VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společenský dům má šanci na úspěch

Nová Paka - Budova integrované školy v centru Nové Paky má naději, že se do ní v brzké době navrátí děti. Už vloni ožila, kdy zde našel zázemí nízkoprahový klub Oblastní charity Jičín, určený pro děti a mladé lidi od osmi do dvaceti let. Více jak roční provoz ukázal, že tato služba je ve městě vyhledávaná, denně klub navštěvuje kolem dvaceti dětí.

23.4.2017
SDÍLEJ:

Město Nová Paka má příslib dotace na vybudování spolkového domu na náměstí.Foto: Archiv

„Kromě jiného pracujeme i s dětmi, které mají výchovné problémy, a přibývalo jich. Zjistili jsme, že jednou z příčin je právě to, že mají málo možností smysluplného využití volného času. Službu nízkoprahového zařízení jsem vnímala jako alternativu, která by pomohla tuto situaci řešit," přiblížila začátky projektu Jana Vrbová z městského úřadu. Na Jičínsku v současné době existují tři nízkoprahové kluby – kromě Nové Paky už zavedená PoHoDa v Hořicích a Exit v Jičíně. Činnost všech mají na starost sociální pracovnice oblastní charity. Novopacký klub nese jméno Relax.

Packá radnice připouští, že prostory pro klub jsou provizorní a proto pracuje s projektem revitalizace celé budovy. V první etapě se dotkne nízkoprahového centra, jehož přestavba se má přiblížit částce 13 milionů. „Žádáme o evropské dotace přes ministerstvo pro místní rozvoj, kde máme šanci získat až 85 procent pokrytí, pět procent by nám přispěl stát," věří v úspěch starosta Josef Cogan. Vidina dotačních peněz tedy nabírá reálnou podobu, a tak město horečně připravuje další etapu realizace, kdy horní patra přizpůsobí pro volnočasové aktivity Domu dětí a mládeže Stonožka. Uprostřed objektu pak vybuduje společenský sál.

Rekonstrukci bývalé školy chce město soutěžit jako jednu zakázku, kterou bude realizovat po etapách v horizontu několika let. První etapa by mohla začít letos nebo v příštím roce. Výstavba centra pro děti včetně opravy střechy může nabýt reálné podoby do roku 2020, náklady se odhadují na dvacet pět milionů korun. I tady město požádalo o evropské peníze. Třetí etapa – otevřený společenský sál – počítá s investicí 5 až 8 milionů korun. Střed objektu radnice obnoví za své prostředky.

HISTORIE DOMU

Dům byl postaven roce 1727 jako přízemní budova. Již tehdy sloužil jako škola, ve sklepení byl městský špitál a solnice. Po požáru v roce 1827 byla škola opravena a přistavěno druhé patro. V roce 1889 druhé. V roce 1790 bylo potvrzeno, že škola patří obci, neboť si ji postavila z vlastních peněz. Do roku 1948 byl dům považován za její majetek. V roce 1960 bylo vloženo právo vlastnické na Československý stát – MNV Nová Paka. V roce 2015 získalo město budova převodem od kraje.

Autor: Iva Kovářová

23.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Orientační běh. Ilustrační snímek

Sprint v Lázních Bělohrad a štafety ve Vojicích

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Fejfar vyhrál také závěrečný závod

Nová Paka - Mistrovství Evropy: Čeští jezdci slaví hned dva tituly. V divizi Touring Autocross se mistrem stal Aleš Fučík a Petr Nikodém zvítězil v Buggy 1600.

Sprejeři vzali útokem hořickou prodejnu

Hořice - Na zaměstnance prodejny Lidl v Hořicích čekalo v pátek ráno nemilé překvapení. Vstupní dveře do prodejny, skleněné výlohy i velké reklamní tabule našli „vylepšené“ černým a modrým sprejem. Autor neměl nikterak umělecké ambice. V rychlosti pod rouškou tmy nasprejoval zhruba desítku „kopečků“ s kříži a nápisy „proti-multi-kulti“. Ze skleněných ploch se nápisy podařilo odstranit rychle, na bilboardech se jimi mohli kolemjdoucí kochat celé dny.

Jičín pořádal mítink

Jičín - Tradiční atletický mítink na uctění památky význačných jičínských atletů uspořádali Jičínští minulou neděli. 

Víkendová statistika dopravních nehod

Jičínsko - Osm dopravních nehod a pět zraněných osob.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení