Pachatelé je na místě odříznou a vozí zřejmě do některého ze sběrných dvorů. „Ke krádežím docházelo i v loňských letech, ale až letos jsou masové. Kvůli nim pak může snadno dojít k dopravním nehodám, které někdy mohou mít i smrtelné následky. Většina značek na skladě není a je nutno je objednat,“ uvedla Jana Víchová ze Správy a údržby silnic KHK, a.s.,oblast Jičín.

Čekání na značky

Čekací lhůta je čtrnáct dní až tři týdny. Čím větší je počet objednaných položek, tím delší je i doba dodání. „Škody, které zloději napáchali, se pouze za tento rok vyšplhaly na částku vyšší než sto tisíc korun. Cena za nahrazení ukradené dopravní značky je včetně započítané práce vyčíslena přibližně na tři a půl tisíce korun,“ doplnila Jana Víchová. Jedná se o značky retroreflexní se sedmiletou fólií M3, které zaručují lepší viditelnost v kterékoli denní i noční době. Nové již nejsou hliníkové, ale pozinkované. Všechny jsou hrazeny ze státního rozpočtu, a tím z našich daní.
Policie o tomto problému ví a několik případů zcizených značek podle sdělení tiskové mluvčí Hany Klečalové šetří.

Náhrada značení

Vzhledem k tomu, že náhrada dopravního značení jde z kapes nás všech, není od věci připomenout, že s nimi smí manipulovat pouze pracovníci Správy a údržby silnic, kteří jsou oděni do oranžového pracovního obleku a k dispozici mají žlutý automobil Renault Master.
Pokud by někdo zahlédl, že se značkami manipuluje někdo jiný, ať zavolá na číslo policie 158. „Občané mohou vydatně pomoci k dopadení pachatele v případě, že nás včas kontaktují,“ uvedla mluvčí policie Hana Klečalová.