Jeden z mála odvážných počinů učinil Renault, který ve společnosti nového plně elektrického rodinného crossoveru Scénic, vystavil také vůz Rafale, což je nová vlajková loď ve tvaru kupé-SUV.  Bude sice nabízena rovněž s plug-in hybridním pohonem, ale více se jich určitě prodá s klasickým spalovacím agregátem.

Na řadu vystavených vozů z autosalonu v Mnichově se můžete podívat do naší fotogalerie.

To třeba Volkswagen přímo ve veletržní hale ukazuje pouze koncepty nebo čerstvě nabízené elektromobily. Novináři, kteří si chtějí naživo prohlédnout nový Passat Variant, případně zatím maskovací fólií pokrytý nový Tiguan, musejí areál výstaviště opustit a dojít zhruba do zhruba tři sta metrů vzdálené umělecké galerie, kam je vstup povolen pouze po speciální registraci.

Veletrh mobility v Mnichově prezentuje kromě aut také další silniční dopravní prostředky pro udržitelnou budoucnost. Výstavní haly z velké části, kromě technologických společností, zaplnili ze značné míry čínští výrobci.

Volkswagen ID.GTI - koncept.
Volkswagen chce konkurenci porážet designem. Ukázal to na autosalonu v Mnichově

Němečtí producenti jsou tu také, ale jejich expozice jsou v porovnání se zvyklostmi z jiných autosalonů o dost menší. Překvapí to třeba u takového Mercedesu, kde vystavují sportovní koncept pro budoucnost C111 a plug-in hybridní variantu sedanu třídy E.

Konkurenční BMW je sice v rohu jedné výstavní haly, ale kolem jejích vystavených vozů mají fotografové relativně dost místa. Mohl jsem si tak důkladně prohlédnout koncept vozu takzvané Nové třídy, který je už skutečným předobrazem elektrického sedanu BMW i3. Zejména záď s opačným sklonem poutá pozornost. Hotové auto vstoupí na trh za dva roky a na stejné platformě vznikne dalších pět modelů. Pravděpodobně mezi nimi bude také z „trojky“ odvozené kombi.

Překvapením je chudě vyhlížející stánek Tesly. Na něm je hlavním tahákem čerstvě modernizovaný Model 3, u kterého se změnily přední i zadní světla, tvar přídě a v interiéru je také přepracovaná palubní deska s novým volantem.

Stánek Tesla.Stánek Tesla.Zdroj: Deník/Radek Pecák

Vedle stojí Tesla Y. Stánek je opatřen pouze jednoduchým svítícím logem, nad vozy jsou konstrukce překážející fotografům a návštěvníkům není k dispozici žádný personál.

Čínské vozy jsou rozmístěné v různých halách. Samozřejmě zájem byl o premiéry vozů BYD Dophin a Seal, z nichž zejména ten druhý může být pro řadu zákazníků díky relativně střízlivému designu a technickými parametry. Například dojezd by měl činit více než šest stovek kilometrů.

Škoda Octavia má v obou karosářských verzích spotřebu výrazně pod hranicí čtyř litrů
Mezi nejúspornější dostupná naftová auta se řadí i Octavia. V přehledu také SUV

Prozkoumal jsem již několik měsíců nabízený model Atto 3, který patří k nejlevnějším rodinným elektrickým autům nabízeným na evropském trhu a navíc má skutečně neotřelý design. Například uprostřed palubní desky je obří a otočný centrální displej. Můžete si tak zvolit, zda chcete orientaci na výšku nebo na šířku.

Místo klasického voliče jízdních režimů převodovky se na centrálním tunelu nachází páka velice podobná té pro zvyšování tahu motorů u letadel a vrcholem je řešení výplně dveří. Vypadávání věcí z kapsy dole ve dveřích mají zabraňovat tři provázky upomínající na struny kytary.

BYD Atto 3 - výplň ve dveřích jako struny kytary.BYD Atto 3 - výplň ve dveřích jako struny kytary.Zdroj: Deník/Radek Pecák

Mezi čínskými značkami přítomnými na veletrhu je třeba také Forthing, který přivezla také model Friday (pátek). Od čínských představitelů nehovořících anglicky se mi bohužel nepodařilo zjistit, zda připravují také modely pro další dny v týdnu…