Safari park slaví 75 let chovu zvířat
KDY: 18. září od 14 hodin
KDE: Dvůr Králové nad Labem
ZA KOLIK: dle aktuálního ceníku

Rozloučení s letní sezonou Safari Parku Dvůr Králové se letos ponese ve znamení oslav 75 let chovu zvířat v této dnes světoznámé instituci. Zahrada si připravila rozsáhlý program s pamětníky i dalšími osobnostmi, které významně ovlivnily a ovlivňují podobu areálu, a také lahůdky v podobě sběratelské edice známek. 

Program oslav 75 let chovu zvířat ve Dvoře Králové, 18. září 2021:

 Blok 1 – 14:00

hudební vystoupení (5 až 10 min)
slavnostní přivítání ředitelem Přemyslem Rabasem
slovo radního Královéhradeckého kraje (Pavel Bělobrádek)
záběry z historie – 60. léta (5 min)
povídání s pamětníkem (Vladislav Jiroušek)

 Blok 2 – 15:00

hudební vystoupení (5 až 10 min)
záběry z historie – éra Josefa Vágnera (15 min)
současné úspěchy v chovu (Přemysl Rabas)
předání ceny Bílý slon
povídání s pamětníkem (Lenka Vágnerová)

 Blok 3 – 16:00

hudební vystoupení (5 až 10 min)
představení šátku k 75. výročí založení zoo (autorka šátku Andrea Vytlačilová)
záběry z historie – otevření safari (5 min)
prezentace vývoje safari parku v posledním období (Přemysl Rabas)
slovo hejtmana Královéhradeckého kraje (Martin Červíček)

 Blok 4 – 17:00

hudební vystoupení (5 až 10 min)
představení známkového sešitku k 75. výročí založení zoo (autorka Jitka Mašínová)
záběry z historie – záchrana nosorožců bílých severních (15 min)
představení současných projektů na záchranu zvířat (Jan Stejskal)

Blok 5 – 18:00

hudební vystoupení (20 až 30 min, Future Love Sibanda, Roben Mlauzi, Mbunda Afrika)
slavnostní poděkování a ukončení oslav (Přemysl Rabas)

Oslavy probíhají v amfiteátru za Neumannovou vilou (správní budovou safari parku).


155. výročí bitvy u Jičína
KDY: 18. a 19. září 
KDE: Jičín a okolí 

Týden po pohádkovém festivalu, na sobotu 18. září je naplánovaná připomínka 155. výročí bitvy u Jičína z 29. června roku 1866. Vše zahájí pietní akt u pomníku na Prachově. Během dne se historické jednotky v dobových uniformách přesunou přes Brada a Dílce do Jičína. Akce vyvrcholí noční bojovou ukázkou přímo na Valdštejnově náměstí.

Podrobný program na sobotu:
11:00 Pietní akt u pomníku v Prachovském sedle
11:30 Bitevní ukázka mezi obcemi Prachov a Brada – cesta s modrou turistickou značkou
13:00 Pietní akt u zrekonstruované památky v obci Rybníček
13:30 Velký saský protiútok na Dílce
15:00 Přesun historických jednotek do Dílců a pietní akt u velkého saského pomníku
16:00 Přesun historických jednotek do Jičína
17:45 Promenádní koncert vojenské dechové hudby praporu polních myslivců č. 6 z Náchoda
18:45 Příchod historických jednotek na Valdštejnovo náměstí – ukázky výcviku
19:30 Pietní akt u pomníku na Letné
20:15 Noční bitevní ukázka na Valdštejnově náměstí
V neděli v 9:00 dojde k odhalení saského pomníku pod Zebínem (u Jezdeckého centra Jičín).

Festival české filmové komedie
KDY: do 18. září
KDE: Nové Město nad Metují

Festival české filmové komedie, kterým žije po celý týden Nové Město nad Metují, se chýlí ke konci. Pátek bude na festivalu jedna velká párty. A to díky doprovodnému programu i soutěžním komediím. O přízeň diváků budou usilovat komedie Shoky & Morthy: Poslední velká akce a Večírek režiséra Michala Suchánka. Před kinem 70 se zároveň bude konat tradiční Den s Českým rozhlasem, vystoupí dívky ze Stepíku Nové Město nad Metují a “kouzelník s kruhy” Patrik Jandejsek (ČeskoSlovensko má talent). Sobota bude patřit vyhlašování cen odborné poroty, ceny divácké a ceny pořadatele festivalu. Od 16 hodin zahraje kapela Fukanec, v 17 hodin začne film Zbožňovaný.

Celostátní výstava hub
KDY: 17. - 18. září
KDE: Dvůr Králové nad Labem

Mykologický kroužek Trutnov z. s. spolu s Městským muzeem ve Dvoře Králové nad Labem pořádají ve staré radnici dvoudenní celostátní výstavu hub. Součástí výstavy bude odborný komentář k exponátům, mykologická poradna a ochutnávka výrobků z léčivých hub a rostlin. Výstavu můžete navštívit v pátek a sobotu vždy od 8 do 18 hodin.

Přijďte se na festival rozloučit s létem
KDY: 18. září od 13 hodin
KDE: Hořice
ZA KOLIK: 450 korun

Letošní 2. ročník festivalu Loučení s létem se uskuteční v osvědčeném Areálu Zahrada. Můžete se až do pozdních nočních hodin těšit na Alžbětu, Natřije, Ivana Mládka, The Atavists, Michala Hrůzu, Monkey Business a Wishmasters. K tomu je i pro děti připravený dětský koutek a skákací hrad. Nebude chybět další doprovodný program, či soutěže o vstupenky na zážitkové aktivity. Jistě si tento den plný skvělé zábavy a současně poslední akci letošní sezóny nenecháte proklouznout mezi prsty. Vstupné na celou akci činí v předprodeji 450 korun. Studenti na místě za polovic, ZTP zdarma. Více informací na www.loucenisletelemfest.cz

Dětská léčebna Vesna slaví 40 let
KDY: 17. září od 10 hodin
KDE: Janské Lázně

V pátek si připomenete 40. výročí otevření dětské léčebny Vesna. Pro dospělé i děti bude připravený bohatý program. Jeho součástí budou prohlídky procedur s odborným komentářem i návštěva ukázkového pokoje. Pro děti je přichystaná celodenní zábava, procedury na zkoušku, dobroty a mnoho dalšího.

Při exkurzi s geologem prozkoumáte okolí Železnice
KDY: 19. září
KDE: Železnice

Centrum přírodních věd – Hvězdárna Jičín zve na exkurzi s geologem Martinem Košťákem. Sraz je v 8:45 hodin na náměstí v Železnici, odkud vyrazíte do zdejšího vlastivědného muzea (roušky s sebou). Tam si vyslechnete příběh o nálezu amonita panem Košťákem. V loňském roce jste měli možnost navštívit lokality bohaté na jaspis a achát, v letošním roce navštívíte geologicky významné lokality Těšín, vrch Železný či u pily, kde se vyskytují i další skvosty naší Země.

Výstava „Vincenc Vingler – Zoo v Náchodě“
KDY: 17. září – 7. listopadu
KDE: Náchod

Galerie výtvarného umění v Náchodě zve 17. září v 17 hodin na vernisáž výstavy „Vincenc Vingler – Zoo v Náchodě“, která potrvá až do 7. listopadu. Vincenc Vingler (1911-1981) se po celou svou tvorbu soustředil na plastiky a sochy zvířat, výjimečně ztvárňoval lidské postavy, a to pouze ve vztahu se zvířecím motivem. Jeho pozice je v českém kontextu poválečného sochařství ojedinělá a výjimečná. Výstava Zoo Vincence Vinglera v Náchodě je soustředěna převážně na sochařovo kresebné dílo, které není tak známé. Kresby doplňuje Vinglerova komornější sochařská tvorba, zastoupena je také autorova grafika a práce pro knihu. Výstava bude provázena přednáškou kurátorky Markéty Vinglerové pro veřejnost.

Zažít Broumov jinak: MiniOlympiáda u Stěnavy
KDY: 18. září
KDE: Broumov

Plácek u Stěnavy (Dvořákova ul. vedle bývalých jatek) se stává součástí programu „Zažít Broumov jinak“, který se koná v Broumově letos poprvé. Vezměte s sebou děti a přijďte si zasoutěžit – pro děti bude připravena miniolympiáda a pro všechny pak malování křídami na silnici. Všichni účastníci a účastnice olympiády se dostanou do slosování o zajímavé ceny, které se uskuteční v 15.00 v altánku ve Schrollově parku.

Další program akce Zažít Broumov jinak:
13:00 – 14:30 hodin Mírové náměstí:
Kavárnička „Café Herzog“ pod širým nebem
Knižní blešák
13:00 Autorské čtení Miloše Hromádky
13:15 CaféBaret (šanson)
14:00 Óda na radost (L. van Beethoven)
14:15 Autorské čtení Miloše Hromádky
14:00 – 16:00 hodin Schrollův park:
Výstava v zahradním altánu, dílničky a workshopy pro děti,improvizační divadelní vystoupení, písničky z broumovského dolíku, vyhlášení vítězů dětské miniolympiády a projekt “Plácek u Stěnavy“.
Od 14:00 do 17:00 se v areálu kláštera koná Burčákobraní.
Přijďte Zažít Broumov jinak! Akci pořádá Agentura pro rozvoj Broumovska.

Muzeum zve na výstavu 3D modelů kamenných památek
KDY: do 10. října
KDE: Hořice

Na letošní podzim si pro své návštěvníky nachystalo Městské muzeum a galerie Hořice unikátní výstavu 3D modelů kamenných památek partnerských měst Hořice a Strzegom. Jedná se o přesné miniatury významných stavebních a uměleckých památek obou spřátelených měst, k jejichž vytvoření byly použity nejnovější technologie 3D tisku. Celý projekt vypracovala SUPŠ sochařská a kamenická v Hořicích. Objekty, postavené nebo vytvořené převážně z kamene, byly vybrány zastupitelstvy obou měst.Hořice jsou reprezentovány svými nejkrásnějšími pamětihodnostmi: radnice, Masarykova věž samostatnosti, kostel Narození Panny Marie, Hřbitovní portál a Riegrův obelisk.Město Strzegom vybralo tyto kamenné stavební památky: bazilika sv. Petra a Pavla, kostel sv. Antonína, kostel sv. Barbory a Bašta a Zobáková věž jako pozůstatky městského opevnění.

Otevřená farní zahrada zve na benefiční festival
KDY: 18. – 19. září
KDE: Vrchlabí
ZA KOLIK: Doporučené vstupné je 250 korun, sponzorský příspěvek 400 korun, pro děti od 4 do 14 let a ZTP 100 korun.

Všichni sousedé i přespolní, malí i velcí jsou zváni na benefiční festival na Otevřené farní zahradě.V sobotu se otevře areál ve 12 hodin a můžete se těšit na:
13:30–14:00 workshop: Jak správně sázet strom (Nadace Partnerství)
14:00–15:00 Divadlo Čmukaři
15:45–16:45 Acoustic front
17:30–18.30 Tlupa tlap
19:00–20:00 Něco něco
20:45–22:00 Houpací koně
Jako doprovodný program jistě potěší tvoření pro děti s výtvarnou dílnou Bosorka,bohaté občerstvení či diakonický stánek s výrobky klientů. V neděli od 10:30 hodin začnou bohoslužby pod širým nebem. Výtěžek benefiční akce bude věnován na projekt terapeutické zahrady, který pro své klienty na Otevřené farní zahradě připravuje Diakonie – středisko Světlo. Vstupné dobrovolné. Doporučené vstupné je 250 korun, sponzorský příspěvek 400 korun, pro děti od 4 do 14 let a ZTP 100 korun.

Víkend plný pohádek a kouzel
KDY: 17. - 19. září
KDE: Jaroměř

O víkendu plném pohádek a kouzel pro děti nebude chybět loutková pohádka v podání LD Maminy Jaroměř, nachystaný bude film v kinoklubu, na akci zavítá také pan kouzelník a víkend zakončí pohádkové představení Noční skřítek. Pokud se rozhodnete navštívit nachystaný program po celý víkend, pořadatelé připravili zvýhodněné vstupné – tyto vstupenky můžete zakoupit v TIC Jaroměř na náměstí nebo divadelní pokladně před prvním představením.
A na co se s dětmi můžete těšit?
Pátek v 16.30 hodin: POVÍDÁNÍ O PEJSKOVI A KOČIČCE – LD Maminy Jaroměř
Sobota v 10.00 hodin: Kinoklub – ČERVENÝ STŘEVÍČEK A 7 STATEČNÝCH
Sobota v 15.00 hodin: KOUZELNICKÉ PŘEDSTAVENÍ – Magicduo Radek a Simona, Nová Paka
Neděle v 15.00 hodin: NOČNÍ SKŘÍTEK HRAČKOŽROUT – divadelní spolek MIMos, Praha
Předprodej vstupenek: http://www.divadlojaromer.cz/predplatne-a…/predprodej/Na všechna představení je možné zakoupit vstupenky na místě před představením.

Rudolfovy slavnosti
KDY: 18. září od 9:45 hodin
KDE: Svoboda nad Úpou

Svoboda nad Úpou byla 18. října 1580 povýšena císařem Rudolfem II. na horní město. Na připomínku této mimořádné události se tu každoročně na podzim konají jednodenní dobové slavnosti za přítomnosti samotného císaře Rudolfa II. a jeho družiny. Uctít ho přijíždí i další dvořané a poddaní. Šermířské skupiny se utkávají o prvenství, mistři uměleckých řemesel předvádí svůj um, hlavní pódium patří mnoha vystoupením. Součástí akce bude i výstava historických aut a motocyklů.

Oslava výročí 150 let stanice Martinice v Krkonoších
KDY: 18. září od 9 do 18 hodin
KDE: Martinice

Oslavy, která připomene 150 let od založení železniční stanice v Martinicích, se zúčastní i sám císař František Josef I.! Po celou dobu trvání akce bude na stanici kromě občerstvení také doprovodný kulturní program. Na peróně přivítá císaře CK polní dechový orchestr. O dobrou pohodu se dále do večerních hodin postará Dixiland Band Nová Paka, Grooves Jazz band Vrchlabí a Dixie hot licks z Plzně. Využijte také možnosti zúčastnit se zajímavé komentované prohlídky stanice kulturní památky. Na kolejích bude návštěvníkům umožněno vyzkoušet jízdu historickou dresinou (1857) na ruční pohon. V okolí stanice bude k vidění přehlídka historických vozidel a motocyklů.

Řepná slavnost slibuje zábavu pro celou rodinu
KDY: 18. září od 14 hodin
KDE: Horní Maršov

Víte, jak upéct řepné brownies? Jak může chutnat řepovice? Kdo byl Řepočet a co dělal v Krkonoších? Přijďte oslavit svátek tradičních plodin a zažít červenou řepu tak, jak ji ještě neznáte. Podzimní slavnost plná řepy slibuje kreativní dílny, workshopy pro dospělé, soutěže o netradiční ceny, divadlo a spousta další zábavy. Na akci zve Dům obnovy tradic, ekologie a kultury (DOTEK).

Koncert filmové hudby
KDY: 18. září v 19:00 hodin
KDE: Jičín

Star Wars, Piráti z Karibiku, Game of Thrones, Pán prstenů, James Bond, nebo legendární večerníčky. V jičínském divadle se můžete těšit na filmovou hudbu, kterou živě zahrají smyčce Pražského filmového orchestru, který se filmové hudbě věnuje již třináct let a v Jičíně vystoupí poprvé.

V Čechách se několik symfonických orchestrů občas dotýká svým repertoárem některých oblíbených titulů populární nebo filmové hudby. Těleso, které před 13 lety založil dirigent Jiří Korynta, Pražský filmový orchestr, se ovšem specializuje výhradně na interpretaci filmové, popř. muzikálové hudby živě na pódiu.

Pohár Českého ráje - Finále
KDY: 18. září od 8:30 hodin
KDE: Jičín
ZA KOLIK:

Velké finále seriálu bodovaných národních parkurových závodů, atraktivní souboj o regionální parkurové šampiony v kategoriích hobby, junior a senior se koná v Jezdeckém centru Jičín. 

Stínání kohouta
KDY: 18. září v 15 hodin
KDE: Lipí u Náchoda

Lipový list, z. s. pořádá v sobotu od 15:00 hodin akci Stínání kohouta. K dobré náladě zahraje Klapeto, hudební těleso s výtečným repertoárem. Pořadatelé se těší na hojnou účast kostýmních účastníků při stínání zlotřilého opeřeného vetřelce.
Občerstvení bude zajišťovat hostinec U Nováků.