Lipensko:
V ČLÁNKU SE DOČTETE:
* Jaké vodní sporty Lipno nabízí
* Nejlepší pláže na Lipně
* Stezka v korunách stromů a Království lesa
* Nabídka pro cyklisty a bruslaře
* Jachting na Lipně
Dvoumetrové vlny a dvoumetroví sumci
Ne nadarmo se Lipnu říká jihočeské moře. Zdejší vodní nádrž má rozlohu kolem 48 kilometrů čtverečních, takže nabízí největší vodní plochu v České republice. „Břeh Lipna má v obvodu téměř 150 kilometrů, prostor pro objevování hezkých míst ke koupání je tedy obrovský. Mnohdy stačí jen sjet z cyklostezky,“ upozorňuje portál Lipno.cz.
Sypaná hráz lipenské nádrže v délce 282 metrů se stavěla od roku 1956 do roku 1959. Má výšku pouhých 25 metrů nad dnem údolí a obsahuje přes 270 tisíc tun různých druhů zeminy.
Lipenská nádrž je poměrně mělká, její průměrná hloubka je 6,5 metru, maximální hloubka dosahuje 21,5 metru. Pod hladinou je živo, plavou tam kapři, štiky, candáti, líni, okouni a sumci, kteří žijí hlavně u přehrady a dorůstají prý až dvoumetrové délky.
I když Lipno vypadá jako vcelku poklidná vodní nádrž, zdání může klamat. Umí být i zrádné: pokud se zde pořádně rozfouká vítr, mohou se v některých místech tvořit na hladině vlny vysoké až dva metry.
Nahrává se anketa …
Převládá zde však klid a pohoda, takže pro milovníky vodních sportů jde o ideální destinaci. Naplno si užijí koupání, kanoistiku, jachting, katamarany, windsurfing i kiteboarding. „Díky obrovské vodní ploše a nadmořské výšce, kvůli které jsou zde skvělé povětrnostní podmínky, je Lipno jedním z nejlepších míst pro milovníky těchto sportů v České republice,“ upozorňuje web Lipno.cz.
Na lipenských plážích si můžete půjčit všechny typy lodí včetně kajaků nebo elektročlunů.
Písečné pláže i lezecká věž
U lipenské nádrže najdete pláže travnaté i s pískem, velké s rozsáhlými možnostmi občerstvení a sportovního vyžití, ale i malé a zastrčené, které poskytují pocit soukromí. Velké pláže nabízejí hřiště na plážový volejbal, dětská hřiště, minigolf, někde i tenisový kurt a hlavně možnost zapůjčení nejrůznějších plavidel.
V samotném Lipně nad Vltavou se pláž táhne po celé délce obce, má travnatý povrch i písek a postupný vstup do vody. Lidé si zde mohou půjčit lodě a šlapadla, děti si užijí na hřišti. V sousedství je přístaviště Marina Lipno s restauracemi a cukrárnami.
Zcela ojedinělou stavbou je podzemní hydroelektrárna. „Jeskyně, do níž by se vešel celý chrám sv. Víta v Praze o výšce 39 metrů byla uměle vytvořena. V ní je v hloubce 171 metrů uložena elektrárna, kde výrobu elektřiny zajišťují dvě Francisovy turbíny,“ píše web Šumava.net.
V případě špatného počasí je možné využít Aquaworld Lipno s vířivkou, skluzavkou či krytým bazénem, z nějž se můžete kochat krásným výhledem na jezero, a Hopsárium s velkými trampolínami, prolézačkami a dalšími hracími prvky.
„Zcela unikátní písečná pláž se nachází naproti hlavní pláže na Králičím ostrově. S rozšířením půjčoven lodí a šlapadel se toto místo stalo dost navštěvovaným, s ohledem na velikost ostrova je proto vhodné zarezervovat si svoje místo brzy ráno,“ upozorňuje Lipno.cz.

Travnatou pláž s dětským hřištěm a lezeckou věží najdete ve Frymburku jen pár minut od zdejšího náměstí, tobogan zase láká na pláž v Černé v Pošumaví, která začíná u hlavní silnice a mostu spojujícího Černou a Hůrku. Z Pláží v Černé je také krásný výhled na ostrov Tajvan a největší plochu Lipna.
Houpací sítě a atmosféra Karibiku na Lipně
O něco dál leží písečná pláž Windy Point, která patří k nejoblíbenějším. Má rozlohu tři tisíce metrů čtverečních, půjčíte si zde paddleboard i další plavidla a můžete si odpočinout v klidové zóně s houpacími sítěmi. Vedle koupání a sportovního vyžití je tady i cocktail bar a bistro s atmosférou Karibiku.
Nejkrásnější lipenská pláž je prý v Horní Plané vedle přívozu do Bližší Lhoty. Široká pláž s velmi jemným pískem je lemována trávou. Pozvolný vstup do vody se bude líbit hlavně rodinám s dětmi, coctail bar ocení zase dospělí.
Pláž v Přední Výtoni nabízí klidnou relaxaci u vody s krásným výhledem na zdejší kostel svatých Filipa a Jakuba. Také zde je povrch pláže travnatý a písečný a vstup do vody pozvolný. Písečná pláž je i na nejzápadněji položeném konci jezera u obce Nová Pec. „Najdete zde nezaměnitelnou atmosféru místa, kde se potkává přehrada s tokem Vltavy,“ píše Lipno.cz.
Lipno z korun stromů
Lipno však už dávno není jen střediskem vodních sportů. Najdete zde například unikátní Stezku korunami stromů Lipno, první svého druhu v České republice. Věž na Kramolíně vysoká 40 metrů a ozdobená skulpturami ptačích hnízd je bezbariérová a přístupná jak pro maminky s kočárky, tak i pro handicapované.
Stezka je dlouhá 650 metrů. Najdete na ní adrenalinovou síť, jedenáct adrenalinových zastávek, několik naučných edukativních zastavení, ale také 52 metrů dlouhý suchý tobogan, jeden z nejdelších svého druhu v Česku. Mohou na něj děti od šesti let. „Přepravu zajišťuje moderní čtyřsedačková lanovka, pro vozíčkáře a rodiny s dětmi v kočárku je k dispozici stezkabus, který jezdí v pravidelných intervalech,“ uvádí portál Lipno.info.
Stezka korunami stromů na Lipně láká návštěvníky na adrenalin a úžasné výhledy.
Děti na Kramolíně určitě nadchne také zábavní areál Království lesa - lesní hřiště s provazovými prolézačkami, skluzavkami a domečky pro děti. Můžete se zabydlet v bludišti mezi mladými stromky, ztratit se v mraveništi, nebo na velké trampolíně vyskočit až k větvím vzrostlých stromů.
Všechny herní prvky a sestavy jsou certifikované a promyšleně spojují zábavu s poznáním šumavské přírody v jejích rozmanitých podobách.
Trasy pro cyklisty a bruslaře
Fenoménem Lipna je zdejší trasa pro in-line bruslaře. Jezerní in-line stezka měří dvanáct kilometrů, vede z Frymburku přes Lipno nad Vltavou do Přední Výtoně a patří prý k absolutně nejlepším trasám v České republice. Jezerní in-line stezka kopíruje levý břeh Lipna,a nabízí nádherné výhledy na vodní hladinu.
„Další zajímavostí přehrady je 3,6 kilometru dlouhý podzemní odpadní tunel, kterým je odváděna přepadová voda od turbin do vyrovnávací nádrže Lipno II. Zde pracuje Kaplanova turbína,“ připomíná Šumava.net.
„Díky častému zvlnění, mírným zatáčkám a drobným stoupáním působí stezka velmi rozmanitě a rozhodně vás nebude nudit,“ uvádí Lipno.cz. Při průjezdu městečkem Frymburk se bruslaři mohou občerstvit na jedné z místních restauračních zahrádek přímo na náměstí.
Následná trasa z Přední Výtoně na Frýdavu, kde je možné využít převoz zpět do Frymburku, vede po místní komunikaci, ale není úplně vhodná pro začátečníky.

Pro cyklisty je na Lipně připraven systém pěti navzájem propojených cyklotras, které se na pěti hraničních přechodech napojují na rakouské cyklostezky a dále na šumavské cyklostezky. Páteřní cykloztrasa Lipenská magistrála vede po levém břehu a měří 58,5 kilometru.
Z dalších tras si lidé mohou vybrat například náročnější cestu k Plešnému jezeru a vrchu Plechý v délce 74,5 kilometru, šedesátikilometrovou cyklostezku krajinou podél Schwarzenberského plavebního kanálu, náročnou cyklotrasu okolo Lipna v délce 108 kilometrů nebo čtyřicetikilometrovou cyklostezku Vltavským kaňonem kolem přírodní rezervace Čertova stěna – Luč.
Windy Point v Černé v Pošumaví na Lipně.nabízí možnost atraktivních vodních sportů.
Vítr do plachet
Největší vodní hladina v Čechách si přímo říká o dobrodružství na palubě plachetnice. Na Lipně se nachází celkem pět přístavišť, kde je možné zakotvit loď, nespočet půjčoven plachetnic všech velikostí a také školy, kurzy a školení jachtingu.
Yacht Club Černá v Pošumaví je nejstarší jachetní klub na Lipně. Byl založen už v roce 1972 a během roku se zde koná řada domácích i mezinárodních jachtařských klání, nejmodernějším přístavem je Marina Lipno v Lipně nad Vltavou.