VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chalupáři a chataři, chraňte důsledně svůj majetek

Nová Paka – Protože v nedávné době došlo na Novopacku k opakovaným vloupáním do rodinných domů a chalup, obrátili jsem se na vedoucího OO Policie ČR v Nové Pace Josefa Kordíka s otázkou:

17.12.2010
SDÍLEJ:

Josef Kordík.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Jak uchránit svůj majetek?

 Poradil nám několik zásad:
- Pokud chalupu opouštíte na delší dobu, je vhodné, pokud je to možné, odvézt z ní všechny cenné věci (televize, hi-fi, jízdní kola, drahé stroje a přístroje atd.).
- Dále požádat někoho z místních občanů, aby na objekt dohlédl (soused či místní myslivec, ad.).
- Nenechávejte na sebe telefonní či jiný kontakt.
- Pořiďte si časové spínání osvětlení v některé místnosti (vytváří iluzi přítomnosti majitelů).
- Pachatelé si většinou vybírají rekreační objekty osamocené. Kolonie chat je bezpečnější, ale ani zde si chataři nemohou být v průběhu roku jisti. Krade se úroda, nářadí a cennější věci.

- Nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou jako u všech objektů okna, prosklené plochy a dveře.
- Určitě se vyplatí instalace EZS. Jiné možnosti máme, je-li v objektu elektrorozvodná síť (230V) či je zde zavedený telefon. Jiná elektronická zařízení využijeme, jde-li o objekt úplně odříznutý od civilizace. Zabezpečovací firmy, které se sdružují v Asociaci technických bezpečnostních služeb, nabízejí celou řadu výrobků (čidla, rádiové ústředny) na splátky, k pronájmu či k zakoupení ve všech cenových relacích (řádově stovky až tisíce korun).

Každá pojišťovna při sjednání pojištění má ve svých pojistných podmínkách pasáž o nejnutnější zabezpečovací technice, kterou vyžaduje. Většinou pojišťovny předepisují mechanické zábranné prostředky, u luxusních rekreačních objektů je vyžadována i EZS, elektrická požární signalizace a připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury.

Činnost Policie České republiky: Policie ČR provádí preventivní a namátkové obchůzky a kontrolu rekreačních objektů, zejména odlehlých míst - samot. Policejní preventisté nabízejí občanům nejrůznější publikace, skládačky a videokazety, a radí chatařům se zabezpečením.

Jste-li přesto vykradeni - platí následující zásady:

- Nevstupovat do objektu, může tam být ještě pachatel nebo by mohlo dojít ke zničení stop.
- Přivolat na místo Policii ČR.
- Neuklízet po zlodějích (hrozí zničení či poškození případných důkazů proti pachateli).
- Vše důležité uvést do policejního protokolu (poškození, odcizení, způsob vniknutí atd.).
- Je vhodné mít fotodokumentaci cenných věcí, zapsaná výrobní čísla předmětů a nářadí pro pozdější jednání s pojišťovnou či k případné identifikaci zajištěných věcí policií.

To, jaká zvolíte zabezpečovací opatření, záleží na tom, kde se objekt nachází. Je-li na samotě, je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky. Někdy však můžou být i jako kontraproduktivní.

Zde pak doporučujeme využití skrytých detektorů s přenosem informace (rádiovou cestou) k nejbližšímu sousedovi, který vyrozumí policii, aby provedla zákrok.

V chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna apod.

Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk, v kolonii může někdo zareagovat na tuto činnost nebo na poplachový signál z instalované elektrické zabezpečovací signalizace (EZS) a přivolat bezpečnostní agenturu či policii.

17.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Benefiční festival na hradě Pecka
13

Pecka! Festival jako srdeční záležitost

ELIŠKA KVASNIČKOVÁ se narodila rodičům Petře a Tomáši Kvasničkovým 20. června. Po narození vážila 3,05 kg a měřila 48 cm.  Doma v Jičíně už sestřičku vyhlíží dvouletá Adélka.
7

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

OBRAZEM: Balon přistál na Krchově

Jičínsko - Balonářská sezona letů nad Českým rájem začala.

Velich: S umístěním musíme být nakonec spokojeni

Lázně Bělohrad - S předstihem si zajistili účinkování mezi krajskou elitou i pro příští ročník. Fotbalisté Lázní Bělohrad skončili v letošní sezoně jedenáctém místě tabulky krajského přeboru se ziskem osmatřiceti bodů. Svoje poznatky poskytl trenér mužstva Oldřich Velich.

Pouti přálo počasí, sousedé se bavili

Stav - Pouťovému posezení na Stavě přálo počasí. Sousedé, kamarádi i příznivci malé vísky si přišli v sobotu na zahradu Zdeňka Beneše popovídat, zazpívat i zatančit.

Pohádkové prázdniny v Kovači

Kovač - Kolem 1500 malých i velkých návštěvníků se v sobotu odpoledne bavilo na Pohádkových prázdninách. Hlavním tahákem se stalo podvečerní vystoupení Těžkého Pokondru.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies