Na první pohled revoluční design ve skutečnosti navazuje na design Aleca Issigonise v originálním Austinu Seven neboli Mini z roku 1959. I na jeho palubní desce se totiž nacházel jediný kruhový ukazatel a pod ním hrstka tlačítek. 

Nový kokpit, který se by se měl objevovat v celé řadě vozů od modelového roku 2024, se zcela zbavil přístrojové desky, jejíž fukce je nyní rozdělena mezi centrální obrazovku a head-up displej. Mini se tak vydává v pomyslných šlépějích americké Tesly, která tradiční přístrojovku odložila s příchodem modelu 3 v roce 2016. 

Maskovaný prototyp Audi Q6 e-tron
Audi poodhaluje detaily Q6 e-tron. Láká na hrátky se světly

Kromě toho, že kruhový displej funguje jako běžný infotainment, je jeho horní část vyhrazena pro důležité údaje o jízdě, například rychlost či informace o stavu vozu. Totéž by měl zobrazovat i head-up displej, ten však nebude dodáván ve standardní výbavě. V útrobách bezrámečkové obrazovky, jakou jsme zatím v žádném autě neviděli, bude navíc pracovat úplně nová devátá generace operačního systému z vlastní dílny BMW Group a ta přinese celou řadu novinek. 

Osm individuálních režimů

První z nich je až osm režimů Mini Experience, které přizpůsobí světelné efekty, design uživatelského rozhraní, nastavení pohonu i zvuku. Barvy a vzory se mohou rozzářit na celé palubní desce, a to díky volitelnému světelnému projektoru.

Mitsubishi L200/Triton
Mitsubishi odhalilo novou generaci picku-upu L200, známého též jako Triton

Standardně budou k dispozici režimy Core, Green a Go-Kart, každý se specifickým designem, osvětlením a ozvučením. Ve vyšších výbavách pak zákazník dostane ještě Balance, Timeless, Vivid, Personal a Trail. Režim Balance například nabídne autentické zvuky lesa se zurčícím potůčkem, ševelícím větrem a hlasem cvrčků, Timeless napodobí jadrný zvuk výfuku a Personal umožní třeba použití vlastních fotografií na pozadí displeje.

Výbava pro hračičky

V chystaném Mini se poprvé setkáme se psím asistentem Spikem, který bude alternativou k běžnému hlasovému asistentu. Spike se ukázal už v konceptu Mini Aceman v loňském roce a funkce je jasná: prohloubit vztah řidiče k autu, které s virtuální postavičkou - dříve tuto funkci v menší míře zastávala akvarijní rybička - získává iluzi života. Plně funkční ovládání hlasem se ve vozech Mini představí rovněž poprvé.

Podívejte se, jak se asistent Spike představil v promo videu:

Zdroj: Youtube

K ukrácení dlouhé chvíle například při nabíjení budou připraveny praktické a zábavné aplikace z online obchodu Mini Connected Store, a to jak pro hraní her, tak pro streamování hudby či videa. V aplikaci AirConsole mohou dokonce hráči použít jako ovladač svůj mobilní telefon.

Rodinné sdílení

Řidiči nových Mini se mohou těšit i na komfortní bezpečnostní funkci v podobě Mini Digitálního klíče Plus. Propojení s kompatibilním zařízením Apple, Google nebo Samsung zajistí odemykání mobilem, příjemné uvítání a personalizovaný pozdrav. Přitom vůbec nemusíte vytáhnout svůj chytrý telefon z kapsy. Digitální klíč můžete navíc bezpečně nasdílet dalším členům rodiny nebo přátelům.