VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlédnutí za květnovými dny roku 1945

Jičínsko – Také poslední dny druhé světové války přinášely smrt.

9.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Pondělí 7. května 1945 na Pecce

Zástupci Pecky vyjednávali s posádkami Volkssturmu v Brusnici a na Zvičině, které odevzdávají část zbraní (10 pušek, 6 pancéřových pěstí a bednu s náložemi). Velitelství „Boženy" pomýšlí na přepad skladu vojenského materiálu v továrně u Jínů v Lázních Bělohradě. Velitelství v Nové Pace dává zákaz k této akci. Do Lázní Bělohradu pak odjíždí pět dobrovolníků a tam zastavují u nádraží menší německou ozbrojenou kolonu.

V Miletíně byl obsazen armádní sklad léčiv. Očekává se, že ze Sudet (z Brusnice nebo ze Zvičiny) německá posádka zaútočí znovu na obsazení tohoto pro Němce důležitého skladu. Proto se vydává por. Antonín Pospíšil, učitel ve Vřesníku, s družstvem dobrovolníků z Miletína do lesů pod Chroustov, kde očekávají Němce. Němců se skutečně dočkali. K večeru přijíždí nákladní auto plně obsazené sedmnácti německými vojáky. Na silnici vystupuje proti nim jako parlamentář s bílým praporem velitel družstva por. Antonín Pospíšil. Auto zastavuje a Pospíšil je na místě zastřelen. V tom se rozpoutá palba z půlkruhu kolem silnice a všichni němečtí vojáci jsou až na jednoho na místě postříleni. Z revolučních dobrovolníků byl při přestřelce zabit ještě Emil Plecháč z Bukoviny.

Úterý 8. května 1945
Tento den je nejrušnějším dnem v Pecce. Před polednem přijela od Borovnice silně ozbrojená kolona německých vojáků. Byla to 100. divize horských myslivců s velitelem generálmajorem Lambertem. Byla zastavena u hřbitova a po vyjednávání byla na náměstí odzbrojena.

Středa 9. května 1945
Mezi obyvatelstvem je veliká radost z konce války. Pokračuje se v odzbrojování jednotlivců, kteří se trousí po okolí. Jednotka „Božena" pročesává lesy kolem Pecky, sbírá další zbraně a vojenský materiál.

Dramatické byly i květnové dny v Libáni.

Pondělí 7. května 1945
Byl sestaven strážní oddíl ze dvou důstojníků, 2 rotmistrů, 2 četařů aspirantů, 10 četařů, 14 desátníků, 7 svobodníků a 175 mužů. Velitel byl dr. Alois Misbach, velitelem samaritánů desátník K. Vochoč, zástupcem Fr. Cidlina. Ve službách samaritánek se vystřídalo 16 dívek do 18 let, 8 žen a 8 mužů. Pořádkovou služby konaly společně hlídky četníků, hasičů s občany. Začal fungovat místní rozhlas.

Úterý 8. května 1945
Ke střetu hlídky se dvěma tanky a dvěma nákladním auty, obsazenými Němci, došlo u Hřmenína. Střely tanků od Hřmenína dopadly až na louku před libáňským koupalištěm. Vojenský velitel Libáně por. St. Novotný s MUDr. Fr. Škobisem a řidičem Hudským odjeli do Hřmenína, aby zjistili stav věcí. Byli zajati jako rukojmí a přinuceni jet ve svém autu před německými vozidly do Jičína jako záruka, že na Němce nebude stříleno. Večer se vrátili domů.

Události v Jičíně – středa 9. května 1945
V poledne projely Jičínem poslední zbytky německé armády. Na útěku Němci stále ještě vraždí. U Vokšic došlo k přestřelce, při níž padli tři mladí muži ve věku do 23 let. V Jičíně by postřelen další muž v mladém věku, který zemřel na následky zranění 19. května 1945.   (vybráno z archivu)

Autor: Redakce

9.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dobojováno. Šorm zaslouženým vítězem cykloligy 2017

Jičín - Letošní seriál Jičínské cykloligy uzavřel svoji oponu. V minulých dnech se uskutečnil již poslední osmý závod pro tento rok 2017.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení