VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál vzpomínek na rok 1968 - 4.

Nová Paka - Ve městě i na závodech jsou po 21. srpnu 1968 podepisovány rezoluce na odchod vojsk.

20.8.2008
SDÍLEJ:

Nápisy v roce 1968 vyzývaly Rusy k návratu domů.Foto: Archiv MUDr. Tomáše Roučky

Na mnoha místech se vedou vzrušené debaty mezi našimi občany a sovětskými důstojníky. O tom, jaká byla skutečnost, kronika mlčí, protože původní zápis byl vytržen a nahrazen novým, tendenčním, zcela v intencích nastupující normalizace.

Bohužel Miroslav Procházka, který popisoval do kroniky tehdejší události, již žádnou kopii zápisu nemá k dispozici. „Vlivem pootočení ukazatelů některými občany na křižovatce u Kocourků se vydala kolona vojsk projíždějící městem směrem na Brdo. Po několika kilometrech velitelé poznali chybu a vraceli se nynější Kumburskou ulicí nazpět. Když již byla část vozidel u sokolovny, stáhl železničář před přijíždějícím vlakem závory a kolonu tak rozdělil. Spolu s dalšími přihlížejícími jsme využili stojících aut a rusky začali přesvědčovat velitele a jejich vojáky, většinou Asiaty, o zbytečnosti jejich vpádu. Ti se divili tomu, že je přesvědčujeme rusky, jednak, že s nimi nebojujeme a také že nevidí žádné kontrarevolucionáře, které by měli zlikvidovat.

Nejvíce lidí, kteří na projíždějící kolonu často hrozili, bylo na křižovatce u Kocourků „vyzdobené“ nápisy vyzývajícími k návratu. Byly tam i lidé politicky značně angažovaní pro komunismus, kteří se ovšem v dalších dnech horlivě omlouvali za své „pomýlení“ a později dokonce prověřovali v různých komisích další občany.

Někteří ovšem vraceli stranické průkazy, což byl větší přečin než vyloučení ze strany, ke kterému později docházelo. Že protisovětská nálada lidí nevyprchávala rychlostí, jakou si představovalo tehdejší normalizační vedení, dokumentovalo ve večerních hodinách v březnu zcela naplněné novopacké náměstí jásajícími lidmi, kteří se zde shromáždili po průvodu městem za doprovodu hudby po vítězství našeho národního hokejového mužstva nad celkem Sovětského svazu na mistrovství světa v roce 1969,“ řekl Deníku Miroslav Procházka.

Tehdejším packým mocipánům se při tvrdé normalizaci plné prověřování a vylučování, která nastala po okupaci, nemohl hodit do krámu nejen zápis Mirka Procházky v kronice, který, jak je již uvedeno, vytrhli, ale ani samotný kronikář. Proto si autora pozvali na úřad a bez jakékoliv písemnosti ho ústně zbavili jeho funkce. Později byl jako učitel přeložen z Nové Paky do Staré Paky a dále na Pecku. Ale ani zde se vrchnosti nejevil jako vhodný pro vštěpování socialistických myšlenek dětem a ze školství ho vyloučili. „Hodně dlouho jsem sháněl zaměstnání po různých závodech a institucích, až jsem konečně sehnal místo závozníka,“ mimo jiné řekl při hodnocení těžké situace Procházka.

Tvrdou ruku moci poznala i jeho manželka a v neposlední řadě děti při snaze se dostat na různé školy. Takto byl na téměř dvacet let „odměněn“ učitel a kronikář Miroslav Procházka, který po pravdě do kroniky napsal, jak skutečně probíhaly srpnové události v Nové Pace. Míla Pour

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ELIŠKA KVASNIČKOVÁ se narodila rodičům Petře a Tomáši Kvasničkovým 20. června. Po narození vážila 3,05 kg a měřila 48 cm.  Doma v Jičíně už sestřičku vyhlíží dvouletá Adélka.
7

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Balon přistál na Krchově.
12

OBRAZEM: Balon přistál na Krchově

Velich: S umístěním musíme být nakonec spokojeni

Lázně Bělohrad - S předstihem si zajistili účinkování mezi krajskou elitou i pro příští ročník. Fotbalisté Lázní Bělohrad skončili v letošní sezoně jedenáctém místě tabulky krajského přeboru se ziskem osmatřiceti bodů. Svoje poznatky poskytl trenér mužstva Oldřich Velich.

Pouti přálo počasí, sousedé se bavili

Stav - Pouťovému posezení na Stavě přálo počasí. Sousedé, kamarádi i příznivci malé vísky si přišli v sobotu na zahradu Zdeňka Beneše popovídat, zazpívat i zatančit.

Pohádkové prázdniny v Kovači

Kovač - Kolem 1500 malých i velkých návštěvníků se v sobotu odpoledne bavilo na Pohádkových prázdninách. Hlavním tahákem se stalo podvečerní vystoupení Těžkého Pokondru.

Sobčická Bramborákiáda

Sobčice - Kulinářského umění v přípravě bramboráků si v sobotu užívali návštěvníci místního hřiště.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies