Pořadatelům (Kulturní výbor Obecního úřadu Lukavec) je jasné, že vedle andělů z rukou umělců a vedle výtvorů šikovných lidí a dětí jsou na výstavě andílci, kteří se řadí mezi tzv. kýče. Ale snad je to nějaký zázrak – tito andílci dojímají svou naivitou, svou přiznanou líbivostí a dokáží se tím dotknout srdce právě tak jako andělé umělečtí.

Andílky a anděly zapůjčili občané Lukavce a okolí, také pracovníci domácího hospice Duha z Hořic. A tak najdeme obrazy andělů strážných z 20. let 20. století i obrazy a fotografie andělů ze současnosti. Oceníme i obrázky namalované amatérskými tvůrci.

V modro bílém prostředí se uvelebili andělé z keramiky, ze sádry, ze dřeva, z perníku, z drátu, z korálků nebo z provázků, ze skla i z papíru. Půvabní háčkovaní nebo paličkovaní andělé všech velikostí působí křehce a soutěží v něžnosti s háčkovanými zvonečky a vločkami.

Ovečka v lukaveckém betlému dostala jméno Dolly Hrochomilová.
ZAJÍMAVOST: Ovečka v lukaveckém betlému dostala jméno Dolly Hrochomilová

Nesmíme zapomenout na fotoseriál zachycující démonického černého anděla, bílé zjevení a oranžového anděla podzimu. Zajímavostí jsou andělé vytvoření na 3D tiskárně.

Na bílých křídlech čteme moudrosti o andělech a od stropu visí bělostné šaty, které 44 let oblékaly dívky představující anděly na obchůzce s Mikulášem.

Interaktivní prvek představují humorné otázky a úkoly vztahující se ke každé sekci expozice.

Zároveň s „pootevřením“ výstavy andělů se v Lukavci rozdávalo betlémské světlo od hořických skautů.

Tato akce nemůže být předvánočním sousedským setkáním kvůli epidemické situaci. Jde jen o náznak sounáležitosti, ale i za ten děkujeme.

Marie Nosková