Ta v té době již poskytla přístřeší i šestadvacetiletému muži z okresu Semily. Vzhledem k tomu, že ani jeden z nich nebyl nikde zaměstnán, přemýšleli, jak přijít k penězům. Nakonec jednoho z nich napadlo, že nejvýhodnější budou krádeže mědi. Na konci března vyrazili na svoji první výpravu do obce Kdanice, kde z bývalého sálu odcizili několik desítek metrů dlouhý měděný kabel, který následně prodali. Pak už přišly na řadu okapy a svody, které kradli jak na odlehlých, tak i na frekventovaných místech.
Jedním z nich bylo i sobotecké náměstí, kde si vyhlédli několik domů, ze kterých pak v noci demontovali část měděných svodů. Jejich pozornosti neunikl ani místní kostel, ze kterého si přivlastnili měděný svod a několik metrů dlouhý okap. Poté se do Sobotky ještě několikrát vrátili. Nevynechali ani objekt sběrných surovin, ze kterého ve dvou případech odcizili měděné tabule a několik kilogramů měděného drátu.

Kradli všechno

Zájem měli i o elektrické prodlužovací kabely, které zase kradli z garáží a dílen. Ty pak na různých místech vypalovali a poté prodávali ve sběrných surovinách. Postupem času nabyli dojmu, že jsou „nepolapitelní“, a tak na své výpravy vyráželi stále častěji. Zásadně chodili pěšky s batohem na zádech, aby se vyhnuli silničním kontrolám.
Policisté se všemi případy velmi intenzivně zabývali a na základě provedeného šetření došli k závěru, že krádeže má zřejmě na svědomí stejný pachatel. Na konci července oba muže zadrželi a postupně jim prokázali nejméně 11 případů krádeží s celkovou škodou téměř 50 tisíc korun. Následně bylo proti oběma zahájeno trestní stíhání pro trestný čin krádeže a porušování domovní svobody, spáchané ve spolupachatelství. Verdikt soudu je může poslat až na dva roky do vězení.