Předchozí
1 z 16
Další

Žebříček těchto obrazů sestavil přední cestovatelský web European Best Destinations.

Pšeničné pole s vránami

Tento obraz slavného nizozemského malíře Vincenta van Gogha je jeden z posledních, které namaloval před svou smrtí, a vůbec poslední tematická krajina, kterou namaloval, protože spáchal sebevraždu právě na tomto místě. Obraz je uložen ve Van Goghově Muzeu v Amsterdamu.

Goghovo Muzeum – Amsterdam, Holandsko https://www.vangoghmuseum.nl/en
Ceny vstupenek:  dospělí € 20, děti do 18 let zdarma, studenti € 10

Pšeničné pole s vránami - Vincent van Gogh.Pšeničné pole s vránami - Vincent van Gogh.Zdroj: Vincent van Gogh, Public domain, via Wikimedia Commons

Kompozice se žlutou, modrou a červenou

Piet Mondrian je bezesporu jedním z nejvýznamnějších nizozemských malířů a je spojen s hnutími kubismu, expresionismu a impresionismu, ale do dějin umění se skutečně zapsal svou jedinečnou tvorbou v oblasti abstraktního umění. Kompozice se žlutou, modrou a červenou je jeden z Mondrianových abstraktních obrazů, které později sloužily jako vzor k potisku dámských šatů u návrháře Yvese Saint-Laurenta.

Gemeentemuseeum – Haag, Holandsko https://www.kunstmuseum.nl/en
Cena vstupenek: děti do 18 let zdarma, studenti € 12.50, osoby ve věku
19 – 25 let € 8, osoby starší 26 let € 16

Die Ideale - Piet Mondrian.Die Ideale - Piet Mondrian.Zdroj: Vincent van Gogh, Public domain, via Wikimedia Commons

Picassova Guernica

Guernica je mistrovským dílem Pabla Picassa, jednoho z nejslavnějších malířů, kterému se mu podařilo porušit hlavní pravidla tradiční a klasické umělecké školy. Guernica je spontánní reakcí na události z konce dubna 1937, na bombardování španělského města Guernica. Tento masakr sice provedli nacisté a fašisté, ale nařídili ho nacionalističtí Španělé. Picasso jej začal malovat pouhé čtyři dny po tomto bombardování.

Muzeum Reina Sofia – Madrid, Španělsko https://www.museoreinasofia.es/en
Cena vstupenek: návštěva celého muzea € 12

Západ slunce v přístavu Nyhavn.
Cestujte podle knih Julie Caplinové. Podívejte se do Kodaně, Brooklynu a Paříže

Guernica – Pablo Picasso.Guernica – Pablo Picasso.Zdroj: Wikimedia Commons, iurikothe from Brasilia, Brazil, CC BY 2.0

Rozporuplný Modrý monochrom

Kleinův Modrý monochrom je dílo, ke kterému má spousta lidí rozporuplný postoj. Pokud nemáte možnost vidět obraz „naživo“, těžko ho pochopíte. Francouzký výtvarník Yves Klein dotahuje výzkum malby do krajnosti. I když možná dáváte přednost klasickému umění, tento obraz vás nemůže nechat lhostejnými. Vibruje a vyzařuje čisté a silné pigmenty a tato intenzivní sytá modř zanechá svou stopu ve vaší paměti na celý život.

Yves Klein Muzeum Centre Pompidou – Paříž, Francie https://www.centrepompidou.fr/en
Cena vstupenek: základní € 15, zlevněné vstupné € 12

Modrý monochrom - Yves Klein.Modrý monochrom - Yves Klein.Zdroj: Yves Klein, Public domain, via Wikimedia Commons

Imprese, východ slunce

V Marmottanově muzeu v Paříži se nachází jeden z nejvýznamnějších obrazů v dějinách umění. Imprese, východ slunce, je obraz francouzského impresionistického malíře Clauda Moneta. Monet, který bydlel se svou ženou v hotelu v Le Havru, vstával brzy ráno, aby namaloval tento obraz průmyslového přístavu Le Havre a vycházejícího slunce. Podle něj vznikl i termín a název celé jedné velké výtvarné školy – „Impresionisté“.

Claude Monet Muzeum Marmottan – Paříž, Francie https://www.marmottan.fr/en
Cena vstupenek: Pro Monetovu exhibici základní € 14.50, zlevněné vstupné € 10

Imprese, východ slunce – Claude Monet.Imprese, východ slunce – Claude Monet.Zdroj: Claude Monet, Public domain, via Wikimedia Commons

Zrození Venuše

Boticelliho obraz v originále známý jako La Nascita di Venere je nejslavnějším obrazem galerie Uffizi ve Florencii. Sám Sandro Botticelli ženu, která se stala předlohou, v době, kdy ji maloval, nikdy neviděl. Tato krásná mladá žena jménem Simonetta Vespucci zemřela na zápal plic ve věku 23 let.

Galerie Uffizi – Florencie, Itálie https://www.uffizi.it/en/the-uffizi
Cena vstupenek: základní € 26, zlevněné vstupné € 3

Zrození Venuše - Boticelli.Zrození Venuše - Boticelli.Zdroj: Sandro Botticelli, CC BY-SA 4.0

Slavná Mona Lisa

Tento obraz je pravděpodobně nejznámějším na světě a jedním z mála, který je oficiálně připisován slavnému malíři, sochaři, ale i vynálezci Leonardu da Vinci. Ten jej vytvořil během svého pobytu ve Florencii a odvezl ho s sebou při svém útěku z Říma do Francie v roce 1516. Je také dost možné, že obraz byl dokončen až v roce 1517. 

Muzeum Louvre – Paříž, Francie https://www.louvre.fr/en
Cena vstupenek: základní € 17, pro děti do 18 let zdarma

Mona Lisa - Leonardo da Vinci.Mona Lisa - Leonardo da Vinci.Zdroj: Leonardo da Vinci, Public domain, via Wikimedia Commons

Výkřik

Výkřik je slavné dílo norského malíře Edvarda Muncha. Dílo jej posedlo natolik, že během 20 let namaloval čtyři jeho verze (přesněji vznikaly v letech 1893 - 1910). Obraz má zobrazit moderního člověka, který čelí existenciální krizi a je vyděšený svým životem. Existuje také litografická verze obrazu. 

Muchovo muzeum – Oslo, Norsko https://www.munchmuseet.no/en
Cena vstupenek: pro dospělého 160 NOK, osoby do 25 let 100 NOK, děti do 17 let zdarma

Vídeňský zámek Schönbrunn
KVÍZ: Slavné a obdivuhodné stavby Evropy. Uspějí jen ti, co se skutečně vyznají

Animace vycházející z Výkřiku od Edvarda Muncha:

Zdroj: Youtube

Výkřik – Edvard Munch.Výkřik – Edvard Munch.Zdroj: Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz), Public domain, via Wikimedia Commons

Stvoření Adama

Výjev Stvoření Adama si můžete prohlédnout ve Vatikánu. Tento Michelangelův obraz je nejznámějším ze série maleb na klenbě Sixtinské kaple. Malba vznikala v letech 1508 – 1512. Z obrazu se stal symbol - života, vztahu člověka k tomu, co ho přesahuje… Po celém světě existuje řada variací i parodií na toto dílo. 

Sixtinská kaple – Řím, Itálie
https://romesite.com/vatican-museums-sistine-chapel.html
Cena vstupenek: dospělí € 26.50, děti od 6 do 17 let € 16, děti do 5 let zdarma

Stvoření Adama – Michelangelo.Stvoření Adama – Michelangelo.Zdroj: Michelangelo, Public domain, via Wikimedia Commons

Návrat

Barevná olejomalba slavného surrealisty Reného Magritta. Návrat, podobně jako Magrittova malba Říše světla, zobrazuje současně noc i den a zachycuje diváka v nerozlišitelném, snovém okamžiku.

Magrittovo muzeum – Brusel, Belgie https://musee-magritte-museum.be/en
Cena vstupenek: pro jednotlivce € 4

Návrat - René Magritte.Návrat - René Magritte.Zdroj: Profimedia

Polibek

Obraz Polibek rakouského malíře Gustava Klimta můžete obdivovat v Muzeuu Belvedere ve Vídni. Muzeum založil sám Klimt a další umělci jeho doby. Polibek je inspirovaný secesní školou, ale přesto zcela současný. Představuje objímající se pár, izolovaný od okolního světa, který jako by žil jen pro lásku.

Muzeum Belvedere – Vídeň, Rakousko https://www.belvedere.at/en/visit
Cena klasické vstupenky se liší dle okruhů – pohybuje se od € 9.30 až po € 16.70

Nechte se zavést do světa jednoho z největších malířů 19. a 20. století, Gustava Klimta:

Zdroj: Youtube

Polibek - Gustave Klimt.Polibek - Gustave Klimt.Zdroj: Gustav Klimt, Public domain, via Wikimedia Commons

Dívka s perlovou náušnicí

Autorem obrazu je Johannes Vermeer, jeden z nejvýznamnějších nizozemských barokních malířů. Dívka s perlovou náušnicí je známá po celém světě, protože kompozicí trochu připomíná slavnou Monu Lisu Leonarda da Vinciho. Olejomalba vznikla kolem roku 1665. Dílo je právem nazýváno Mona Lisa severu nebo Holandská Mona Lisa a patří mezi nejznámější z třiceti sedmi dochovaných Vermeerových maleb. 

Muzeum Mauritshuis – Haag, Holandsko https://www.mauritshuis.nl/en
Cena vstupenek: dospělí € 19, studenti € 12.50, děti do 18 let zdarma

Dívka s perlovou náušnicí - Johannes Vermeer.Dívka s perlovou náušnicí - Johannes Vermeer.Zdroj: Johannes Vermeer, Public domain, via Wikimedia Commons

Dvorní dámy

Tento obraz, španělsky Las Meninas, je vrcholným dílem malíře Diega Velázqueze, který tvořil v 17. století. Hlavní postavou Dvorních dam je princezna Margareta – Markéta Habsburská obklopená dvorními dámami. Jako jednu z postav na obraze namaloval Velázquez i sám sebe.

Museo del Prado – Madrid, Španělsko https://www.museodelprado.es/en
Cena vstupenek: základní € 15, zlevněné vstupné € 7.50, děti do 18 let zdarma

Dvorní dámy - Diego Velázquez.Dvorní dámy - Diego Velázquez.Zdroj: Diego Velázquez, Public domain, via Wikimedia Commons

Tanec v Moulin de la Galette

Dílo Augusta Renoira si můžete prohlédnout v Musée d'Orsay v Paříži. Renoir patřil stejně jako Monet ke škole impresionistických malířů. Tanec v Moulin de la Galette zobrazuje pařížskou scénu v Paříži na kopci Montmartre. Po návštěvě Musée d'Orsay se vydejte na masiv Montmartru, abyste se ponořili do atmosféry tohoto obrazu a znovu prožili slavnostní atmosféru, kterou dílo zachycuje. 

Muzeum Orsay – Paříž, Francie https://billetterie.musee-orsay.fr/en-GB/home
Cena vstupenky pro celou trasu muzea € 16

Tanec v Moulin de la Galette - Auguste Renoir.Tanec v Moulin de la Galette - Auguste Renoir.Zdroj: Wikimedia Commons, Adrian Scottow from London, England, CC BY-SA 2.0

Poslední večeře

Známý Leonardův obraz představuje poslední večeři Ježíše Krista s apoštoly. Byl vytvořen pro klášter Santa Maria delle Grazie v Miláně, kde stál v refektáři. Ve všech klášterech pak bylo tradiční mít vyobrazení Ježíšovy poslední večeře. Tvorba obrazu trvala celé tři roky. 

Klášter Santa Maria delle Grazie – Miláno, Itálie https://legraziemilano.it
Cena vstupenky: € 15

Poslední večeře - Leonardo da Vinci.Poslední večeře - Leonardo da Vinci.Zdroj: Wikimedia Commons, Joyofmuseums, CC BY-SA 4.0


Nahrává se anketa ...