Naráží především na zkušenosti s novým typem videoloterijních terminálů, jejichž provoz město na svém území zakázalo, aby jej vzápětí povolilo ministerstvo financí. Jako neuvěřitelné označuje i to, že senát připravil novelu zákona, aby ji poněkud překvapivě zamítl. Situace v Čechách se nelíbí ani Evropské unii, která varuje před praním špinavých peněz a poukazuje na to, že se Česká republika stává rájem hazardu, například Praha 1 má údajně víc kasín než Las Vegas.

Snaha Jičína zatím vyšla vniveč


S omezováním výherních automatů začal Jičín v roce 1998 vydáním vyhlášky zakazující jejich provoz ve vzdálenosti sto metrů od školských, zdravotnických, církevních institucí a úřadů a také v památkové zoně, která pak byla ještě zpřesněna. „Pak jsme zjistili, že tam, kde jsme to zakazovali, ministerstvo financí povoluje videoloterijní terminály, rozhodnutí napadáme, jsme poměrně úspěšní, někteří provozovatelé už je stahují, mají strach z rozsudku soudu,“ argumentuje Ladislav Brykner, který kritizuje fakt, že ministerstvo financí nepovažuje města při povolování za účastníka řízení.

O stažení neuvažují

„Terminály systému StarPort umístěné v Jičíně provozujeme v souladu se zákonem a na základě povolení ministerstva financí. O jejich stažení proto neuvažujeme. I rozmístění případných dalších terminálů podléhá povolení ministerstva a také v tomto případě budeme postupovat striktně podle zákona,“ uvedl Zdeněk Zikmund, mluvčí společnosti Sazka a.s. Jičín má svého zástupce v předsednictvu sdružení proti hazardu, které zakládá 40 obcí a dalších 300 se přidává.„Automaty mají v konečném důsledku největší dopad na rodiny s nízkými příjmy, sociální případy, které pobírají sociální dávky. Z provozu heren mají města finanční zisk, ale je to absurdní, protože peníze jsou odčerpány od sociálně nejslabších skupin, takových peněz se město vzdává,“ pokračuje Ladislav Brykner. Sdružení chce proto upozorňovat na nebezpečí a rizika, která přináší nekontrolovatelný hazard jako nárůst kriminality, praní špinavých peněz, vytváření hráčských závislostí, rozvrácení rodin, ohrožení psychického vývoje dětí a mladých. „Když se k tomu nehlásí stát, tak musí obce, sdružení mělo být vtaženo do přípravy zákona,“ přibližuje dále místostarosta. „Bude to těžké, dá se čekat obrovský odpor ze strany loterijních společností,“ říká starosta Martin Puš.

Čekáme na vás

Máte ve svém okolí hernu? Jaké jsou vaše zkušenosti, co si myslíte o míře hazardu v Jičíně? Svůj názor můžete vyjádřit také na naší webové stránce www.jicinskydenik.cz v rubrice Čtenář – poslat příspěvek. Této služby můžete využít také k diskusi mezi sebou, ke zveřejnění dalších postřehů i fotografií.