VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava silnic odkrývá život ve středověku

Kopidlno - Když kopat, tak zlehka! Pod povrchem ulic a silnic, které volají po rekonstrukci se může vyskytovat naleziště cenných střípků historie. Proto na každou stavbu, jejíž součástí jsou výkopové práce, dohlíží archeologové.

22.8.2017
SDÍLEJ:

Mimořádný soubor dat zřejmě nabídne nález, který objevili archeologové během stavebních prací v ulici Vackova, kde provádějí archeologický dohled. Zkoumáním se přiblíží obraz života obyvatel Kopidlna a místního přírodního prostředí v době středověku.Foto: DENÍK/Veronika Peclinovská

Na konci července pozastavil činnost stavebníků v ulici Vackova archeologický výzkum, který dokumentoval středověkou nálezovou vrstvu.

„Máme jistotu, že jsme našli strouhu, která zanikla v první polovině 16. století,“ uvádí archeolog jičínského muzea Radek Novák. Tento objev dokládá, že historické Kopidlno mělo umělou vodoteč, která protékala trasou pod místním kostelem. Její zánik je přisuzován rozvojem města v 16. století.

Význam nálezu umocnily vzácné předměty z organických materiálů, které se dochovávají jen velice zřídka. „Jedná se o dobře zachovalé dřevěné artefakty. Identifikovali jsme šindele a truhlářské výrobky,“ popisuje archeolog.

Zmíněné historické předměty jsou zabalené v boxech s vodou a připravené pro konzervátora. „Nelze je rychle vysušit, musíme být trpěliví,“ vysvětluje Novák.

Odkrytý zemský povrch nabídl odborníkům také řadu kuchyňského odpadu, který je odrazem tehdejších domácností, i rozbitých keramických nádob. Díky tomu jsou archeologové schopni rekonstruovat jídelníček a materiální kulturu obyvatel z doby středověku.
Díky zachovalému pylu v nálezových vrstvách můžou odborníci analyzovat tehdejší přírodní prostředí i to, jak zdejší lidé před stovkami let hospodařili.

„Nálezy zpracováváme a na podzim poputují do laboratoře,“ říká archeolog Radek Novák.

„V ulici Vackova stavební práce opět pokračují a bude tomu tak minimálně do konce roku,“ říká starostka Hana Masáková.

Vedení města čeká na závěrečnou zprávu archeologů a vyúčtování, na jehož základě bude jednat s vodohospodáři o spoluúčasti uhrazení nákladů, které se mohou vyšplhat na půl milionů korun.

NOVÝ NÁLEZ

Dalším záchranným výzkumem zaměstnala archeology aktuální rekonstrukce vozovky v centru města. „Identifikovali jsme zde zahloubený objekt v trase komunikace,“ informuje Novák.

Revitalizace náměstí je v plném proudu. Dopravní situace na frekventovaném tahu protínající střed města je stabilní. „Velice pomohlo, když dopravu začali řídit pracovníci místo semaforů,“ podotýká starostka. Stavba na Hilmarově náměstí je kvůli výzkumu zastavena jen částečně.

Autor: Veronika Peclinovská

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Orientační běh. Ilustrační snímek

Sprint v Lázních Bělohrad a štafety ve Vojicích

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Fejfar vyhrál také závěrečný závod

Nová Paka - Mistrovství Evropy: Čeští jezdci slaví hned dva tituly. V divizi Touring Autocross se mistrem stal Aleš Fučík a Petr Nikodém zvítězil v Buggy 1600.

Sprejeři vzali útokem hořickou prodejnu

Hořice - Na zaměstnance prodejny Lidl v Hořicích čekalo v pátek ráno nemilé překvapení. Vstupní dveře do prodejny, skleněné výlohy i velké reklamní tabule našli „vylepšené“ černým a modrým sprejem. Autor neměl nikterak umělecké ambice. V rychlosti pod rouškou tmy nasprejoval zhruba desítku „kopečků“ s kříži a nápisy „proti-multi-kulti“. Ze skleněných ploch se nápisy podařilo odstranit rychle, na bilboardech se jimi mohli kolemjdoucí kochat celé dny.

Jičín pořádal mítink

Jičín - Tradiční atletický mítink na uctění památky význačných jičínských atletů uspořádali Jičínští minulou neděli. 

Víkendová statistika dopravních nehod

Jičínsko - Osm dopravních nehod a pět zraněných osob.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení