A nebude sama. Do Chorvatska stejně jako Hrdá z Česka míří každoročně statisíce turistů. Podle Chorvatského turistického sdružení v uplynulých letech počet českých turistů ročně atakoval hranici 800 tisíc lidí. Výjimkou byla ale právě loňská sezona, tehdy tam zamířilo „pouze“ 519 tisíc českých turistů.

Chorvatští hoteliéři věří, že se nepříznivá situace letos změní, a chtějí opět nalákat co nejvíce Čechů. Vzhledem k trvající pandemii musí důsledně dbát na protiepidemická opatření. „Během příprav na tento turistický rok, v němž bohužel stále trvá pandemie, jsme zařadili na první místo bezpečnost a zdraví našich spoluobčanů a hostů,“ potvrdil pro Deník ředitel pražského zastoupení Chorvatského turistického sdružení Dubravko Miholić.

Do země tak lze vstoupit jen za splnění přísných podmínek. První možností je předložit na hranicích nanejvýš 48 hodin starý test PCR nebo antigenní test s negativním výsledkem. V případě testu antigenního si cestovatel musí do deseti dnů testování ještě znovu zopakovat.

Druhou variantou pro cestu do Chorvatska je ukončené očkování proti koronaviru, poslední dávku injekce musí cestovatel dostat nejméně dva týdny před příjezdem do země. Třetí možností je předložení negativního testu na covid nebo potvrzení od lékaře, že turista již chorobu překonal.

Cestovatelé jsou na testy zvyklí 

Cestovatelé jsou již na testování zvyklí, nebojí se jich proto ani Malvína Hrdá. „S testy bychom problémy neměli, ostatně jako podnikatelka se stejně musím nechat testovat,“ uvedla. „Nepříjemná by ale byla jen karanténa, kdybych potom musela mít zavřeno,“ konstatovala.

Lidé se budou moci testovat také přímo na hraničních přechodech, letištích a v přístavech. „Vláda zajistí pro turisty antigenní testy za symbolickou cenu a je na nás, zda se budeme držet epidemiologických opatření,“ uvedla chorvatská ministryně cestovního ruchu Nikolina Brnjac. Důležité je podle ní i to, aby turisté věděli, že se nemusí obávat nákazy ani od hotelového personálu. Proto již minulý týden začal chorvatský stát organizovat očkování pracovníků cestovního ruchu. Dosud o ně projevilo zájem přes 70 procent z nich.

Zvláštní význam Chorvati připisují situaci na svých 78 ostrovech 524 ostrůvcích a více než šesti stovkách útesů, které jsou pro turisty obzvlášť atraktivní. Aktuální informace o tom, jaká je na kterém z nich konkrétní epidemiologická situace, se lidé dozvědí z nových webových stránek.

V poslední době se také v Chorvatsku podle Miholiće stále více rozvíjí cyklistika. Na ostrovy turisty i jejich jízdní kola přepraví trajekty. „Pokud se rozhodnete obdivovat přírodní, historické a kulturní krásy tímto způsobem, jistě neuděláte chybu,“ dodal Miholić.