V listopadu letošního roku se po páté uskuteční projekt Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách, který pořádá společnost Člověk v tísni.

 Projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách. Prostřednictvím filmu – tedy média pro mladé lidi nanejvýš přitažlivého – a následných debat s hosty se žáci seznamují s nedávnou minulostí.

 „Naše dosavadní zkušenosti ukazují, že mladé lidi období komunistického Československa zajímá. To potvrdilo i rozsáhlé dotazníkové šetření, z kterého zároveň vyplývá, že o tomto období má dostatek informací méně než dvacet procent studentů středních škol. Přitom jen dvaadvacet procent z nich uvedlo, že se nechce dozvědět více,“ komentuje současnou situaci ředitel a zakladatel projektu Karel Strachota.

 Projekt začíná dnes v 8 hodin v Základní škole a Mateřské škole ve Vysokém Veselí, pokračuje 13. listopadu v Ostroměři, kam přijedou vyprávět o holocaustu Hana Truncová a Jan Mach.

Blanka Čílová, Hana Truncová, Jan Mach z Konfederace politických věznů se 24. listopadu zúčastní setkání se žáky Základní školy v Jičíně v Železnické ulici.

Příběhy bezpráví však nejsou jen jednorázová podzimní akce. Je to celoroční projekt, v jehož průběhu jsou školám nabízeny dokumentární a hrané filmy a k tomu celá řada metodických a informačních materiálů.

Z ohlasů žáků a pedagogů je zřejmé, že se projekt setkává s příznivou odezvou.

Měsíc filmu na školách má již osvědčený scénář, i letos si školy mohou vybrat zdarma jeden film z nabídky dokumentárních snímků věnovaných moderním československým dějinám. Nabídka filmů obsahuje pět titulů: Hitler, Stalin a já (režie Helena Třeštíková), Holocaust III – Za hradbou ghett (režie Milan Maryška a Petr Jančárek), O zlém snu (režie Pavel Štingl), Ó ty černý ptáčku (režie Břetislav Rychlík) a Sedm světel (režie Olga Sommerová).

Projekt se nevěnuje jen holocaustu, ale stejně jako v předchozích letech poskytuje školám i materiály, které jsou zaměřeny na období komunistického Československa.

Největší novinkou letošního ročníku je udělení Ceny příběhů bezpráví. Jde o ocenění osobností za jejich postoje a činy v období komunistického Československa. Jednotlivé nominace předkládali studenti a o laureátech rozhodla studentská porota. „Cena Příběhů bezpráví je jednou z řady doprovodných aktivit, kterými se snažíme podnítit zájem mladých lidí o nedávnou minulost. Pátrání po osudech lidí, kteří se stali obětí totalitního bezpráví, a seznamování se s konkrétními lidskými příběhy jim pomáhají lépe porozumět tomuto období našich dějin,“ řekl k letošní novince ředitel projektu Karel Strachota.