Na ulicích měst našeho okresu jsme se ptali: domníváte se, že i policisté hřeší? U respondentů záměrně neuvádíme jména. Ostatně nejsou podstatná. Hlas lidu je velmi zajímavý.

Penzista

Hřeší, samozřejmě, jako každý člověk. Jsou to přece taky jenom lidi. Nevím, jak konkrétně to dělají třeba tady v Jičíně, protože nejsem odsud, ale určitě by se něco našlo.

Učitelka ZŠ

Já si myslím, že určitě. Někteří berou úplatky nebo jinak zneužívají své pravomoci. Zatím s nimi žádné negativní zkušenosti nemám, ale spousta lidí mi o tom říkala. Oni bohužel poznali policisty i z té stinné stránky.

Dělník

No, tak při slově policista se mi vybaví slovo spravedlnost. Nevím, jak je to ve skutečnosti. Neměli by „hřešit“ s ohledem na svou profesi, ale asi své postavení alespoň trochu zneužívají. Nikdo jim v tom bohužel nezabrání a ani jim to ve většině případů nedokáže. Často se jim na to nepřijde.

Senior

Televize uvedla, že trestná činnost policistů vzrostla asi o 30 případů – jedná se o úplatky, spolupráci s kriminálními živly a dalších zhruba pět skupin. Ještě si vzpomínám, že tam bylo něco o vynášení informací. Porovnávali údaje z minulých let a upřímně vám říkám, že jsem se nestačil divit. Zajímal by mě přesný význam toho jejich nápisu, co mají teď na autech – pomáhat a chránit, komu pomáhají a koho chrání? Často mám pocit, že pomáhají těm špatným.

Nevěřím policistům. Nechci ale tvrdit, že jsou špatní všichni, ale důvěra k nim tam z mé strany chybí. Pokud posloucháte lidi, tak spíše nadávají a diví se chování policistů. Další věc, která by mě zajímala, je to, jak předcházejí kriminálním případům. To, že dají do novin článek, který nabádá, aby si lidé hlídali své věci, podle mě nestačí.

Studentka

Je to těžké posoudit, protože jsem s policisty zatím neměla žádnou zkušenost. Sice z okolí slyším spíše lamentování na jejich zneužívání pravomocí, ale nechci je odsuzovat, když nevím, jak to doopravdy je. Nemyslím si, že by byli horší než kdokoliv jiný.

Díky své profesi si může určitě přilepšit hodně lidí, ale tolik se o tom nemluví jako v souvislosti právě s policisty.

Seniorka

Určitě, kolikrát je vidím, jak zastaví u lesa a nic nedělají. Už několikrát jsem je tam viděla i spát. Schrupnou si a ještě mají půlku pracovní doby za sebou. Nebo se také opalují na sluníčku. Mělo by se jim dát víc práce, aby se to vyplatilo za ty peníze, které berou.

Prodavačka

Myslím si, že ano. Ukradli mi kolo a policisté to řešili tak dlouho, že jsme nakonec zloděje vypátrali sami.

Z jejich strany by měla být práce rychlejší, abychom se na ně mohli vždycky spolehnout. Hlavní ale je, že se kolo nakonec našlo a nemuseli jsme kupovat nové.