VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umění kritiky. Poetický festival slov pod Humprechtem

Sobotka - Do soboty 8. července máte příležitost navštívit Šrámkovu Sobotku, již šedesátý první ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury.

6.7.2017
SDÍLEJ:

Šrámkova Sobotka.Foto: Deník

Letošním tématem, které má podněcovat diskusi, je kritika. Je kritik nepřítelem umělce? Může se sama kritika stát uměním? Odpovědi nejen na tyto otázky hledají umělci spolu s účastníky během týdenního kulturního dění.

Festival se zaměřuje na kritiku především proto, že F. X. Šalda, který je považován za jednoho z největších českých kritiků, slaví v roce 2017 dvojité jubileum. Uplynulo sto padesát let od jeho narození a také osmdesát let od jeho úmrtí.

Zahrada Šrámkova domu se stala místem konání mnoha autorských čtení současných českých autorů. Ve čtvrtek 6. července od 17 hodin zde můžete vyslechnout básníka Jana Škroba a jeho Poesii okraje.

Během týdne se uskutečnilo několik přednášek a samozřejmě také diskuzí. Zúčastnit se můžete přednášky na Téma Literární kritika v praxi, kterou v místní Spořitelně v pátek 7. července od 9 hodin povede Erik Gilk. Diskutovat a uvažovat o umění se zde bude od 15 hodin na téma Kritika kritice kritikou.

V programu najdete také divadelní představení pro děti i dospělé, jedinečné hudební hosty i zajímavé výstavy. „Účast odpovídá loňskému ročníku, zájem o připravený program je velký, divadlo bylo zatím pokaždé vyprodané,“ uvádí Eva Marková, koordinátora programu a dílen.

Pro zájemce byly připraveny celotýdenní dílny, které jsou rozděleny do několika tematických okruhů: Řečové dílny, Jazykové dílny, Kritické dílny, Dramatické dílny a Hudební dílny. Těšit se tak můžete na dílny anglického a německého překladu, dabingu, tvůrčího psaní, rétoriky a přednesu, kritiky překladu nebo divadelního snění. „Letos se navýšila účast dětí na dílnách, z osmdesáti přihlášených tvoří zhruba třetinu právě děti,“ říká Marková.

V sobotu 8. července si nenechte ujít od 9 hodin tradiční Třešňový jarmark na náměstí. Následovat budou závěrečná vystoupení účastníků dílen. Festivalovou tečkou se stane koncert Báry Zmekové na Zahradě Šrámkova domu od 19.30 hodin.

Autor: Veronika Peclinovská

6.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Pohádkový festival v Jičíně

Pohádka tradičně i netradičně

Okresní fotbal připraven

Jičínsko - Radim. V této nefotbalové vesnici se letos konal rozlosovací aktiv okresního fotbalu, který řídil „domácí“ Václav Nidrle.

Bouřky se přihnaly nad Jičínskem. Déšť komplikoval dopravu

Jičínsko - V podvečerních hodinách se hnaly přívalové deště a bouřky Českým rájem.

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení