VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kronikáři a jejich příběhy

Jičínsko - Je zbytečné opakovat, jak málo kronikářů je z mladé generace. Bádání o současnosti, zejména pak minulosti je téměř výsadou, a taky užitečným způsobem prožívání, věku důchodového. Být badatelem, to zní hrdě.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Kronikáři a jejich příběhyFoto: Bohumír Procházka

Potvrdilo to setkání kronikářů v Porotním sále zámku ve středu 10. května. Nejen to, že sešli se tu lidi, kteří si mají co říci. Státní okresní archiv byl dobrým hostitelem, včetně kafečaje a drobných sladkostí. Nejkrásnější ale byly fascikly. Na hromadě na stole, i ty k listování nabízené. Jistě nebylo času na podrobné čtení. Upoutalo grafické provedení. Sbírka výstřižků, fotografií, textů rukou psaných, méně strojem. Podtrhaných, či jinak zvýrazněných. Mluvíme o grafickém provedení, protože ono pěkně vystihuje způsob práce. Kolik výstav, kolik témat, je tu pečlivě porovnáno.

Životní dílo pána s knírkem. Jmenuje se Jiří Plachý (*1953), občanským povoláním truhlář, zálibou dřevořezbář, hlavně ale badatel historický. Dříve se říkalo písmák a bylo to označení právem lichotivé.

Pan ředitel SOKA, který se svými spolupracovníky setkání připravil a moderoval, zvolil místo přednášky, která někdy bývá nezáživná, vyprávění naživo. Pan Plachý přivezl ze Slavhostic nejen tolik fasciklů, že se do auta nevešly, ale i hromádku fotografií - pohlednic. Tu probíral, ukazoval. Proto, že posluchači samozřejmě na vzdálenost neviděli, tak slovně popisovat. Obrázky z vesnice. Vlastně i ten popis jednotlivých domů měl svůj půvab. Hlavně ale příběh. O každém domě vyprávěl, o jejich obyvatelích. O řadě lidí, kteří se tu rodili, do školy chodili, vyrostli, aby pak potomkům předali. Dům, zařízení, ale i vzpomínky. Ty se tradovaly, ty pan Plachý sbíral. V archivech, u sousedů, či z jiných zdrojů ověřoval, doplňoval, do fasciklů ukládal, až vznikla další výstava. Na osudech lidí skvěle ukazoval naše dějiny. Díky dlouhému řetězu až hluboko, hluboko dozadu.

Jen málo pan archivní ředitel Chutný vypravěče přerušoval. To, aby ukázal, jak je důležité sbírat materiály. Jak cenné jsou přílohy ke kronikám, fotografie, kresby, výstřižky a další.

Celé naše dění je řadou příběhů. Naši potomci budou rádi, když jim je zaznamenáme. Chvála kronikářům!

Bohumír Procházka

Autor: Redakce

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Pohádkový festival v Jičíně

Pohádka tradičně i netradičně

Okresní fotbal připraven

Jičínsko - Radim. V této nefotbalové vesnici se letos konal rozlosovací aktiv okresního fotbalu, který řídil „domácí“ Václav Nidrle.

Bouřky se přihnaly nad Jičínskem. Déšť komplikoval dopravu

Jičínsko - V podvečerních hodinách se hnaly přívalové deště a bouřky Českým rájem.

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení