Hrad z guinessovky i mimozemšťan
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Graz má krásné historické centrum zapsané na seznamu UNESCO
Na trase po dálnici přes Rakousko lze strávit zábavný den i dva ve Štýrském Hradci a okolí. Graz má krásné historické centrum zapsané na seznamu UNESCO. Jeho poznávacím znamením je Zámecký vrch (Schloßberg) s Hodinovou věží, jakožto symbolem města. Hodiny ukazují opačně (malá ručička minuty).
Tento hrad byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejhůře dobyvatelná pevnost. Láká i na světově unikátní tobogán uvnitř kopce. Jízda trvá asi čtyřicet sekund. Město má také svůj „blob“ - moderní budova Domu umění ve tvaru modré bubliny s průduchy je známa také jako Přátelský mimozemšťan.
Terminátor a medvědí túra
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Muzeum Arnolda Schwarzeneggera. Thal je rodiště žijící herecké legendy
V nejbližším okolí Štýrského Hradce objevíte Muzeum Arnolda Schwarzeneggera. Thal je rodiště žijící herecké legendy. Exponáty ukazují pozoruhodnou kariéru tohoto asi nejznámějšího Rakušana – kulturisty, představitele filmového Terminátora či bývalého guvernéra státu Kalifornie. Na vícehodinovou túru lze vyrazit do populární Medvědí soutěsky (od Grazu 40 kilometrů směrem na Vídeň), jež je jednou z nejkrásnějších skalnatých roklí v Rakousku. Výšlap po lávkách, žebřících a můstcích však může být pro netrénované tělo náročnější.
Osvěžení v rakouských Alpách
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Skywalk v Hallstattu. Vyhlídková plošina ve výšce 350 metrů s panoramatem alpské krajiny, která je na seznamu UNESCO
Pokud na sever Chorvatska volíte trasu přes Salcbursko, tato rakouská země nabízí nespočet možností pro jedno a vícedenní pobyt. Túry v horách, výlety k jezerům, ledovec Dachstein, středověký hrad Hohenwerfen. Nebo Hallstatt a tamní Skywalk, vyhlídková plošina ve výšce 350 metrů s panoramatem alpské krajiny, která je na seznamu UNESCO.
Mnoho zážitků nabízí přímo město Salcburk.
Mezi Istrií a Lublaní
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Město Lublaň. Dominantu tvoří středověký hrad
Cesta mezi Českem a chorvatskou Istrií dál vede přes slovinské hlavní město Lublaň. Dominantu tvoří středověký hrad, k němuž na kopec vede lanovka. Město má zajímavou architekturu, i kvůli zemětřesením.
Po katastrofě z roku 1511 se proměnilo v barokním stylu podle benátského vzoru. Velikonoční zemětřesení z roku 1895 pak bylo nejničivějším a zatím posledním v oblasti. Přestavba se nesla ve stylu Vídeňské secese, chopil se jí mimo jiných architekt Jože Plečnik, jenž byl také autorem úprav Pražského hradu. Mezi atrakce Lublaně patří Dům optických iluzí.
Královna podzemního světa a dráčci
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Postojenská jeskyně je jednou z nejúchvatnějších v Evropě, možná i na světě
Postojenská jeskyně je jednou z nejúchvatnějších v Evropě, možná i na světě. Slovinské město Postojna leží přímo u dálnice A1, od Lublaně směrem na chorvatskou Rijeku. Symbolem jeskyně je Briliant, pětimetrový zářivě bílý stalagmit. Doslova přírodní div. Jeskynní útvary po miliony let tvořily kapičky vody, procházka v parných letních dnech přinese i příjemné ochlazení.
Zábavná je 3,7 kilometru dlouhá jízda v podzemním vláčku. Lustry z benátského skla, které visí ze stropu tanečního sálu, pak vytvářejí pohádkovou atmosféru. Představivost podněcují místní obojživelníci macaráti jeskynní - podle legendy se jedná o mláďata draků.
Světově proslulý jeskynní hrad
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Predjamský hrad obklopený skálou, největší jeskynní hrad na světě
Jen několik kilometrů od Postojenské jeskyně se nachází Predjamský hrad obklopený skálou, největší jeskynní hrad na světě. Nedobytný středověký klenot se na 123 metrů vysokém skalním útesu tyčí již více než 800 let.
Nachází se zde í síť tajných tunelů, ze kterých se rytíř Erazem z Predjamy vydával na loupeživé výpravy. Jeskyně pod hradem je domovem kolonie netopýrů. Hrad fascinoval třeba George R. R. Martina, autora známé fantasy Hry o trůny, a hostil tým televizního štábu Discovery Channel, jehož členové věří, že hrad obývají duchové.
Tanky a MiG-21 v Pivce
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Vojenský historický park Pivka
Dál jižně cestou na Istrii láká nadšence vojenské historie zastávka ve Vojenském historickém parku Pivka. Je novým a rychle se rozvíjejícím muzejním turistickým centrem. Areál dřív sloužil jako kasárna. Ústřední část parku přibližuje válku za nezávislost z roku 1991. Expozice zahrnuje letoun MiG-21, tank M-84 či obrněná vozidla BVP. Jedna z výstav Do pekla a zpět se zase zaměřuje na příběh sestřeleného amerického letadla nad slovinským územím ve druhé světové válce.
Z Dalmácie? Ptuj a Maribor
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Slovinský Ptuj je nejstarším městem země a bývá označováno za domov vína a lidových zvyků
Kdo cestuje mezi jižním Chorvatskem a Českem přes Záhřeb, ve Slovinsku se mu přímo nabízí zastávky ve městech Ptuj či Maribor. První je nejstarším městem země a bývá označováno za domov vína a lidových zvyků. Okruh historickým městem u řeky Drávy není dlouhý, krásný výhled nabízí místní hrad. Ptuj je malebné rodinné místo s mnoha restauracemi a kavárnami.
Děti se vyřádí v Aquaparku Terme Ptuj, dospělí si mohou zarezervovat degustaci ve vinných sklepech. Městem vína a pochoutek je i Maribor, druhé největší město Slovinska. Jako túra se nabízí výšlap na kopec Piramida. Z výšky 386 metrů se pak otevírá výhled na červené střechy města. Nedaleko od něj směrem k řece je zřícenina hradu nebo zajímavé akvárium-terárium.
Cesta do pravěku a ke géniovi
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Muzeum neandrtálců v Krapině
Na trase mezi Ptují a Záhřebem leží hned u dálnice městečko Krapina. Tamní muzeum neandertálců je jedním z nejmodernějších muzeí v Chorvatsku a střední Evropě. Nechybí mnoho multimediálních prvků. Značené cesty spojují nové muzeum s nalezištěm neandrtálců na kopci Hušnjakovo.
Kdo je fanouškem historie a vědy, může vzdát hold slavnému vynálezci Nikolu Teslovi, jehož objevy napomohly masovému rozmachu elektřiny. Rodištěm vědce byl Smiljan, kde se nachází Pamětní muzeum Nikoly Tesly i jeho rodný dům. Leží nedaleko dálnice A1, na cestě k Zadaru a dál na jih Dalmácie. Technické muzeum pojmenované po Teslovi funguje v Záhřebu.
Triglav chce víc času
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Slovinský národní park Triglav
Chorvatsko se pyšní osmi národními parky. Na jedno či dvoudenní výlet při cestě se určitě vyplatí zavítat k vnitrozemským Plitvickým jezerům nebo do parku Krka. Po trase trase do nebo z Chorvatska turisté neudělají chybu výběrem jediného slovinského národního parku Triglav. Síť dobře značených tras vybízí k pěší turistice. Zvláště v létě jsou procházky příjemné. Teploty v údolí bývají kolem 20 stupňů a níž, v horách ještě klesají.
Milovníci aktivnější dovolené ocení malebné hory výškově přesahující dva tisíce metrů. Hlavním lákadlem parku je největší ledovcové jezero ve Slovinsku – Bohinj. Nechybí mnoho vodopádů, například Peričnik nebo Savica. Jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí je nádherná rokle řeky Radovny zvaná Bled Vintgar. A další tip? Jednou z nejnavštěvovanějších destinací ve Slovinsku je jezero Bled.