VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za Zdeňkem Vokurkou

Jičínsko - „ . . . věřím v Boha, protože mi pomáhá, věřím v Hudbu, protože mě uzdravuje."

4.5.2017
SDÍLEJ:

Zdeněk Vokurka.Foto: Marek Klár

To je životní krédo člověka, jenž miloval Boha a Hudbu nade vše ostatní. Člověka, který se nesmazatelně zapsal do historie českého hudebního světa a zásadním způsobem pozvedl kulturní povědomí města Libáně, když stál u zrodu hudebního festivalu Foerstrovy dny – Libáňský hudební máj. Festivalu, jež letos zanedlouho vkročí do 17. ročníku.

Zdeněk Vokurka (30.6.1934 – 23.4.2017) se narodil v Praze, kde se po absolvování gymnázia stal mimořádným posluchačem na katedře dějin hudby FF UK, zároveň se zapsal i ke studiu dějin umění u prof. Františka Dvořáka. Ještě jako student pracoval v Českém hudebním fondu; následovala intenzivní práce ve funkci tajemníka a dramaturga České filharmonie; hlavního dramaturga hudebního vysílání Československé televize; činnost odborného poradce opery Národního divadla. Na vrcholu své kariéry v letech 1984 – 1990 se stal tajemníkem MHF Pražské jaro, kdy se mu podařilo pro české diváky a posluchače získat na koncertní pódia taková jména, jakými byli Leonard Bernstein, Herbert von Karajan či Daniel Barenboim. Kromě toho byl také významným hudebním publicistou a kritikem, leckdy nesmlouvavým a obávaným. Právě díky svému neochvějnému lpění na dokonalosti projevu interpretů pomohl mnohým z nich nastartovat hvězdnou kariéru. Za všechny jmenujme např. houslového virtuosa Václava Hudečka a operní pěvce Gabrielu Beňačkovou nebo Štefana Margitu.

Společně s vynikajícím dirigentem Václavem Neumannem se stal také popularizátorem vážné hudby; je autorem cyklu Česká filharmonie hraje a hovoří; natočil více než třista dílů oblíbeného pořadu Hudba z respiria. Za oba projekty získal významná ocenění. Působil rovněž jako člen odborných porot při mezinárodních hudebních festivalech a soutěžích. V posledních 17 letech života se vrátil do rodiště své maminky, do Libáně. Zde společně s Josefem Stránským založili v r. 2000 hudební festival Foerstrovy dny – festival nevídaných rozměrů a úrovně, v odborných kruzích označovaný za „malé Pražské jaro". Jeho aktivity zasahovaly ovšem nejen do oblasti hudební. Organizoval setkání s předními osobnostmi kulturního a společenského života – Poetické podvečery s Křeslem pro hosta a nebyl obor umění, o kterém by nedokázal se svými hosty zasvěceně hovořit. Neustále se vzdělával, navštěvoval koncerty, byl v aktivním kontaktu s mnoha umělci a přáteli z hudební branže, psal hudební kritiky, maloval, poslouchal hudbu . . .
Je těžké, velmi těžké srovnat se s tím, že už Zdeněk Vokurka není. Člověk takového formátu a kvalit se rodí jednou za sto let. Jeho místo v české kultuře zůstane na dlouho prázdné . . .

Zádušní mše za Zdeňka Vokurku se koná v pátek 5. května 2017 od 13.00 hodin v kostele sv. Ducha v Libáni. Celebruje P. Augustin Števica, účinkují Jana Ryklová-soprán, Zdeňka Nečesaná-varhany.

Pavla Kaprasová

Autor: Redakce

4.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Pohádkový festival v Jičíně

Pohádka tradičně i netradičně

Okresní fotbal připraven

Jičínsko - Radim. V této nefotbalové vesnici se letos konal rozlosovací aktiv okresního fotbalu, který řídil „domácí“ Václav Nidrle.

Bouřky se přihnaly nad Jičínskem. Déšť komplikoval dopravu

Jičínsko - V podvečerních hodinách se hnaly přívalové deště a bouřky Českým rájem.

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení