Nejpozději během následujících šesti týdnů bude dokončen proces homologace a společnost Zebra Group bude moci začít předávat vyrobené exempláře elektrické verze vozu Zebra zákazníkům.
Pro Deník to uvedl Petr Řihák, který je jedním ze spolumajitelů společnosti. Redaktor Deníku si jeden exemplář vozu mohl prohlédnout přímo ve výrobním provozu v průmyslovém areálu v Pardubicích.
Prohlédnout si ho můžete v naší fotogalerii.
„Ještě letos vyrobíme dvě desítky těchto vozů,“ uvedl Petr Řihák.
Podle něho je o toto vozidlo zájem nejen u nás, ale například také v Řecku. Stejně jako varianta s dieselovým motorem, kterou společnost vyrábí již osm let a samozřejmě v tom bude pokračovat nadále, bude mít vozidlo možnost pohonu všech kol a standardně vzduchové odpružení.
„Devadesát procent všech dílů je shodných s variantou se spalovacím motorem, včetně nosného rámu a kabiny. Zákazníci si můžou objednat různé pakety baterií. Ten největší má kapacitu 74 kWh. To postačuje na ujetí dvou stovek kilometrů a rovněž na pohon všech možných přípojných zařízení během klasické osm a půl hodiny trvající pracovní směny.
Na dieselovou verzi v jízdě se můžete podívat na videu:
Dobíjení baterií je možné výkonem až 22 kW, pokud si zákazník zvolí příplatkovou verzi palubní dobíječky. Standardem je dobíjení výkonem 3 kW, další verzí je jedenáctikilowattová nabíječka. Je také možné pořídit další sadu baterií a tu vybitou nabíjet mimo vozidlo.
Stejně jako dieselová Zebra bude i elektrická nabízena ve dvou délkových variantách. To znamená, že kratší bude měřit 410 a delší 440 centimetrů. O těchto třicet centimetrů se v případě zájmu zákazníků prodlouží rozvor vozu.
Pohonné elektromotory udělí automobilu nejvyšší rychlost 60 kilometrů v hodině. Dovolují ale také plíživý chod tempem 0,6 kilometrů za hodinu.
Automobil lze řídit s řidičským oprávněním pro klasické osobní auto, tedy s takzvaným béčkem. Výhodou pro vlastníky je také to, že je zařazen v kategorii speciálních strojů. Tudíž se nemusí platit silniční daň, ani jezdit na technické kontroly.
Pracuje se na vodíkovém prodlužovači dojezdu
V současné době Zebra Group ve spolupráci s Výzkumným ústavem jaderné fyziky v Řeži vyvíjí ještě verzi s vodíkovým palivovým článkem. Ten by vyráběl elektřinu, a prodloužil tak dojezd i dobu možného pracovního nasazení zhruba o padesát procent oproti čistě elektrické verzi.
„Dokončení vývoje a schválení do provozu předpokládáme během příštího roku,“ uzavřel Řihák.
Automobily Zebra většinou využívají v obcích nebo v různých areálech na úklid komunikací a údržbu zeleně. Je k nim ale možno připojit například sněžné pluhy, zametací či posypová zařízení. Zebru lze samozřejmě dodat pouze s valníkem na přepravu nejrůznějších materiálů nebo je možné na šasi umístit cisternu, nosič kontejnerů a řadu dalších věcí.