VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál vzpomínek na rok 1968 - 4.

Nová Paka - Ve městě i na závodech jsou po 21. srpnu 1968 podepisovány rezoluce na odchod vojsk.

20.8.2008
SDÍLEJ:

Nápisy v roce 1968 vyzývaly Rusy k návratu domů.Foto: Archiv MUDr. Tomáše Roučky

Na mnoha místech se vedou vzrušené debaty mezi našimi občany a sovětskými důstojníky. O tom, jaká byla skutečnost, kronika mlčí, protože původní zápis byl vytržen a nahrazen novým, tendenčním, zcela v intencích nastupující normalizace.

Bohužel Miroslav Procházka, který popisoval do kroniky tehdejší události, již žádnou kopii zápisu nemá k dispozici. „Vlivem pootočení ukazatelů některými občany na křižovatce u Kocourků se vydala kolona vojsk projíždějící městem směrem na Brdo. Po několika kilometrech velitelé poznali chybu a vraceli se nynější Kumburskou ulicí nazpět. Když již byla část vozidel u sokolovny, stáhl železničář před přijíždějícím vlakem závory a kolonu tak rozdělil. Spolu s dalšími přihlížejícími jsme využili stojících aut a rusky začali přesvědčovat velitele a jejich vojáky, většinou Asiaty, o zbytečnosti jejich vpádu. Ti se divili tomu, že je přesvědčujeme rusky, jednak, že s nimi nebojujeme a také že nevidí žádné kontrarevolucionáře, které by měli zlikvidovat.

Nejvíce lidí, kteří na projíždějící kolonu často hrozili, bylo na křižovatce u Kocourků „vyzdobené“ nápisy vyzývajícími k návratu. Byly tam i lidé politicky značně angažovaní pro komunismus, kteří se ovšem v dalších dnech horlivě omlouvali za své „pomýlení“ a později dokonce prověřovali v různých komisích další občany.

Někteří ovšem vraceli stranické průkazy, což byl větší přečin než vyloučení ze strany, ke kterému později docházelo. Že protisovětská nálada lidí nevyprchávala rychlostí, jakou si představovalo tehdejší normalizační vedení, dokumentovalo ve večerních hodinách v březnu zcela naplněné novopacké náměstí jásajícími lidmi, kteří se zde shromáždili po průvodu městem za doprovodu hudby po vítězství našeho národního hokejového mužstva nad celkem Sovětského svazu na mistrovství světa v roce 1969,“ řekl Deníku Miroslav Procházka.

Tehdejším packým mocipánům se při tvrdé normalizaci plné prověřování a vylučování, která nastala po okupaci, nemohl hodit do krámu nejen zápis Mirka Procházky v kronice, který, jak je již uvedeno, vytrhli, ale ani samotný kronikář. Proto si autora pozvali na úřad a bez jakékoliv písemnosti ho ústně zbavili jeho funkce. Později byl jako učitel přeložen z Nové Paky do Staré Paky a dále na Pecku. Ale ani zde se vrchnosti nejevil jako vhodný pro vštěpování socialistických myšlenek dětem a ze školství ho vyloučili. „Hodně dlouho jsem sháněl zaměstnání po různých závodech a institucích, až jsem konečně sehnal místo závozníka,“ mimo jiné řekl při hodnocení těžké situace Procházka.

Tvrdou ruku moci poznala i jeho manželka a v neposlední řadě děti při snaze se dostat na různé školy. Takto byl na téměř dvacet let „odměněn“ učitel a kronikář Miroslav Procházka, který po pravdě do kroniky napsal, jak skutečně probíhaly srpnové události v Nové Pace. Míla Pour

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Nemyčeves - Železnice
7

Šlágr přeboru ovládla Nemyčeves. Hattrickem se blýskl Tomášek

Kačenka, smrž, ucháč i májovka. Z lesa už s prázdnou neodejdete

Královéhradecko - Letošní počasí je zatím ideální k růstu hub. Dubnový déšť vystřídalo květnové slunce a v lesních porostech vystrkují kloboučky kačenky české, čirůvky májovky, různé druhy smržů i málo známé a opomíjené řasnatky. Neznáte je? Poradí vám mykologové.

Hořičtí „loupili“ na Slavii

Jičínsko - Krajský přebor: Hráči Jiskry přerušili čtyřzápasovou sérii porážek a připsali si cenné tři body po výhře 2:1.

Hořické zatáčky: Kralovali jednotliví favorité

Hořice /FOTO, VIDEO/ - O uplynulém víkendu proběhl v Hořicích další ročník legendárního závodu 300 zatáček Gustava Havla. Po oba dny byly ve městě kamenné krásy k vidění výborné výkony jednotlivých jezdců.

Silný hlas a emoce prostoupily koncertním sálem radnice

Hořice - Ve čtvrtek večer v sále místní radnice vystoupila Barbora Mochowá.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies