Ve snímku Hynka Bočana z roku 1984 si „zahrála“ třeba hradní kuchyně. Na Kosti najdeme také okénko, u kterého princezna Adélka zpívá Petru Máchalovi, který je uvězněný v žaláři a čeká na soud. Na Kosti se natáčely i další pohádky, třeba Paví pírko, Kouzla králů, Ztracený princ nebo Řachanda. Památka se objevuje také ve filmech Kletba bratří Grimmů, Odkaz hříšnice nebo televizní sérii Jan Hus z roku 2015.

Původ hradu ležícího na Jičínsku se datuje do 14. století, kdy si Beneš z Vartemberka nechal na skalním ostrohu uprostřed tří údolí vybudovat malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží.

Legenda praví, že hrad dostal jméno Kost v dobách, kdy jej obléhal Jan Žižka a po neúspěšném dobývání hradu prohlásil, že je pevný jako kost. Pravdou ale je, že zakladatel hradu se do zakládací listiny podepsal latinským přízviskem Benesius de Costy, což Češi při čtení zkomolili a přejmenovali ho na Beneše z Kosti.

Po sametové revoluci hrad zrestituovala rodina Kinský dal Borgo. V roce 2021 skončila rozsáhlá několikaletá rekonstrukce hradu, během níž byl areál odvodněn, došlo ke stabilizaci zdí a podloží a byly opraveny hradby. Cena rekonstrukce přesáhla 100 milionů Kč. Veřejnosti se památka po opravách otevřela letos na jaře. Do konce října je Kost otevřená od středy do neděle od 10 do 16 hodin.

Veronika Nováková