Jarní úklid kolem hvězdárny
KDY: v sobotu 27. března od 8 hodin
KDE: Hvězdárna Jičín
ZA KOLIK: zdarma

V zimě kolem hvězdárny běhalo i 150 běžkařů denně, nyní kolem ní proudí koronaturisté ve velkém a ne každý si po sobě uklízí. Je proto třeba přiložit ruce k dílu a pomoci přírodě od odpadků. Úklid se uskuteční individuálně. Pytle a rukavice si můžete vyzvednout v sobotu od 8 do 10 hodin v hvězdárně, kde vznikne samoobslužný „pytlomat“. Uklízet se bude jako každý rok podél silnice od hvězdárny ke garážím a na druhou stranu k zahrádkám, kde můžete nechat plné pytle, které ve 12:00 odvezou TS Města Jičín. Veškeré instrukce budou na www.hvezdarnajicin.cz a v sobotu u pytlomatu.

Ukliďme Česko, ukliďme Dubno
KDY: sobota 27. března od 9 do 16 hodin
KDE: Dubno

Přijďte se zapojit do osmého ročníku celorepublikové úklidové akce, která odstartuje v 9 hodin v přírodní rezervaci Dubno u České Skalice zhruba na 100 ha. Před Dubenskou hájovnou bude ráno vše připraveno podle posledních vládních opatření a nařízení tak, aby nedošlo ke kontaktu s ostatními lidmi. Pohyb bude upravený i mimo katastr obce při volnočasových aktivitách. Stačí si tedy vyjít na procházku a přitom udělat i něco pro přírodu. U cyklostezky před farmou Dubno bude připravených několik pytlů a jednorázových rukavic. Kdokoli si může při procházce pomůcky vzít a cestou zpátky je nechat na stejném místě.

Ekoprocházka pomůže přírodě
KDY: 27. března
KDE: Náchod

Přemýšlíte, jak přispět k lepšímu stavu životního prostředí? A co vzít pytle na odpad, rukavice a vydat se v rámci své obce na úklid lesa, stezky nebo jiné části přírody? Středisko volného času Déčko v Náchodě organizuje v sobotu Ekoprocházku v rámci Hodiny Země. Do úklidu přírody se také zapojí mnoho lidí z celé republiky díky iniciativě Ukliďme Česko.

Jarní úklidová akce
KDY: 27. března od 8 hodin
KDE: Velichovky a Hustířany

V sobotu ráno se uskuteční jarní úklidová akce „Uklidíme Velichovky Hustířany“. Ve Velichovkách před budovou obecního úřadu bude umístěný „pytlomat“, ve kterém dobrovolníci najdou připravené ochranné jednorázové rukavice, pytel na sesbíraný odpad a mapu s označenými místy pro odložení naplněného pytle.
V Hustířanech bude ,,pytlomat‘‘ včetně ochranných pomůcek připravený před budovou U Potůčku. Trasu si každý dobrovolník zvolí dle vlastního uvážení.

Na jevišti budou besedovat Nela Boudová a Jan Tuna
KDY: 27. března v 18:00 hodin
KDE: živé vysílání, Vrchlabí
ZA KOLIK: zdarma

V pořadí už pátý vrchlabský stream vám v 60 minutách přiblíží dva zajímavé hosty herečku Nelu Boudovou a novináře Jana Tunu. Povídat se bude o divadle, cestování, o tom proč Nela Boudová adoptovala tibetského dědečka a o životě vůbec. Připojte se buď přes střelnický facebook nebo před webové stránky KD Střelnice, kde bude proklik na přímý přenos. Otázky na hosty posílejte na: kdreditel@muvrchlabi.

Ve včelařském areálu potěší pohádka Uzdravené sluníčko
KDY: do konce března
KDE: Lomnice nad Popelkou
ZA KOLIK: zdarma

Uzdravené sluníčko je nová venkovní pohádka pro veřejnost na námět paní Jany Čapkové. Pohádka je umístěná ve včelařském areálu cestou na Chlum. Akce je součástí cyklu Domeček plný koleček. U postranního vchodu Střediska volného času Sluníčko v Lomnici nad Popelkou naleznete omalovánku i samotnou pohádku.

Velikonoční koncert v podání Františka Kinského a hudebních hvězd
KDY: 28. března
KDE: FB Kinský Art Media, Matyáš Novák Pianist, Nový zámek Kostelec nad Orlicí a YouTube kanál KINSKÝ Art Media
ZA KOLIK: zdarma

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl komponovaného pořadu Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Hrabě Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i tradice s těmito významnými křesťanskými svátky spojené. Také výběr skladeb s křesťanským rozměrem Velikonoc souvisí. Host programu, trojnásobná držitelka Ceny Thálie, sopranistka Jana Šrejma Kačírková, zazpívá čtyři Biblické písně Antonína Dvořáka. Sólistku Národního divadla v nich u klavíru doprovodí jeden z dvojice hlavních protagonistů Matyáš Novák. V jeho podání také zazní další charakteristický kus z cyklu Roční doby Petra Iljiče Čajkovského, které v každém dílu v daném měsíci postupně provádí. Tentokrát Matyáš Novák představí svoji vlastní reminiscenci na Dvořákovu operu Rusalka. Pořady z Nového zámku obvykle trvají okolo 35 až 40 minut. Velikonoční díl bude však delší. „Téma velikonočních svátků je rozsáhlé. Jejich podstata a víra v naději, myslím, částečně zrcadlí i těžkosti doby, které v mnoha životních ohledech doléhají na každého z nás. Do tohoto dílu jsme vložili osobní prožitky a pocity z událostí, které nás v posledních dnech zasáhly. Věřím, že prostřednictvím obrazovek divákům přineseme nejen souznění, ale že velikonočním dílem současně oslavíme příchod jara a jeho pozitivní energie,“ uvedla autorka pořadu Jana Dioszegi.