Plavecké sestry stály v první linii
/FOTO/ Medicína pro ni byla vysněným oborem. Jeho posláním je pomáhat lidem. A dobročinnost si mohla vyzkoušet ještě před získáním diplomu na vysoké škole. Zapříčinila ta koronavirová epidemie, která pardubickou plavkyni Lenku Štěrbovou stylově hodila do vody.
Služba každý den
Do podvědomí veřejnosti se zapsala v roce 2010, kdy jako nejmladší z českých plavců zdolala bájný kanál La Manche. Bylo ji čerstvých šestnáct a studovala na pardubickém gymnáziu Dašická. V tu dobu ale už měla jasno: po gymplu jdu na „medinu“. Na jaře se Lenka Štěrbová přihlásila do boje s novou nákazou. Už jako studentka 3. ročníku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V pražské nemocnici Na Bulovce odebírala vzorky pro testování na koronavirus.
„Vyplnila jsem dotazník a druhý den mi volali, že další den v osm nastupuji. Měla jsem i dvanáctihodinové služby. Někdy skoro každý den, včetně nočních,“ popisuje Lenka Štěrbová.
A ve „svém“ odběrovém kontejneru se nenudila.
„Denně jsem udělala něco mezi 150 a 200 odběry. Prováděla jsem výtěry z nosohltanu a připravovala odběr pro laboratoř,“ vysvětluje.
A příjmení Štěrbová se v první linii objevilo ještě jednou. Lenčina mladší sestra Michaela se vydala stejnou dráhou. Nejenom tou v bazénu. Pomáhala v čáslavské nemocnici. Obě dobrovolnice byly odměněny plaveckým svazem. Slavnostního aktu zúčastnil i předseda Senátu Miloš Vystrčil.
„Když jsme se hlásily do služby, rozhodně jsme nečekaly nějaké ocenění, a o to příjemnější to bylo překvapení. Celkově nás tato zkušenost utvrdila v tom, že jsme si vybraly správný obor, který bude potřeba za každé situace,“ říká Lenka Štěrbová.