VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Splněné sny. Na Jičínsku se otevírají dvě nové školy

Úlibice - Prázdniny s příjemným lenošením jsou u konce a jen poslední víkend dělí děti od školních povinností. Školy zahajují provoz v pondělí, kdy se také poprvé otevřou dveře dvou nových zařízení.

1.9.2017
SDÍLEJ:

Na Jičínsku se otevřou dvě nové školyFoto: Deník

Zbrusu nová soukromá malotřídní škola se otevírá v Úlibicích. Ředitelka Jana Vávrová si už vloni splnila svůj sen a zprovoznila za pomoci zdejšího obecního úřadu mateřskou školu. I přes složité začátky, kdy měla státem hrazeno pouze šedesát procent výdajů, vydržela a letos od září se pouští do dalšího projektu. Po jednačtyřiceti letech oživí v obci se třemi sty obyvateli základní školu. A to v původní budově.

DVA JE VÍC NEŽ JEDEN

„Jsme asi kuriozitou v republice, budeme mít pouze dva žáky,“ přiznává otevřeně Jana Vávrová. Původně mělo do školy nastoupit dvanáct dětí, ale kvůli průtahům při jejím zřízení se podle Vávrové mnoho rodičů rozhodlo své ratolesti umístit jinam. „Fakt jsem váhala, zda školu s tímto počtem dětí otevřít, ale protože jsem zrozená v beranu, nevzdávám to,“ směje se ředitelka, která má velkou podporu v rodině. Je optimistkou a počítá s tím, že řada rodičů využije priorit venkovské školy a děti přehlásí třeba v polovině roku.

„Jsme rádi, že rekonstruovaná budova opět ožije. V obci máme velkou část mladých rodin, takže věřím, že kapacita školy se brzy naplní,“ nebojí se budoucnosti starosta Michal Kovář.

Soukromá mateřská škola je naplněna na sto procent, dochází sem 15 dětí z Úlibic, Lužan, Robous, Chotče, Úbislavic. Školné pro místní je 500 korun, okolní 800 korun měsíčně. Školné v základní škole je 900 korun, sto korun uhradí rodiče za družinu. Celková kapacita malotřídky je 18 žáků.

SPLNĚNÝ SEN

Snad každý má vysněný svůj svět, cíl, kterého by chtěl dosáhnout. Splnit si sen, to se každému nepodaří. Základní a mateřská škola Brána s církevním zaměřením své mety dobyla. „Díky Bohu, který nás vedl a který chtěl, abychom tento úkol zvládli. Pocit z vykonaného díla je úžasný,“ říká strůjce projektu, kazatel Jednoty Bratrské v Nové Pace Bohdan Čančík. A poděkování směřuje také sponzorům, brigádníkům, lidem dobré vůle. Už v roce 2008 byla zahájena rekonstrukce budovy na místě bývalé hrnčírny. Po čtyřech letech tvrdé dřiny začala v části objektu sloužit mateřská škola. Po dalších téměř pěti letech zahájí v pondělí provoz základní škola.

Investice za dvacet milionů nebyla podpořena státní dotací.

„Hodně se věnujeme hudbě, výtvarné činnosti. Jde nám o to, aby děti byly prakticky připravené pro život a praktické činnosti. Do školy nyní dochází 49 školáků. Jsem přesvědčen, že zájem o naší školu je a počet žáků poroste,“ míní Čančík.

Na Jičínsku se otevřou dvě nové školy

Autor: Iva Kovářová

1.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FBK Jičín – FbŠ Bohemians
10

Neproměňování rozhodlo. Florbalistky doma padly

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Divoká přestřelka v Bělohradě

Jičínsko - Domácí vedli s Chlumcem už 5:1, zápas nakonec skončil 5:4!

Max, suchá jehla a galerie? Inspirace pro tvorbu přímo před nosem

Hořice - Kdy jste naposledy navštívili galerii? Pokud ještě pátráte v paměti, tak vězte, galerie nemusí být pouze sváteční a výjimečná záležitost. Galerie je totiž jako vaše starší kamarádka, od které se toho můžete mnohé naučit. Nejen o umění, ale také o sobě samých.

V Šárovcově Lhotě opět strašilo

Šárovcova Lhota - Pohádkové bytosti se usadily v bývalé kruhové cihelně, kterou se snaží proměnit v technický skanzen mladý hořický architekt Martin Pour.

Slavnosti jablek a cibule v Lázních Bělohradě počtvrté

Lázně Bělohrad - Již ve čtvrtek byla zahájena zahrádkářská výstava místní organizace ČZS v památníku K.V. Raise. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení