Na oslavu dětského dne zavítali do Lukavce klauni, kteří děti provázeli zábavným odpolednem. Klaunská parta tentokrát nepřijela z daleka. Roli klaunů přijali pracovníci kulturního výboru obce a další dobrovolníci z řad lukaveckých obyvatel. Jejich kostýmy a vesele namalované obličeje zářily ve slunečném dnu a lákaly děti i dospělé k připraveným hrátkám. Předsedkyně kulturního výboru Monika Dubcová v masce klaunky s barevnými pruhovanými punčocháči přivítala všechny účastníky a popřála jim hezkou zábavu.

Jako první zahájily odpoledne malé mažoretky z Domu dětí a mládeže v Hořicích. Vystoupení nejmenších bylo milé a vykouzlilo na tvářích diváků úsměvy. Starší mažoretky předvedly úchvatné představení s prvky akrobacie. Jejich lesklé pompony, barevné strakaté koule, kterými mažoretky na diváky mávaly, házely oslnivé odlesky. Potlesk na závěr představení nebral konce.

To však už přiběhli klauni, volali na děti a vybízeli je k účasti na dalších atrakcích. Místní fotbalisté připravili skákací hrad, který představoval farmu se zvířaty. U vchodu vše hlídal nakreslený hospodář s kyprou selkou. Děti se skákání nemohly nabažit a u této atrakce bylo pořád plno.

V neděli 30. dubna se v lukaveckém parku zjevily čarodějnice, které uspořádaly zábavný program.
FOTO: Lukavecké čarodějnice okouzlily děti i dospělé. Zábavný program byl skvělý

Také u malování na obličej vytvářely děti frontu. Šikovná lukavecká žena se po celé odpoledne nezastavila a kreslila dětem na přání na obličeji obrázky. Pod jejíma šikovnýma rukama vznikaly obličeje klaunů, lezoucí berušky, kytičky, dokonce i jeden lenochod a další krásné výtvory.

U vedlejšího stolu seděl rozvážný klaun v modrobílé čepici. U něj děti malovaly vlastní návrhy na kulaté odznáčky, zvané placky. Klaun z nich pak na plackovači vytvořil pro každé dítě jeho vlastní placku. Plackování zaujalo i dospělé, takže i oni kreslili a odcházeli se svými originálními plackami.

U soutěží bylo veselo

Pro děti bylo dále připraveno sedm stanovišť s různými soutěžemi a aktivitami. Velmi atraktivní bylo stanoviště, které připravili členové Sboru dobrovolných hasičů Lukavce. Děti zde zkoušely stříkat hasičskou hadicí. Někdy tu bylo hodně veselo. To když se dětem podařilo regulaci hadice přepnout z úzkého silného proudu vody na široký a postříkaly tak sebe i celé okolí. Štěstí bylo, že svítilo sluníčko a nebyla zima. Hasiči zajišťovali také stanoviště se střelbou ze vzduchovky na cíl. Zde se líbilo především klukům. Ale i některé maminky zalehly do trávy a zkoušely si své střelecké umění. A rozhodně se jim dařilo.

Mezi další stanoviště zajišťovaná klauny dobrovolníky a členy kulturního výboru patřilo cvrnkání kuliček, skákání přes lano, jízda zručnosti a běh přes překážky, paměťové hry a strefování se míčky do otevřené pusy klauna, kterého vyrobil a nakreslil další šikovný lukavecký dobrovolník.

V Lukavci ukončila zimu hořící Morana.
FOTO: Tradice pokračuje. V Lukavci ukončila zimu hořící Morana

Na závěr děti obdržely poukázku na zmrzlinu a sladký muffin upečený báječnou dobrovolnou lukaveckou kuchařkou. Z jejích rukou byl každý muffin uměleckým dílem, které všichni obdivovali. Byl skoro hřích se do něj zakousnout, tu krásu narušit a jen sníst. Děti ještě obdržely drobné dárky a den si opravdu užily.

Také rodiče nepřišli zkrátka. Klub malé kopané Lukavec zajistil chutné občerstvení a tak dospělí ještě dlouho po skončení oficiálního programu seděli a povídali si.

Tolik lidí nikdo nečekal

Nikdo nečekal, že na této akci se sejde takové množství lidí. Jeden z rodičů byl pověřen spočítáním účastníků. Pro všechny bylo překvapením, že lidí zde bylo téměř 200 a stále další a další přicházeli. Na akci zůstali i malé mažoretky s rodiči z Hořic. A jako překvapení přijeli hosté opravdu z daleka, prarodiče s vnukem dorazili až z Německa.

Akce se opravdu vydařila. Ještě před koncem přicházely maminky dětí a organizátorům děkovaly. Na závěr předsedkyně kulturního výboru Dubcová nadšeně sdělovala: "Byla jsem mile překvapena, kolik lidí se na dětském dni sešlo. Děkujeme za hojnou účast dětem a jejich rodičům. Také děkujeme všem, kteří se podíleli na zabezpečení celé akce. Tak zase za rok na dětském dni v Lukavci!"

Zdena Zuzana Bednářová