VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka sbírá jedno ocenění za druhým

Jičín - Ovládá hru na lesní roh, bicí, trubku, zobcovou flétnu a cizí ji není ani klavír. Jičínská základní umělecká škola je jejím třetím dítětem. Je věčnou optimistkou, pohodářkou, která vysílá pozitivní energii a ví, co chce.

8.7.2017
SDÍLEJ:

Jaroslava Komárková.Foto: DENÍK/Jan Jireš

V poslední době navíc ředitelka ZUŠ Jičín Jaroslava Komárková sbírá jedno ocenění za druhým. Pro první si jela v březnu na Pražský hrad, druhé převzala od hejtmana a trojlístek doplnila třetí příčka v soutěži Žena regionu. Jaroslava Komárková má prostě úspěšný rok. Možná je to i sedmičkou na konci.

Paní ředitelko, věříte na šťastná čísla a které je to vaše?
No vidíte, sedmička!

Tak to možná vysvětluje, proč se všechna ocenění sešla v letošním roce. Přesto, které vás nejvíce potěšilo, které zaskočilo, překvapilo?
Prvního ocenění od ministryně Kateřiny Valachové za dlouhodobou vynikající práci ve školství si vážím. Šlo o medaili druhého stupně, což je nejvyšší vyznamenání. Převzala jsem ho v Praze v budově Senátu. Co mě zaskočilo, to byla medaile od hejtmana, protože na ni mě nominovali učitelé. A já vůbec netušila, co kantoři spunktovali. Nejenže mě nominovali, ale oslovili i vzdělávací instituci ministerstva školství, radnici a prezidentku asociace uměleckých škol a přinesli mi hodnocení. A to mě překvapilo. Když vás nominují podřízení, je to příjemné. Pamětní medaile od hejtmana patří všem ve škole, nejen mě.

A co žena regionu?
To mě překvapilo. Tato celonárodní soutěž je určena všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům, přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu a ještě při tom zvládají péči o rodinu. Když se ohlédnu zpět, ve svém životě bych nic neměnila, i kdybych se znovu narodila. Beru všechno i se svými chybami. Škola je pro mě dcerou, po mých dvou klukách je to moje třetí holčička. A práce s dětmi mě obohacuje, nastavuje mi zrcadlo. Jsem spokojená.

Nádherný rok, stala jste se i babičkou?
Zato jsem šťastná.

Vloni jste překvapili Jičín úspěšným muzikálem o Elišce Smiřické. Jak pokračuje práce na vašem druhém projektu Stvoření světa?
Jestli se nám to povede, bude úspěšnější než Eliška. I proto chci svůj čas i nadále věnovat jen dětem. Je to náročnější, pomalejší, ale nesmírně mě to dobíjí. A myslím si, že děti mě mají rády.

Jaký sen spřádá oceněná a doceněná ředitelka?
Aby až tady skončím po mně nastoupil ředitel, který školu povznese dál a výš a aby to dobré, co jsem tu vybudovala poponesl a špatné vylepšil. Jsme výjimečným zařízením, kde dbáme na individualitu v rámci kolektivu. To je nesmírně cenné.

Vystudovala jste hru na lesní roh. Proč jste si zvolila pro ženy ne zrovna typický nástroj?
Zamilovala jsme se do jednoho chlapce a chtěla jsem se dostat jako on na konzervatoř. Když se mi to povedlo, hocha vyhodili a mně zůstala láska k lesnímu rohu. S hornou jsem prošla konzervatoří, hrála s ní v zahraničí. Bylo to úžasné. Pak jsem nastoupila v Budějovicích do orchestru, další krásné tři roky.

Jak jste se ocitla z Budějic v Jičíně?
Byla jsme v jiném stavu, potřebovali jsme byt. Jinak jsem se narodila ve Dvoře, pak se rodiče stěhovali do Kolína, studovala jsem v Praze, účinkovala v Budějovicích a v roce 1987 jsme s manželem nastoupili do Jičína učit hru na dechové nástroje. Letos je to třicet let a čtyřiadvacet let vedu školu.

Pokukovala jste někdy po jiném hudebním nástroji?
Ne, je to jeden z nejtěžších nástrojů, ale zase nejkrásnější. A já miluji altové nástroje, proto jsem si vzala manžela fagotistu. Líbilo se mi, jak se František mazlil s fagotem.

Autor: Iva Kovářová

8.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Pohádkový festival v Jičíně

Pohádka tradičně i netradičně

Okresní fotbal připraven

Jičínsko - Radim. V této nefotbalové vesnici se letos konal rozlosovací aktiv okresního fotbalu, který řídil „domácí“ Václav Nidrle.

Bouřky se přihnaly nad Jičínskem. Déšť komplikoval dopravu

Jičínsko - V podvečerních hodinách se hnaly přívalové deště a bouřky Českým rájem.

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení