VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společenský dům má šanci na úspěch

Nová Paka - Budova integrované školy v centru Nové Paky má naději, že se do ní v brzké době navrátí děti. Už vloni ožila, kdy zde našel zázemí nízkoprahový klub Oblastní charity Jičín, určený pro děti a mladé lidi od osmi do dvaceti let. Více jak roční provoz ukázal, že tato služba je ve městě vyhledávaná, denně klub navštěvuje kolem dvaceti dětí.

23.4.2017
SDÍLEJ:

Město Nová Paka má příslib dotace na vybudování spolkového domu na náměstí.Foto: Archiv

„Kromě jiného pracujeme i s dětmi, které mají výchovné problémy, a přibývalo jich. Zjistili jsme, že jednou z příčin je právě to, že mají málo možností smysluplného využití volného času. Službu nízkoprahového zařízení jsem vnímala jako alternativu, která by pomohla tuto situaci řešit," přiblížila začátky projektu Jana Vrbová z městského úřadu. Na Jičínsku v současné době existují tři nízkoprahové kluby – kromě Nové Paky už zavedená PoHoDa v Hořicích a Exit v Jičíně. Činnost všech mají na starost sociální pracovnice oblastní charity. Novopacký klub nese jméno Relax.

Packá radnice připouští, že prostory pro klub jsou provizorní a proto pracuje s projektem revitalizace celé budovy. V první etapě se dotkne nízkoprahového centra, jehož přestavba se má přiblížit částce 13 milionů. „Žádáme o evropské dotace přes ministerstvo pro místní rozvoj, kde máme šanci získat až 85 procent pokrytí, pět procent by nám přispěl stát," věří v úspěch starosta Josef Cogan. Vidina dotačních peněz tedy nabírá reálnou podobu, a tak město horečně připravuje další etapu realizace, kdy horní patra přizpůsobí pro volnočasové aktivity Domu dětí a mládeže Stonožka. Uprostřed objektu pak vybuduje společenský sál.

Rekonstrukci bývalé školy chce město soutěžit jako jednu zakázku, kterou bude realizovat po etapách v horizontu několika let. První etapa by mohla začít letos nebo v příštím roce. Výstavba centra pro děti včetně opravy střechy může nabýt reálné podoby do roku 2020, náklady se odhadují na dvacet pět milionů korun. I tady město požádalo o evropské peníze. Třetí etapa – otevřený společenský sál – počítá s investicí 5 až 8 milionů korun. Střed objektu radnice obnoví za své prostředky.

HISTORIE DOMU

Dům byl postaven roce 1727 jako přízemní budova. Již tehdy sloužil jako škola, ve sklepení byl městský špitál a solnice. Po požáru v roce 1827 byla škola opravena a přistavěno druhé patro. V roce 1889 druhé. V roce 1790 bylo potvrzeno, že škola patří obci, neboť si ji postavila z vlastních peněz. Do roku 1948 byl dům považován za její majetek. V roce 1960 bylo vloženo právo vlastnické na Československý stát – MNV Nová Paka. V roce 2015 získalo město budova převodem od kraje.

Autor: Iva Kovářová

23.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní fotbal připraven

Bouřka na Jičínsku.
3

Bouřky se přihnaly na Jičínsko. Déšť komplikuje dopravu

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Místo stavebníků archeologové

Kopidlno - Oprava ulic v Kopidlně musí počkat. Terén převzali archeologové

Na vlnách rocku. The Legends Rockfest je na spadnutí

Hořice - Šestý ročník dvoudenního hudebního festivalu The Legends Rockfest se koná v pátek 21. a sobotu 22. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení