Taktovku tam držel Václav Klaus. To byl, milé děti, v letech 2003 –  2013 president naší republiky. Proč tam vystoupil? Proč tam kázal proti očkování, proč neuznává opatření proti Covidu? Inu, někteří lidé touží držet mikrofon, tak si musí najít téma a posluchače. A my, někteří, mu nasloucháme, přece to byl president.

Media pěstují kult celebrit. Tu hlásnou troubu si předával s hudebníkem Danielem Landou. Tyto informace čerpal jsem ze Zpravodajství iDnes. Vydává Mafra, vlastní A. Babiš. Ve zprávě ani slovo o tom, jak škodlivé je tak velké nedodržování opatření. Jak dnes vadí, když někdo, kdo má jméno, nabádá proti dodržování základních občanských povinností, to jest nařízení vlády.

Co čteme? Každý podle svého. Televizní noviny trvají hodinu a na informace, které nás zajímají, musíme často dlouho čekat. Denní papírové noviny přijdou na několik stovek měsíčně. 80 procent domácností má doma internet. Projít si hlavní zpravodajské servery není problém. Klikám, vyberu si, potřebné. Zajímavější článek, rozhovor, či jinou informaci podrobněji. Můžu si poznamenat vybrané partie, či odkaz na celý text. Poslat přátelům.

Sněhulák na hořickém náměstí. Autory jsou David Gazdík a Robert Gál.
Sněhuláci patří k zimě. Vykouzlí úsměv na tváři dětem i dospělým

Číst s rozmyslem. Každá informace dá se napsat jako pro i proti. Když najdeme počty nakažených v jednotlivých městech, či státech a nepřepočteme na počet obyvatel, je informace jen částečná. Ale to hlavní, tu skutečnou, pravou informaci, nebo názor, ten si musíme „vyčíst“ sami. Podle toho, zda známe autora odjinud. Podle tónu, v jakém je článek napsán. Ta pravdivost, je největší problém.

Rádi čteme články, s kterými vnitřně souhlasíme. Když si o někom myslíme, že je vůl a autor to o něm napíše, máme radost, máme blízko k uvěření. Jenže ani autor, ani my nemusíme mít pravdu. A to je jeden z velkých čtenářských problémů.

Forum 24 zveřejňuje přehled nejčtenějších článků. K dnešnímu dni jsou tam články s nadpisem, nebo obsahem: Neschopnost vlády, Blatného experiment selhal, Za návrat na scénu vymění i zdraví… Jak nás těší když někdo udělá chybu, zvláště ten, kterého nemáme rádi.

Nadpisy prodávají. „Včera padl rekord v počtu úmrtí.“ To takhle musíme strašit lidi hned poránu? Ne, nezatajovat. Každý má znát skutečnost, pokud je mu potřebná a není vázána nějakým státním, nebo lékařským tajemstvím. Ale držme svobodu i ve výběru informací.

V sobotu 9. ledna svítilo v Lužanech u Jičína krásně sluníčko a byl nádherný zimní den.
Nádherný zimní den. Děti vesele bobovaly, kostel měl sněhovou čepici

Sledujme doprovodné fotografie. Přemýšlejme nad nimi. Jsou stylizované? Režírovalo je nějké marketingové oddělení? Viděl jsem premiéra. Rozesmátý, v pestrém svetru. Takový nosili v Libáni frajeři, když se vytahovali před holkama. Viděl jsem Vladimíra Putina. Imperátor, mocný vládce. Pak se dočítám, že nechodí mezi lidi… .

Příjemné a zdravé počtení!

Bohumír Procházka