Pavlišta podal proti poslednímu verdiktu Vrchního soudu v Praze dovolání, v němž popíral úmysl vraždit a zpochybňoval důkazy, avšak neuspěl.
Pavlišta známého napadl loni v dubnu v jeho ostroměřském domku. Bil ho pěstmi do hlavy, pak mu sevřel paží krk a zezadu jej bodnul loveckým nožem. Podle obžaloby tak reagoval na odmítnutí půjčky. Peníze potřeboval, neboť splácel dluhy. Oběť útoku by bez rychlé chirurgické pomoci zemřela.

Dovolání

V dovolání Pavlišta tvrdil, že Krajský soud v Hradci Králové a poté i vrchní soud špatně pracovaly s důkazy. On sám prý byl terčem útoku a pouze se bránil. V žádném případě prý nechtěl svého známého a souseda zabít. Podle Nejvyššího soudu je však rozsudek v pořádku.
„Obviněný uskutečnil útok vůči poškozenému takovým způsobem a za takových okolností, že si musel být vědom, že svým jednáním může způsobit smrt člověka,“ uvedl v rozhodnutí trestní senát s předsedou Vladimírem Veselým. Pavlištovi přitížilo použití nebezpečného loveckého nože a také skutečnost, že bodnul do místa, kde se nacházejí životně důležité orgány.