Počet vloupání do bytů, rodinných domů a chat podle údajů policie sice dlouhodobě klesá, loni ale došlo k jejich nárůstu oproti předchozímu roku o více než šest stovek. Průměrně zloději vykradli téměř 110 nemovitostí každý týden. Nejčastějším terčem kriminálníků jsou víkendové chaty, naopak nejméně vykrádají byty. Loni zloději vybílili průměrně sedm bytů z deseti tisíc, u domů je to více než dvojnásobek, u chat dokonce sedmkrát víc.

Ačkoliv jsou rekreační objekty terčem zlodějů nejčastěji, průměrná škoda je zde nejnižší.  V jedné vykradené chatě zloději odcizili loni věci průměrně za necelých 20 tisíc korun, u rodinného domu to bylo téměř třiapůlkrát tolik.

A na co se zloději zaměřují nejčastěji? „Statistické informace o nejčastěji kradených věcech nemáme, obecně se jedná například o hotovost, cennosti, elektroniku, a třeba i oblečení,“ uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Nejvíce vloupání po přepočtu na počet nemovitostí zaznamenává policie v posledních letech v Praze. V případě rodinných domů je na druhém místě Středočeský kraj, u chat je to Liberecko a byty se vykrádají po Praze nejvíc v Plzeňském kraji. Nejmenší podíl vykradených nemovitostí je naopak v Pardubickém kraji a na Zlínsku.

Základy zabezpečení domácnosti

Mezi samozřejmosti by při opuštění bytu či domu mělo patřit zamčení všech vchodových dveří. Mnoho lidí ale zapomíná na správně uzavřená okna. „Nejvíce problematická jsou okna otevřená na mikroventilaci. Zloději se přes takto pootevřené okno snáze dostanou do domu nebo bytu,“ uvedla Kateřina Novotná z pojišťovny Allianz. Zabezpečit dveře zamčeným zámkem je podle ní potřeba i u garáže či kůlny. Je třeba také zkontrolovat, zda je zapnutý alarm nebo kamerový systém, pokud je jimi dům vybaven.

Na odjezd pryč z domova je dobré zbytečně neupozorňovat, a už vůbec ne na sociálních sítích. Policie naopak doporučuje domluvit se se sousedy či přáteli, ať po dobu naší nepřítomnosti dávají na byt pozor, vybírají poštovní schránku, větrají, zalévají květiny, v zimě třeba i uklidí sníh od vchodových dveří. Dům tak nebude vypadat jako prázdný.

Dalším pilířem prevence je kvalitní technické zabezpečení nemovitosti, tedy bezpečnostní dveře, kvalitní okna či bezpečnostní fólie na skleněných výplních. „Z našich zkušeností víme, že lidé zabezpečení často podceňují a zámky za pár stovek chtějí ochránit majetek v hodnotě desítek až stovek tisíc korun. Investice do zabezpečení by přitom v optimálním případě měla dosahovat tří procent z ceny chráněného majetku,“ uvedl už dříve obchodní ředitel výrobce zámků a mechanického zabezpečení TOKOZ Petr Neuvirt.

Jak nejlépe zabezpečit různé typy nemovitostí radí policie v projektu Zabezpečte se.