Co je vlastně na ostrově Poveglia tak děsivého? Od roku 1776 byl po více než 100 let využíván jako karanténní místo pro ty, kteří trpěli morem a jinými nakažlivými nemocemi. Později zde byla obávaná psychiatrická léčebna. Tu nakonec uzavřeli v roce 1968 a od té doby je ostrov neobydlený.
„Poveglia je už dlouhá léta považována za jedno z nejstrašidelnějších míst na zemi. Říká se, že se po něm potulují duchové obětí moru, válek a také lékařského personálu,“ napsal na svém webu guardian.ng.

National-geographic.cz doplnil, že se na malém prostoru mohou nacházet ostatky až sta tisíc lidí. Většina z nich věděla, že se z místa už živí nedostanou. Před několika lety zde byly nalezeny i masové hroby.
Těla velké části nebožtíků však byla spálena, aby se zabránilo dalšímu šíření nemocí. „Říká se, že dodnes lidský popel z těchto kremací tvoří více než padesát procent ostrovní půdy,“ podotkl letos v květnu reportér webu mirror.co.uk Milo Boyd, který o místě připravil článek.
Když pak zde v roce 1922 byla otevřena psychiatrická léčebna, pacienti si stěžovali, že slyší hlasy nebožtíků právě z dob morových epidemií. A to jejich duševnímu stavu ještě přitížilo.
Šílený lékař dělal lobotomie a používal vrtačky
Na děsivosti celého ostrova přidávají i temné legendy o šíleném lékaři, který zde měl na pacientech prováděl pokusy. Podle mirror.co.uk experimentoval i s drastickými lobotomiemi a nebylo mu cizí používat při pokusech na nemocných nástroje jako jsou ruční vrtačky. Ty jsou prý ostatně dodnes k nalezení v pokojích ruin blázince.
„Konal tak do té doby, než spáchal sebevraždu skokem ze zvonice kostela,“ uvedl web visitlido.it. Není však vyloučeno, že za jeho smrtí stojí další osoba.
Zbytky psychiatrické léčebny na ostrově Poveglia.
Návštěva místa vyžaduje obří dávku adrenalinu. Už z toho důvodu, že přijet sem je nelegální. „Vstup na ostrov Poveglia je pro návštěvníky přísně zakázán,“ upozornil cestovatelský web atlasobscura.com. Jedinou možností je složité vyřízení speciálního povolení od italských úřadů.
Ostrov byl na prodej
Jak uvádí encyklopedie Wikipedia, před necelými desíti lety se snažila italská vláda ostrov prodat do soukromých rukou, aby získanými pěnězi pomohla snížit státní dluh. Z transakce však nakonec sešlo.

Lepší budoucnost tak chce nyní ostrovu zajistit občanské sdružení Poveglia per tutti, které z místa hodlá vytvořit místo pro rekreaci a odpočinek. Tak, jak si ho pamatují starší obyvatelé nedalekých Benátek, kteří sem jezdili o víkendu grilovat nebo se koupat.
Poveglia se totiž nachází v Benátské laguně v severní Itálii. Skládá se ze tří samostatných ostrůvků, z nichž jeden je od hlavního ostrova rozdělený kanálem.