Zvířata se neřídí podle lidského času a jeho pravidelná změna, ke které dojde o nadcházejícím víkendu (v noci ze soboty na neděli), je jim zcela lhostejná. Tento samozřejmý fakt by si měli připomínat motoristé, až v pondělí vyrazí do práce.

Řidiči, kteří doposud už jezdívali ráno za světla, budou často vyrážet opět za tmy, a riziko, že po cestě srazí srnu, divočáka nebo zajíce, výrazně vzroste.

Z podrobných dat, která pro Deník zpracoval Portál nehod, vyplývá, že počet ranních srážek se zvěří během dvou týdnů po změně času je o polovinu vyšší než během dvou týdnů před posunem ručiček.

Rozednívání a smrákání jsou ostatně nejnebezpečnějšími částmi dne během celého roku. K nejvíce srážkám se zvěří v posledních dvanácti letech docházelo vůbec nejčastěji o květnových večerech mezi 21. a 22. hodinou. Tedy těsně po západu slunce.

Srny a pak divočáci

Počet případů, kdy auto srazí jelena, divoké prase nebo třeba lišku, se přitom za posledních dvanáct let zvýšil pětinásobně. V roce 2021 jich policisté zaznamenali zhruba patnáct tisíc, průměrná škoda dosáhla 41 tisíc korun.

„Tři čtvrtiny všech těchto nehod nastávají po střetu vozidla se srnou. Druhým nejčastějším sraženým zvířetem je divoké prase,“ upozornil Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů. „Průměrná výše škody na vozidle je v případě nehody s divokým prasetem o čtyřicet procent vyšší než v případě střetu se srnou,“ dodal.

Kde si dávat pozor

Motoristé by si měli dát pozor zejména na Vysočině, a to obzvlášť v okresech Pelhřimov a Třebíč, kde je srážka se zvěří příčinou skoro každé třetí nehody.

Co se týče jednotlivých tuzemských silnic první třídy, řidiči by měli být opatrní především na „šestce“ a „třináctce“, tedy na cestách protínající severozápad Čech. Na nich došlo od roku 2010 na každém kilometru k více než deseti srážkám se zvěří.

Zlepšit situaci by mohly ekodukty, tedy nadchody pro zvěř nad hlavními silničními tahy. Jeden takový se začne letos stavět právě na zmíněné silnici č. 13, a to u Bílého Kostela nad Nisou na Liberecku. „Z pohledu počtu srážek se zvěří za rok jde o jedno z nejhorších míst v Česku,“ zdůvodnil 35milionovou investici ředitel liberecké Správy ŘSD Jan Wohlmuth.