Ten nejvzácnější chovný jelen sem byl přivezený až z Rakouska. Jako drobnochovatel využívá Stanislav Nýdrle svůj chov pouze jako zájmovou činnost. Tito krasavci jsou už tak dobře ochočení, že se nebojí a berou si například tvrdý chléb nebo jablko přímo z jeho rukou. Jejich mohutné a krásné parohy dosahují hmotnosti až 10-12 kg za jediný rok. Každoročně je ale musí shodit. Pro jelena to znamená velkou spotřebu vápníku právě pro jejich růst.  

V současné době v oplocené oboře běhá celkem 12 jelenů, dále šest laní a pět muflonů. Když nastává na podzim období jelení říje, začíná se ozývat některý z jelenů. Troubení působí na ostatní jeleny „nakažlivě“, takže se stává, že se tímto vynutí úplný jelení koncert.

Kromě lesní zvěře chová pan Nýdrle ještě plemeno domácích holubů český stavák černý sedlatý, typický velkým voletem a zvláštním způsobem letu. Chovem těchto oblíbených holubů střední velikosti se už věnuje celých 50 let. Dále jsou tu k vidění bažanti, ochočená sojka nebo krotké nutrie. Té jedné nejmenší vůbec nevadilo, že ji fotím, nenechala se rušit a věnovala se celou dobu potravě v misce.

Tuto soukromou farmu blízko lesa navštěvují nejen místní lidé z vesnice, ale i ostatní z okolí. Přilákala je sem stejně jako mě. Osobně chovatele za přístup a péči ke všem jeho zvířatům obdivuji a přeji mu do dalších let hodně úspěchů.

Jan Pacák