VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Saunování se pro matku s dcerou změnilo v peklo

Jičínsko - Relaxace o Bílé sobotě skončila rodinnou tragédií. Pětašedesátiletá matka s o dvacet let mladší dcerou zůstaly uvězněné v sauně u známých v zahrádkářské kolonii u Dvoreckého rybníka poblíž Robous na Jičínsku. Kvůli zlomené klice se nedostaly ven, jejich volání o pomoc zřejmě nikdo neslyšel. Snažily si zachránit život rozbitím okénka ve dveřích. Marně.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Saunování se pro matku s dcerou změnilo v pekloFoto: PČR

Bezvládná těla objevila až majitelka sauny. Zdálo se jí, že ženy dlouho nevycházejí. „Přivolaní záchranáři mohli už jen konstatovat smrt," potvrdila mluvčí krajské policie Iva Kormošová.

MEZI LIDMI KOLUJÍ JEN SAMÉ DOHADY

K nešťastné události došlo v chatové osadě u Dvoreckého rybníka poblíž silnice 1/16. Oblast se zhruba padesáti zahradními chatkami částečně spadá pod katastr obcí Robous a Úlibic.

Podle předsedy osadního výboru Františka Svobody nemá zahrádkářská kolonie s vesnicí žádné kontakty. „Je to otřesné, lidé si o tom hodně povídají, ale jsou to jen samé dohady, nic o tom nevím," vyjadřuje se k sobotnímu neštěstí.

Starosta Úlibic Michal Kovář potvrzuje, že novější část chatové oblasti spadá do jejich gesce, ale obec pouze přijímá poplatky za komunální odpad. Osada si žije svým životem. To potvrzuje i Jaroslav Štieber, šéf jičínských rybářů. Ti mají v sousedství kolonie spolkovou chatu.

„Všichni jsme otřeseni, informace ale máme pouze z médií. Osada je oplocena a uzavřena. Dovnitř mohou jen majitelé soukromých parcel, jsou to převážně Jičíňáci," konstatoval Štieber.

OTAZNÍKY ZODPOVÍ PROVEDENÁ PITVA

Milan Ondráček z Jičína je majitelem chatičky v původní osadě pod lesem. „Je to hrozné, stalo se to v novější části, u nás ani nikdo saunu u chatičky nemá," říká zamyšleně Ondráček, kterému není do řeči.

Nad zbytečnou smrtí dvou žen diskutují i lidé na facebooku. „Je to holý nesmysl, dávat do sauny klasickou kliku," kritizuje případ jeden z diskutérů. Smrt mohl podle některých zavinit i unikající dým z kouřovodu. Otazníky k příčině úmrtí však zodpoví až provedená pitva a znalecké posudky. Zda tedy někdo ponese za smrt dvou žen v sauně vinu, zatím není jisté. Mluvčí policistů Alena Kacálková na Velikonoční pondělí odpoledne uvedla, že bylo zahájeno šetření ve věci úmrtí dvou žen. „Toto šetření by mělo potvrdit, nebo vyvrátit, zda došlo vůbec k trestnému činu. Je také možné, že kriminalisté zjistí, že se jednalo o nešťastnou událost," informovala Kacálková s tím, že je nutné prověřit všechny okolnosti.

Mluvčí královéhradeckých záchranářů Ivo Novák vysvětlil, že se tělo proti vedru do určité míry a za normálních okolností samo brání kompenzačními mechanismy.

„Zrychlí se srdeční frekvence, zvýší se pocení, rozšíří se cévy, aby byly prostupnější a teplo mohlo utíkat z těla dál," popsal mluvčí a dodal: „Když je tělo vystavené vedru delší dobu, která je pro každého individuální, dojde k poklesu krevního tlaku, pocením se vyplaví důležité minerály, sníží se průtok krve orgány a tím i přívod kyslíku a člověk umírá na podkladě šoku a srdečního selhání. Pokud se tedy rychle nedostaví pomoc." Ta se v tomto případě bohužel nedostavila.

Podle odborníků je přínos sauny zdravý, ale odolnost vůči horku závisí na trénovanosti, fyzické kondici i celkovém zdraví. „Saunování se rozhodně nedoporučuje lidem s kardiovaskulárním onemocněním. Ti by do klasické sauny neměli chodit," zdůraznil Ivo Novák a upozornil, že by člověk nikdy neměl chodit do sauny sám. „Ženy z Jičínska byly sice dvě, ale kvůli mechanické závadě na klice si nemohly vzájemně pomoci," připomněl.

PODOBNÉ NEŠTĚSTÍ NEPAMATUJÍ

Mluvčí záchranářů přiznal, že ke kolapsům v sauně záchranáři čas od času vyjíždí, ale za svou dlouholetou praxi nepamatuje, že by někdo v sauně zemřel, ke všemu za takových okolností jako v chatové osadě u Dvoreckého rybníka.

Ani rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková si nevzpomíná, že by se za deset let, kdy působí u policie, něco podobného přihodilo.

SMUTNÉ A TRAGICKÉ VELIKONOČNÍ SVÁTKY

Z pohledu policistů byly letošní velikonoční svátky velmi dramatické a tragické, kdy museli řešit velmi neobvyklé a smutné události. Kromě sobotního nešťastného úmrtí dvou žen v sauně na Jičínsku vyhasl život teprve dvanáctiletého chlapce. Ten na Zelený čtvrtek v podvečer vylezl na trafostanici ve Rtyni v Podkrkonoší, kde ho zasáhl elektrický proud.

Nešťastný konec měla i velká pátrací akce po čtyřiadvacetileté ženě z Deštného v Orlických Horách, která byla naposledy viděna na Velký pátek v odpoledních hodinách.

Ženu hledalo přes 100 osob z řad policistů, hasičů, horské služby a dobrovolníků včetně několika psovodů se speciálně vycvičenými psy. Na místě zasahoval i vrtulník s termovizí, pátralo se i na polské straně.

„Bohužel, dívka byla nalezena v neděli v odpoledních hodinách v lese u Sedloňovského vrchu bez známek života. Cizí zavinění bylo na místě vyloučeno," s politováním informovala Kacálková.

Autor: Regina Hellová, Iva Kovářová

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž 11. ročníku mezinárodního plenéru Novopacké veduty.
6

Jedenáctý plenér Novopacké veduty je minulostí

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Okresní jezdci uspěli. Prvenství vybojoval Bango z Miletína

Jičínsko - Jarní cena Brna na Masarykově okruhu zahájila letošní sezonu silničních motocyklů. Opravdu aprílové počasí – sníh, déšť, sluníčko připravilo více jak 400 jezdcům tvrdé podmínky. V silné konkurenci se neztratili ani zástupci našeho okresu a odvážejí si poháry a body.

Kulturní smršť v Šolcově statku

Sobotka - Slavnostní zahájení návštěvní sezóny na Šolcově statku v Sobotce se koná v pondělí 1. května ve 14 hodin, kdy se zde především otevřou dvě výstavy, k nimž se přidruží doprovodné akce.

Nevydařená premiéra judistů v české extralize

Jičín - Ve čtvrtek vstoupili jičínští judisté po více jak dvanácti letech do extraligové soutěže ročníku 2017. Na domácím tatami se utkali formou dvojzápasu s vysoce favorizovaným celkem Judoclubu Liberec.

Slabá náplast na děravé silnice

Jičínsko - Od roku 2002 si v Soběrazi stěžují na nevyhovující silnici třetí třídy z Těšína do obce Radim.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies