Strážníci už mají za sebou dvě akce. Při první se vypravili do restaurací Na hrázi a v Nové ulici. V prvním zařízení zjistili jednoho mladíka, který požil alkohol, ve druhém narazili na pět nezletilých konzumentů, jednomu naměřili dokonce 1,29 promile. Při prvním přistižení budou provinilci pouze zaznamenáni jmenovitě do databáze, rodičům budou automaticky hlášeny případy nad hranicí jednoho promile.


„Postupně navštívíme všechny restaurace, na kontroly se vydáme každý pátek, ale budeme střídat časové rozmezí,“ uvedl místostarosta Ladislav Brykner.
Jedním z důvodů, proč se radnice rozhodla více monitorovat podávání alkoholu, byl vandalismus. K tomu dochází právě po požívání návykových látek. „Napoprvé strážníci řešili porušení zákona s personálem restaurací domluvou, jde nám především o prevenci. Chceme, aby si provozovatelé uvědomili, že pokud budou nalévat osobám mladším osmnácti let, budeme je sankcionovat,“ pokračuje místostarosta.

Zatím se prohřešky neřeší se sociálním odborem, ale rodičům dochází upozornění, že jejich syn či dcera porušili zákon a byli chyceni v konkrétním restauračním zařízení. „Záleží na rodičích, jak se k celé situaci postaví, pokud by ale jejich děti byly znovu přistiženy pod vlivem alkoholu, předáme záležitost odboru sociálních věcí,“ dodává Ladislav Brykner. Naposledy strážníci vyrazili do osmi restaurací v čase od 21 do 22 hodin, u osmi osob ve věku do 18 let zaznamenal detektor alkoholu nulovou hodnotu. „Překvapilo nás to, je patrné, že si všichni už dávají pozor, zvolíme i jiné časy a v kontrolách budeme pokračovat,“ shrnul výsledky prvních akcí místostarosta pověřený řízením městské policie.