Tragické nehody

Nejtragičtějším dnem letos zatím zůstává pátek 8. června, kdy na silnicích zahynulo 11 lidí.

Dva cyklisté zahynuli v pondělí na Táborsku a v Králově Dvoře po srážkách s nákladními vozy. Čtyřicetiletý cyklista zemřel v Sezimově Ústí, když na mezinárodní silnici E55 předjížděl nákladní automobil. Podle policie si nevšiml, že vozidlo odbočuje a narazil do něj.

VKrálově Dvoře se srazil s pětadvacetiletým cyklistou nákladní vůz Avia, když přijížděl od Berouna a jeho řidič chtěl odbočit směrem k dálnici D5. Mladík na místě podlehl těžkým zraněním.

Nehodu v pondělí nepřežili ani dva mladíci ve věku 18 a 19 let. Osobním vozem narazili do protijedoucího traktoru mezi Chotětovem a Horkami na Mladoboleslavsku. Oba byli na místě mrtví.

Při srážce se sanitkou u Mladkova nedaleko Boskovic na Blanensku zemřela také osmdesátiletá řidička Škody 120. Žena podle policie nedala přednost sanitě, která vezla po hlavní silnici pacienta a měla zapnuté varovné signály.

Kromě 8. června patří letos k dalším velmi tragickým dnům pátek 22. a neděle 3. června, kdy při nehodách zahynulo shodně osm osob jako v pondělí. V neděli 11. března a v sobotu 16. června při nehodách na silnicích zemřelo shodně po sedmi lidech. Následuje 11 dnů se šesti usmrcenými lidmi.

MLADÁ BOLESLAV - Na silnici R 10 u obce Kosmonosy na Mladoboleslavsku se krátce po poledni 17. července odehrála tragická dopravní nehoda. Osobní vůz BMW při ní ze zatím neznámých příčin vyjel mimo vozovku a začal hořet. Podle informací policie v autě uhořely dvě dívky ve věku deset a čtrnáct let.

Východní Čechy

Policejní statistiky dopravních nehod prvních deseti prázdninových dní ukazují alarmující čísla. Ve srovnání s minulých rokem, kdy u nás začal platit bodový systém, zemřelo při nehodách na východočeských silnicích v tomto období o pět lidí více a hmotná škoda se téměř ztrojnásobila.
Zatímco v minulém roce v prvních deseti dnech prázdnin došlo na východě Čech k 276 dopravním nehodám, při nichž zahynul jeden člověk, letošní začátek prázdnin skončil tragicky pro šest lidí a celkově došlo k 430 nehodám.


Přímý, leč krátkodobý dopad nového silničního zákona potvrzují i sami policisté. „Řidiči, kteří dodržovali předpisy před zavedením nového zákona, je dodržují a respektují i nyní. Na druhou stranu řidiči, kteří porušovali předpisy a přeceňovali své síly i v minulosti, porušují předpisy i nadále,“ uvedla Lenka Burýšková z Preventivně informační skupiny východočeské policie.


Nejtragičtějšími dny byly neděle prvního a úterý desátého, kdy v důsledku dopravní nehody zemřeli na Hradecku a Pardubicku vždy dva lidé.
Značný je i nárůst hmotných škod. Z necelých devíti milionů vloni na dvacet dva a půl milionu korun za období 1. až 10. července letos.