I když policie upozorňuje majitele těchto objektů, aby přes zimní měsíce uvnitř neponechávali žádné cenné věci, přesto ne všichni berou tato varování vážně. Jako například majitel stavení na Dolách u Mladějova. Ten měl vpřilehlé kolně zazimovanou sekačku na trávu, 3 motorové pily spříslušenstvím, přenosnou boudu pro psa, jízdní kolo, pískovou filtraci kbazénu, sekery, rýč a další zahradní nářadí Fiskars. I když často na chalupě zastavil, přesto nezabránil návštěvě nevítaného hosta.

A tak, když na začátku února přijel na jednu ze svých kontrol zjistil, že u dveří kolny je ohnutá jistící závora a chybí visací zámek. Když vešel dovnitř, nemohl uvěřit vlastním očím. Veškeré nářadí bylo pryč a sním i paroží zjelena 14-teráka, vše za téměř 80 tisíc korun.

Nářadí i kola

Obdobně dopadl i majitel chalupy na Malé Lhotě. I vtomto případě se neznámý pachatel vloupal pouze do přilehlé stodoly a kůlny. A opět měl štěstí, neboť zde našel a následně odcizil sekery Fiskars, hliníkový skládací žebřík, vysokotlaký čistič VAPkarcher, jízdní kolo Autor, dětské jízdní kolo, dětskou cyklistickou přilbu, sjezdové lyže shůlkami Fischer a další věci vcelkové hodnotě téměř 60 tisíc korun.

Policisté na obou případech velmi intenzivně pracovali a na základě provedeného šetření a zajištěných stop došli kzávěru, že obě vloupání má na svědomí jedna a táž osoba. A nejen to, podle množství odcizených věcí bylo jasné, že zlodějem není nějaký cesťák, ale někdo, kdo se pohybuje vozidlem.

Při pátrání se proto ubírali i tímto směrem. A vyplatilo se. O několik dní později, už před nimi seděl čtyřiačtyřicetiletý muž zokresu Semily, který se ke všemu doznal. Jak sám uvedl, objekty si vybíral čistě náhodou a věci znich odcizené pak prodával náhodným zájemcům. Je až neuvěřitelné, že za vše vyinkasoval necelých 6 tisíc korun. Peníze poté použil pro svoji potřebu. Jako nezaměstnaný se totiž dostal do finanční tísně a nutně peníze potřeboval na jídlo a další věci.

Obvinění

I když spolicisty spolupracoval, přesto bylo proti němu vtěchto dnech zahájeno trestní stíhání pro trestný čin krádeže a porušování domovní svobody, za což mu hrozí až tříleté vězení.

A rada na závěr pro všechny majitele rekreačních chat a chalup, ani nejlepší zámek totiž nemůže uchránit váš objekt před vniknutím cizích osob, a tak alespoň uvnitř nikdy nenechávejte žádné cenné věci. Jen tak můžete předejít jejich krádeži. (Hana Klečalová)