VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel je opravený, na řadě jsou varhany

Pecka - Kostel sv. Bartoloměje září novotou. Jeho kompletní oprava, která zahrnovala nejen výměnu střechy a nové omítnutí celé stavby, ale také restaurování vitrážových oken a unikátní kamenné křížové cesty na vnější zdi kostela, trvala dvanáct let. Jako poděkování všem, kdo od roku 2004 do současnosti přiložili ruku k dílu, se v neděli v kostele konala slavnostní mše. Celebroval ji královéhradecký biskup Jan Vokál.

9.5.2017
SDÍLEJ:

Kostel je opravený, na řadě jsou varhanyFoto: Věra Kociánová

Organizátoři z farnosti Pecka pozvali na slavnost zástupce institucí a firem, které se na opravách podílely, a na závěr bohoslužby jim veřejně poděkoval a malý dárek předal peckovský farář P. Mariusz Robak. Přednostní dík za dlouhodobou spolupráci a podporu i za obětavou práci při získávání dotací byl směřován samosprávě městečka, zejména starostce Haně Štěrbové a místostarostovi Jaroslavu Mikulkovi.

Náročné opravy kostela proběhly v několika fázích a celkově vyšly na víc než šestnáct milionů korun. „Prostředky se dařilo získávat zejména díky takzvanému Programu regenerace, kterým ministerstvo kultury podporuje obnovu památek v městských památkových zónách. Jsem ráda, že Pecka tento status má. Z ministerstva kultury jsme získali kolem dvanácti milionů korun, městys Pecka ze svého rozpočtu poskytl přes dva miliony miliony, zbývající podíl byl na farnosti, respektive na královéhradeckém biskupství," uvedla peckovská starostka.

Dvanáct let oprav ale nepřineslo jen starosti se sháněním peněz a náročnou práci desítek lidí, ale také několik nových objevů. Asi nejzajímavější bylo vyzvednutí starých dokumentů z makovice věže, které zde pro budoucí generace zanechali naši předci. Jednalo se o mince, bankovky, fotografie a drobnou publikaci z doby Rakousko-pruské války, tedy z doby kolem roku 1866. Na jaře roku 2007, po renovaci a pozlacení této duté ozdoby věže pod křížem, do ní byly na oplátku uloženy dokumenty nové – jednak zpráva o životě v Pecce k roku 2006 v psané podobě i na CD nosiči a dále ukázky dobového tisku a mincí.

V současné době ještě díky sponzorskému daru probíhá restaurování hlavního přístupového schodiště, dokončeno by mělo být letos. Součástí dalších plánů městečka a farnosti je oprava unikátních varhan z konce 19. století, které pro kostel sv. Bartoloměje postavil lomnický varhanář Josef Koberle.

Věra Kociánová

Autor: Redakce

9.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Pohádkový festival v Jičíně

Pohádka tradičně i netradičně

Okresní fotbal připraven

Jičínsko - Radim. V této nefotbalové vesnici se letos konal rozlosovací aktiv okresního fotbalu, který řídil „domácí“ Václav Nidrle.

Bouřky se přihnaly nad Jičínskem. Déšť komplikoval dopravu

Jičínsko - V podvečerních hodinách se hnaly přívalové deště a bouřky Českým rájem.

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení