Pod pojmem baobab se skrývá rod rostlin z čeledi slézovité. Na celém světě existuje celkem osm druhů, z nichž šest má svůj původ na Madagaskaru a jen dva se vyskytují mimo tento ostrov. Jedním z nich je baobab Gregorův, který má svou domovinu v severozápadní Austrálii, tím druhým je pak baobab prstnatý rostoucí na savanách subsaharské Afriky.

Pobřeží koster v Namibii. Leží zde přibližně pět stovek lodních vraků
Konec světa. Pobřeží v Namibii lemují stovky vraků lodí a tisíce koster

Nejznámějším a největším je právě druh z africké pevniny. Baobab prstnatý (latinsky Adansonia digitata) dorůstá výšky až pětadvacet metrů. Jak se však lze dočíst například na Wikipedii, světově proslulý je především díky šířce svého kmene. Ten totiž může mít průměr až neskutečných čtrnáct metrů.

Bůh ho nasadil obráceně

Baobaby jsou od jiných stromů na první pohled rozeznatelné svým neobvyklým zjevem. Mají masivní kmeny, vůči nimž připomínají jejich tenké větvě spíše kořenový systém. Naopak pod zemí se nachází síť dlouhých kořenů, které se mohou táhnout do vzdálenosti až desítky metrů od vlastního stromu. Právě díky tomuto unikátnímu vzhledu se k baobabům pojí velké množství legend.

Baobab - za poznáním rozmanitosti afrického stromu života:

Zdroj: Youtube

„Jeden příběh říká, že bůh Thor neměl rád baobab, který rostl v jeho zahradě, a tak ho vytrhl a hodil přes zeď ráje. Strom spadl na Zemi, přistál vzhůru nohama a jednoduše pokračoval v růstu. Další příběh vypráví, že když byl baobab zasazen Bohem, pokračoval v chůzi. Bůh ho tedy vytáhl a znovu zasadil vzhůru nohama, aby se už nepohyboval,“ uvádí například server The Baobab Way.

„Spí hluboko v zemi, až některému napadne se probudit. Tu se protáhne a k slunci bojácně raší nejprve rozkošný a neškodný malý výhonek. Je-li to ředkvička nebo růže, můžeme je nechat, ať si rostou. Je-li to plevel, musíme ho vytrhnout hned, jak ho rozeznáme. Nu, a na planetě malého prince byla strašná semena… semena baobabů. Půda planety byla jimi zamořena.“

Ukázka z knihy Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho

Zajímavý postřeh uvádějí i cestovatelé Sean a Sabine (příjmení neuvádějí – pozn. red.) na svém blogu The Travelling Chilli. „Malé baobaby mají velmi odlišný vzhled od ,dospělých‘. Z tohoto důvodu Křováci (původní obyvatelé jižní Afriky – pozn. red.) věřili, že ,dospělý‘ babobab neroste, ale jen se zřítí plně vzrostlý na Zem. Když pak baobab zemře, kvůli hnilobnému procesu uvnitř stromu se zase zdá, že se ze dne na den zhroutil,“ vysvětlují cestovatelé, proč místní obyvatelé považovali strom za magický.

Kmen bez letokruhů

Svým způsobem baobab magický opravdu je, i když ne kvůli tomu, že by ho na naši planetu házeli z nebe bohové. Ta pravá kouzla totiž umí příroda sama.

Fascinující je právě neobvyklý kmen, který se skládá až z 80 procent z vody, což je velmi vhodné pro přežití v dlouhých obdobích sucha. Měkké vláknité dřevo babobabu je přitom schopno vodu zadržovat a měnit průměr kmene v závislosti na množství srážek. No řekněte, nezní vám představa, že byste vyšli na zahradu a viděli, jak vaše stromy najednou „zhubly“, jako pořádný kus magie?

Další zajímavostí je, že kvůli poréznosti dřeva nemají baobaby letokruhy. Klasickou cestou, tedy právě počítáním letokruhů, tak nelze zjistit jejich stáří. Používá se sice radiokarbonová metoda datování, ta je však poměrně nepřesná. S jistotou se dá říct pouze to, že baobaby se mohou dožít velmi vysokého věku. Odhaduje se, že ty nejstarší jsou přes dva tisíce let staré.

Blahodárná superpotravina

Baobab je významný pro své všestranné využití. Například z kůry se vyrábějí provazy, rybářské sítě, šňůry a další předměty. Slupky z plodů se rozemleté používají jako tabák, popel zase slouží k výrobě mýdla. Duté kmeny domorodci dokonce využívají jako bary či prostory pro bydlení. Asi nejpodstatnější je však využití baobabů jako potraviny.

„Málo lidí ví, že baobab je superpotravinou budoucnosti. Vzhledem ke geografickým oblastem, kde se nachází, najdeme mnoho tradičních kultur, které jej využívají jako všestranný přírodní zdroj širokého spektra výživově důležitých a zajímavých látek. Ať už jsou to vitamíny, aminokyseliny, minerály či vláknina,“ uvádí například server Super Foody.

Národní park Krka patří mezi nejkrásnější místa Evropy
Skvost, který lze snadno minout. Chorvatsko se pyšní dechberoucím parkem Krka

Na webu Stylecraze se lze dočíst, že jedlé jsou téměř všechny části stromu včetně plodů a listů. Domorodci baobaby používají dokonce i jako nouzový zdroj vody.

Sušená ovocná buničina obsahuje spoustu vitamínu C, draslíku, vápníku či vlákniny. A ve formě prášku ji můžete běžně koupit i v našich končinách. Čerstvé plody pak místní používají k výrobě ovocných šťáv, sladkostí či třeba kaší. Ovoce má příjemně kyselou citrusovou chuť.

Využitelná jsou i semena, která se jedí pražená či fermentovaná ve formě tradičního receptu zvaného maari. Ze semen je také získáván kvalitní olej. Listy se pak konzumují jako běžná zelenina, stejně tak kořeny některých semenáčků.