Zpracovatel studie, ateliér dialog architekt, se zaměřil na stav a využití veřejných prostranství. "Lidé netráví moc času ve vnitřním prostoru sídliště, a to ani posezením na lavičkách. Na otevřených trávnících, stejně jako na dětských hřištích, zavítá ve volný čas jen třetina mladších a pětina starších lidí," zní zjištění studie. Senioři nad 65 let přitom tvoří třetinu obyvatel sídliště, dětí do 14 let tam žije jen 14 procent.

Česká cena za architekturu – nominace 2020. Bytový dům Prachnerova od kanceláře A.LT ARCHITEKTI.
Devět staveb z Prahy se uchází o ceny za architekturu. Chválí je i exprimátor

"O hlavním náměstí respondenti říkají, že ačkoli je přehledné a slušně osvětlené, neláká k tomu, aby se tam zdržovali déle, než je nutné. Nabídka služeb na něm a v jeho nejbližším okolí se zhoršila. Prostranství kolem Billy lze označit nikoli za nebezpečné, ale rozhodně ne udržované," uvádí studie.

Lépe udržovaný je prostor před obchodním centrem Novodvorská Plaza, ale k trávení volného času také příliš nevybízí. "Není tedy centrálním veřejným prostorem v užším smyslu," konstatuje studie.

Vizualizace bytového komplexu na Žižkově. Ilustrační foto.
O architektonické soutěže je stále větší zájem. Zvyšují atraktivitu projektu

Problém s nedostatkem atraktivních venkovních míst se týká zejména starších dětí. Podle průzkumu téměř dvě třetiny žáků druhého stupně tráví volný čas hlavně v obchodním centru Novodvorská Plaza. Další se shlukují na hřištích určených pro mladší věkové skupiny.

Účelem studie bylo rovněž vytipovat vnitrobloky, včetně těch, co nejsou svěřeny městské části, které by bylo možné ve spolupráci s vlastníky revitalizovat. Stejně tak Praha 4 hledá cesty, kde by mohla vybudovat parkovací místa, kterých je nedostatek.

Ostrava Tower - vizualizace, spodní část
Ostrava Tower. Bývalé hornické město bude mít nejvyšší mrakodrap v republice

Z navrhovaných řešení, jak zlepšit život na sídlišti, se s příznivým ohlasem mezi místními setkala hlavně obnova hřiště pro starší děti mezi panelovými domy v Jílovské ulici, revitalizace a lepší osvětlení podchodu pod Novodvorskou, upravení veřejného prostoru kolem lékařského domu, obnova psího hřiště v rekreační zeleni U Vodotoku či doplnění laviček v úseku mezi zastávkami autobusu Novodvorská a Sídliště Novodvorská.

V souvislosti se záměrem rekonstrukce hlavního náměstí, pro kterou zpracoval studii v roce 2009 ateliér Nedvěd architekti, by měla začít debata s vlastníky pozemků a v místě působícími firmami o koncepci revitalizace prostoru před Kulturním centrem Novodvorská
a o jeho dalším využití.