V odvolacím řízení tak vrchní soud potvrdil rozsudek hradeckého krajského soudu z ledna letošního roku. Včerejší verdikt je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Pětatřicetiletý Baldrych podle obžaloby v letech 2006 až 2007 v Náchodě ve svém bytě a ve sklepě obytného domu školačku osahával, fotil ji nahou, zejména její pohlavní orgány, a nutil ji k různým sexuálním praktikám. Také jí prý pouštěl pornografické snímky.

„Poškozená se vzhledem ke svému nízkému věku a nedostatečné rozumové úrovni jeho jednání nebránila, případně slovně vyjadřovala nesouhlas, avšak pokynům obviněného jako dospělé osoby se vždy podřídila,“ uvedla při lednovém hlavním líčení u hradeckého soudu státní zástupkyně Hana Flídrová. Podle soudních znalců dívka v důsledku jednání odsouzeného muže utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, která dosud trvá.

Baldrych, který byl zaměstnán na pražském celním ředitelství, své jednání zdůvodnil silným tlakem ze strany zaměstnavatele. Vzniklý stres se údajně snažil tímto způsobem zmírnit. „Šlo o promyšlené jednání,“ uvedla při zdůvodňování rozsudku předsedkyně senátu Anna Bímová.

K pohlavnímu styku mezi Baldrychem a dívkou sice nedošlo, podle královéhradeckého soudu se ale praktiky, které obžalovaný provozoval, pohlavnímu styku rovnaly. Proto byl prvoinstančním senátem odsouzen za znásilnění, a nikoli za pohlavní zneužívání.