„Jedná se o jednodenní stáž v trvání devíti hodin. Mimo víkendy stráví jeden hasič celý den s výjezdovou skupinou zdravotnické záchranné služby kraje,“ řekla mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.
Stáž probíhá na základě smlouvy o podmínkách odborné praxe (stáže), kterou uzavřeli ředitelé obou organizací. Podle Žahourkové přínosem pro hasiče je zdokonalování se v poskytování předlékařské pomoci. Součástí stáže je i seznámení s vybavením vozidel ZZS Královéhradeckého kraje. „Hasiči jsou pravidelně školeni v teoretické přípravě a jsou schopni poskytnout nezbytnou první předlékařskou pomoc v případě dopravní nehody nebo jiné události,“ ujišťuje mluvčí.

Využití vrtulníků

Spolupráce byla spuštěna v roce 2005 po dohodě ministerstva vnitra, Generálního ředitelství HZS ČR a Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Minimálně jednou ročně hasiči – letečtí záchranáři, lékaři a zdravotničtí záchranáři společně procvičují nejrůznější typy situací, ať to je například záchrana osob ze skal, z výšky nebo po pádu do hloubky za podpory vrtulníku EC-135 Letecké služby Policie ČR. Cvičí se v podvěsu vrtulníku. Všichni zdravotničtí záchranáři a lékaři prošli základním výcvikem s lanovou technikou. Osvojili si základní povely, signály i typy uzlů.
O úspěšné spolupráci svědčí již několik společných zásahů. Třeba 21. dubna letošního roku se tak podařilo zachránit chlapce z Labského dolu v Krkonoších.