Ty tam jsou doby, kdy si člověk pod pojmem kempování představil stanování s ešusem u propanbutanového hořáku. Lidé nyní chtějí hlavně pohodlí a tak stany mění za chatky a karavany. V kempu navíc nesmí chybět restaurace, která nenabízí jen párek v rohlíku a smažák.
Inflace i vyšší komfort
Za komfort si však člověk připlatí. Podle zjištění datové redakce Deníku se ceny oproti roku 2020 (poslední srovnání) zvedly ve všech sledovaných parametrech v průměru o 20 procent. Zatímco před dvěma lety stála jedna noc ve stanu 78 korun, nyní stojí 95. Stouply i ceny stále více oblíbených oblíbenějších karavanů. Za stání obytného auta dal před dvěma lety cestovatel na noc v průměru 136 korun, nyní 165. „Ceny odpovídají inflaci a rostoucím cenám energií. Kempy v tomto ohledu měly na vybranou. Buď stagnovat, nebo zdražit. Ale stagnovat v tomto konkurenčním prostředí se nevyplácí,“ řekl za Asociaci kempování a karavaningu Roman Váňa.
Oproti minulým letům také lidé v kempech hledají větší komfort. „Očekávání lidí se rok od roku mění. Dřív stačila jen louka, primitivní záchod a párek v rohlíku. To už dnes neplatí a nároky rostou,“ dodal Váňa. Standardem tak jsou již nejen restaurace a čistá sociální zařízení, ale i elektrické připojky, bazény, wellnes, dětské koutky a všudypřítomná síť wi-fi.
Velký rozmach stále zažívá karavaning. Zájem cestovat s vlastním obytným autem neopadá ani po pandemii. „Oproti jiným rokům je nyní zájem o karavany a obytná auta větší a na dva měsíce máme naše všechna stání obsazena. Do příštích let tak plánujeme rozšíření,“ uvedl Libor Macháček z Autocampingu Rozkoš na Náchodsku.
Na letní prázdniny má kemp u vodní nádrže Rozkoš, stejně jako většina kempů v republice, obsazeny i chatky. A to i přes to, že i kempy musely přijít se zdražením. Za pohodlnější ubytování v chatkách si tak lidé připlatí. Zatímco v roce 2020 vyšla chatka pro čtyři v celorepublikovém průměru na 6100 korun za týden, letos už lidé zaplatí v průměru sedm tisíc korun.
Jako alternativu pro ty, kteří při kempování nepotřebují až tak velký luxus, nebo si nechtějí v přeplněných rekreačních zařízení „šlapat po hlavě“, pak existuje i další alternativa. „V poslední době vzrůstá zájem o možnosti vyrazit na cesty pomocí serveru bezkempu.cz, kde lidé nabízejí své pozemky a člověk tam tak může najít jak klid, tak i místo bez elektřiny a opět souzní s přírodou,“ dodal Váňa.