Předchozí
1 z 12
Další

Lastovo

Ostrov LastovoOstrov LastovoZdroj: Shutterstock

Nejvzdálenější obydlený chorvatský ostrov se chlubí nedotčenou přírodou a unikátní architekturou. Dlouho zůstal skryt turistům včetně Čechů. Za Jugoslávie Josipa Broze Tita, až do roku 1988, totiž nebyl kvůli vojenské základně povolen vstup cizincům na ostrov.

Vedle Kanárských ostrovů je díky téměř absolutní tmě druhým nejdoporučovanějším místem pro pozorování noční oblohy. Kromě divoké přírody láká na křišťálově modré moře, historické památky, jedinečnou etnografii a gastronomii. Za zážitky jezdí na jihodalmatský ostrov také potápěči, rybáři či jachtaři.

Zdroj: Youtube

Vis

Ostrov VisOstrov VisZdroj: Shutterstock

Snad žádný jadranský ostrov nemá tolik různorodých a krásných pláží jako právě Vis. Největší atrakcí je Modrá jeskyně, která se nachází na nedalekém ostrůvku Biševo. Jméno dostala díky svému unikátnímu zbarvení, které vytváří hra světla a mořské vody.

Na vnějším středodalmatském ostrově se nachází jedno z nejmalebnějších měst Chorvatska Komiža. Jihovýchodně od něj je přístupná Titova jeskyně, historický objekt, kde se pozdější jugoslávský státník za druhé světové války skrýval před nacisty. Výlet lze zakončit zastávkou u některého z vinařů.

Zdroj: Youtube

Mljet

Národní park Mljet se rozprostírá na severozápadě stejnojmenného ostrovaOstrov MljetZdroj: se svolením Nacionalni park Mljet

Nejzelenější ostrov Chorvatska. Přes sedmdesát procent jeho rozlohy pokrývají lesy - od borových a dubových porostů až po cedrové háje. Stromy skýtají úkryt před slunečními paprsky i na pláži Saplunara v zátoce v jihovýchodní části. Ta severozápadní je pak národním parkem. Z jeskyní jsou nejznámější Odysseova, zvaná Jama, a Movriča dlouhá tisíc metrů.

Na ostrůvku ve slaném Velkém jezeře ve vnitrozemí stojí benediktinský klášter, kde byla za Rakouska-Uherska jedno z posledních leprosárií, stanic pro izolaci malomocných (i z Čech a Moravy).

Zdroj: Youtube

Pag

Ostrov PagOstrov PagZdroj: Shutterstock

K měsíční krajině bývá často přirovnáván ostrov Pag. Jeho větší část je holá a kamenitá, místy s bělostnými skalními útvary, prakticky bez vegetace. Má nejčlenitější pobřeží z jadranských ostrovů a co do turismu patří k nejrozmanitějším. Na nejsevernějším výběžku se nachází největší olivový háj v Chorvatsku, kde rostou nejstarší olivovníky na světě.

Jde o ostrov soli, legendárního pažského sýru, jehněčího masa, krajky a nádherného koupání. Zvláště mezi mladšími turisty je v posledních letech vyhledávaná pláž Zrće v letovisku Novalja – synonymum plážové zábavy.

Zdroj: Youtube

Susak

Ostrov SusakOstrov SusakZdroj: Shutterstock

Hledáte klid? Malý ostrůvek Susak s písečnými plážemi na severním pobřeží nabízí pobyt vhodný pro děti. S minimem silnic, aut či nočních klubů. Hlavní pláž Spiaza představuje majestátní půlměsíc a moře je velmi mělké.

Specifikem jsou původní obyvatelé, kteří sami sebe nazývají Sansegoti (místní jméno Sansego pochází z řeckého výrazu pro oregano, které na ostrově hojně roste). Mají to být potomci Slovanů, starých Chorvatů, kteří tam přišli už někdy v 8. století. Po staletí se ženili a vdávali výhradně mezi sebou. Hovoří zvláštním jazykem, jakousi směsí starého slovanského jazyka, chorvatštiny a některých evropských jazyků.

Další raritu Susaku v oblasti Kvarnerských ostrovů představuje tamní lidový ženský kroj, který se vyznačuje barevnou minisukní.

Zdroj: Youtube

Lokrum

Ostrov LokrumOstrov LokrumZdroj: Shutterstock

K nejpřitažlivějším ostrůvkům v jižní Dalmácii patří Lokrum, v těsné blízkosti Dubrovníku. Nabízí vycházky mezi vzácnými borovicemi a duby cesmínovými nebo v unikátním parku s palmovým a eukalyptovým hájem. Ten byl chloubou letního sídla rakouského arcivévody Maxmiliána Habsburského, které nechal postavit na troskách benediktinského kláštera. Nechybí možnosti koupání, třeba v nevelkém slaném jezeře zvaném Mrtvé moře. Nejoblíbenější výstup je na vyhlídkovou věž někdejší napoleonské pevnosti.

K ostrovu se pojí různé pověsti. Vyhnaní benediktýni prý prokleli ostrov i jeho vlastníky. Už arcivévoda Maxmilián, pozdější mexický císař, našel smrt před popravčí četou. Následník trůnu Rudolf Habsburský zemřel předčasně na zámku Mayerling. Násilnou smrtí v Marseille zahynul další majitel, jugoslávský král Alexandr. Podle další legendy se na Lokrumu zachránil při velké bouři na moři anglický král Richard Lví srdce, když po návratu z křížové výpravy jeho loď u ostrova ztroskotala.

Zdroj: Youtube

Brač

I když se na některých fotografiích může zdát, že pláž je z bílého písku, ve skutečnosti je tvořena jemnými drobnými oblázky. Většinou jsou jasně bílé, takže silně a leskle odrážejí sluneční paprsky..Pláž Zlatni Rat na ostrově BračZdroj: Shutterstock

Zhruba půlhodiny katamaránem od Splitu je vzdálený ostrov Brač. Světově známý je hlavně jednou z nejkrásnějších pláží Zlatni Rat v letovisku Bol. Nad ní se tyčí Vidova hora – nejvyšší vrch na jadranských ostrovech (780 metrů). Je možné se na ni dostat jak autem, tak pěšky. Stojí však za to prozkoumat ostrov více. Také zátoka Lovrečina jakoby vypadla z brožur, písečné pobřeží lemuje průsvitné vody a mezi olivovými háji tu postává středověký kostel.

Celý ostrov je mimo jiné posetý 116 kostely a kostelíky. Historií a tematickými stezkami nadchne obzvlášť letovisko Supetar. Po dva tisíce let se na ostrově těží bračský kámen, je z něj vystavěný třeba slavný Diokleciánův palác ve Splitu, ale i Bílý dům ve Washingtonu.

Zdroj: Youtube

Lošinj

Ostrov LošinjOstrov LošinjZdroj: Shutterstock

Jeden z nejnavštěvovanějších menších ostrovů s bohatou historií. Původně tvořil s ostrovem Cres jeden velký ostrov s názvem Apsyrtides – největší ostrov na Jadranu. Už ve starověku osadníci vytvořili úzký průplav, aby zkrátili plavbu svým lodím, a oba ostrovy oddělili.

Lošinj dostal přezdívku ostrov delfínů, i díky vyhlášenému prvnímu chráněnému úseku moře se zaměřením na intenzivní ochranu tamní kolonie delfínů skákavých v roce 2006. Turisté tam míří na výlety za delfíny dodnes.

Zdroj: Youtube

Krapanj

Ostrov KrapanjOstrov KrapanjZdroj: Shutterstock

Nejmenším a se svou výškou pouhých sedmi metrů zároveň i nejnižším obydleným ostrovem na chorvatském Jadranu je Krapanj. Téměř neznámý ostrov leží jižně od Šibeniku, má rozlohu pouhých 0,36 kilometru čtverečních, od pevniny je vzdálený pouhých tři sta metrů.

Proslul lovem mořských hub a korálů. Pro návštěvu se nabízí klášterní muzeum se sbírkou batyskafů, které se používaly při lovu hub. Lze tam vidět i jeden z prvních batyskafů z konce devatenáctého století, dále první pumpu, kterou se z člunu dodával potápěčům vzduch, a další užitečné potápěčské nástroje a nářadí.

Zdroj: Youtube

Šolta

Ostrov ŠoltaOstrov ŠoltaZdroj: Shutterstock

Tak trochu turisticky zapomenutý ostrov, i když leží jen necelou hodinu trajektem od Splitu. V posledních letech ho objevili jachtaři, kteří oceňují malebné zátoky, klid, příjemnou atmosféru přímořských osad a rostoucí gastronomickou nabídku. Přímořská místa si získala dobrou pověst jako přitažlivá letoviska, a to především právě pro své nedotčené přírodní prostředí a velmi dobré podmínky pro vodní sporty.

Zdroj: Youtube

Brijuni

Brijunské ostrovyBrijunské ostrovyZdroj: Shutterstock

Při západním pobřeží Puly u Istrie spadá do národního parku skupina Brijunských ostrovů (dřív známých jako Brioni). Údajně jsou nejkrásnější z ptačí perspektivy, přesto stojí za návštěvu. Lákají na safari a rozlehlé parky s bohatou středomořskou vegetací včetně mnoha autochtonních rostlin. Národní park patří mezi nejkrásnější v Chorvatsku. Nadšenci do historie si prohlédnou středověké a antické památky.

Rakouský boháč, ředitel Vítkovických železáren Kupelwieser, z lokality v devatenáctém století vytvořil přepychové přímořské lázně, které tehdy neměly na Jadranu konkurenci. Později od Titovy éry byly Brijuni letní prezidentskou rezidencí. Hlavní startovní bod výletníků je na pevnině městečko Fažana.

Zdroj: Youtube

Proizd

Ostrov ProizdOstrov ProizdZdroj: Shutterstock

Ostrůvek západně od severozápadního cípu ostrova Korčula. V létě tam jezdí pravidelně lodní taxi z nedalekého města Vela Luka.

Proizd láká hned na několik oblastí ideálních ke koupání, z nichž prakticky každá je jenom asi pět minut chůze od další. Pláž Donji Bili Bok na severozápadě je vyhrazena naturistům. Lidé na ostrov přijíždějí také za šnorchlováním a navečer se vrací za zábavou do Vela Luky.

Zdroj: Youtube