VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo stavebníků archeologové

Kopidlno - Oprava ulic v Kopidlně musí počkat. Terén převzali archeologové

20.7.2017
SDÍLEJ:

Mimořádný soubor dat zřejmě nabídne nález, který objevili archeologové během stavebních prací v ulici Vackova, kde provádějí archeologický dohled. Zkoumáním se přiblíží obraz života obyvatel Kopidlna a místního přírodního prostředí v době středověku.Foto: DENÍK/Veronika Peclinovská

Opravy ulic Vackova a Hilmarova už trvají několik měsíců. Nyní však musely stavební práce ustoupit badatelským. Zemský povrch nedaleko kostela totiž skrývá indicie, díky kterým se podaří sestavit obraz historického života Kopidlna v jasnějších konturách.
Kopidlno – Na každou stavbu, jejíž součástí jsou výkopové práce, musí dohlížet archeologové. „Zabezpečujeme, aby strůjce zásahu nepoškozoval případné nálezy,“ vysvětluje archeolog jičínského muzea Radek Novák. 

„Našla se zde vrstva, kterou datujeme podle nálezů keramiky do 13. století až druhé poloviny 15. století. Po dohodě se stavebníky dokumentujeme nálezovou situaci a movité nálezy vyzvedáváme a předáváme konzervátorům,“ popisuje Novák.

LIDÉ A PROSTŘEDÍ 

Uvádí, že první odhad stáří je určen podle keramiky, která je většinou pod zemí zachována v absolutních počtech. 

„Mnohem vzácněji se dochovají předměty z organických materiálů, což je právě tento případ, nalézáme zde předměty ze dřeva,“ informuje archeolog. Upozorňuje, že se zde objevily předměty denní potřeby tehdejších obyvatel, což je také velmi ojedinělé. 

„Další skupinou nálezů jsou zvířecí kosti, které nám prozradí, co lidé konzumovali a jak zvířata řeznicky zpracovávali,“ objasňuje Novák. 

Lokalita odborníkům nabízí rovněž zachovalý pyl z uvedeného období, díky kterému bude možné provést analýzu vegetace. „Prostřednictvím rozboru pylů uvidíme, jaké zde bylo přírodní prostředí i to, jak tehdejší lidé hospodařili,“ míní archeolog.

PRODRAŽENÍ STAVBY

Mnohem menší nadšení sdílí starostka Hana Masáková. „Stavba se zdrží zhruba o dva týdny a především prodraží. Záchranný archeologický výzkum přijde město na půl milionu korun,“ uvádí starostka, která chce jednat s vodohospodáři o jejich spoluúčasti na úhradě těchto nečekaných nákladů.

Autor: Veronika Peclinovská

20.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Pohádkový festival v Jičíně

Pohádka tradičně i netradičně

Okresní fotbal připraven

Jičínsko - Radim. V této nefotbalové vesnici se letos konal rozlosovací aktiv okresního fotbalu, který řídil „domácí“ Václav Nidrle.

Bouřky se přihnaly nad Jičínskem. Déšť komplikoval dopravu

Jičínsko - V podvečerních hodinách se hnaly přívalové deště a bouřky Českým rájem.

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení