VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke 150. rýročí narození Josefa Jana Fučíka

Lomnicko -Ve dnech 23. – 25. října se konají v Bradlecké Lhotě vzpomínkové oslavy na významného historika Lomnicka Josefa Jana Fučíka.

18.10.2009
SDÍLEJ:

Josef Jan Fučík, lomnický historik a osobnost města.Foto: DENÍK/Archiv

Již v pátek 23. října se bude v kulturním domě konat od 17 hodin beseda s vnučkou J. J. Fučíka, významnou historičkou umění PhDr. Eliškou Fučíkovou, CsC. na téma Albrecht z Valdštejna a jeho doba.

Oslavy vyvrcholí v sobotu 24. října, kdy ve 13.30 hodin bude položen věnec k pomníku J. J. Fučíka na místním hřbitově, a ve 14 hodin bude v kulturním domě slavnostně zahájena výstava Josef Jan Fučík – život a dílo, v rámci které budou vystaveny i všechny obecní kroniky, které vytvořil Antonín Chmelík. Úvodní slovo přednese lomnický rodák a vysokoškolský pedagog doc. PhDr. Vladimír Koblížek z Hradce Králové. V neděli 25. října od 9 do 16 hodin bude výstava pokračovat.

J. J. Fučík, řídící učitel v Bradlecké Lhotě, historik Lomnicka, se narodil 10. prosince 1859 v Lomnici nad Popelkou. V prosinci roku 1929 ke svým 70. narozeninám byl jmenován čestným občanem města.

Fučík vykonal pro Bradleckou Lhotu a celé Lomnicko ohromný kus práce v oblastech samosprávy a lidovýchovy. Se zálibou se obíral místní historií a kartografií, historie rodného kraje byla jeho největší láskou. Kromě mnoha článků v jičínském „Krakonoši“, v „Jičínském obzoru“, napsal své první dílo „Okres Lomnický – Obraz země dějepisný r. 1873“. Vydal pak „Adresář a krátký popis okresu lomnického“ (1902) a „Památník jednotřídní školy obecné ve Lhotě Bradlecké“ (1911).

Celoživotní dílo završil vydáváním vlastivědného sborníčku „Lomnicko“ v letech 1920 – 1925 s místopisným dílem „Popis a dějiny okresu lomnického“ bohužel již nedokončeným (1927 – 1929). Pro Národopisnou výstavu nakreslil přes 40 katastrálních map okresu lomnického a sedm statistických plánů, za jejichž provedení se mu dostalo četné uznání. Tiskem vydal „Mapu zastupitelského a soudního okresu lomnického“ a „Politický a školní okres semilský“ (1903).V Lomnici nad Popelkou se konaly vzpomínkové oslavy na tohoto významného rodáka a čestného občana města v červnu, kdy v neděli 7. června byla v 9 hodin znovuodhalena pamětní deska na jeho rodném domku (čp. 646) na Podměstí a od 10 hodin byla v městském muzeu slavnostní vernisáž výstavy „Historik Lomnicka Josef Jan Fučík – život a dílo“. Výstava trvala do 15. července.

Josef Jan Fučík byl velkou osobností Lomnicka. Zemřel 13. června 1930. ⋌Vladimir Mikule

18.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kolaps až v Jičíně

Mistrovství Evropy v autokrosu, Přerov 2017

Zbytek sezony bereme jako test, říká po Přerově Fejfar

Oba turnaje splnily účel, je na čem stavět, zní z jičínského týmu

Jičín - Házenkáře jičínského Ronalu prověřil v pátek a sobotu tradiční domácí mezinárodní turnaj Kers Cup 2017, kterého se zúčastnily celky Talentu Plzeň, slovenské Považské Bystrice, polského Glogówa a domácího týmu HBC Ronal Jičín.

Oprava silnic odkrývá život ve středověku

Kopidlno - Když kopat, tak zlehka! Pod povrchem ulic a silnic, které volají po rekonstrukci se může vyskytovat naleziště cenných střípků historie. Proto na každou stavbu, jejíž součástí jsou výkopové práce, dohlíží archeologové.

Mladý fotbalista bojuje s rakovinou krve

Jičínsko - Třináctiletý Matěj Kučera z Miletína je od útlého věku nadšeným fotbalistou. Stejně jako jiným sportovcům se mu čas od času na těle objevila modřina nebo si po tréninku šel lehnout. Podobně tomu bylo také loni na začátku října, necítil se dobře.

TIP LIGA: Úvodním vítězem Stanislav Kozák

Jičínsko - Tradiční tipovací soutěž čtenářů Deníku „Tip liga“ byla opět zahájena. Soutěžící spolu budou celkem ve třinácti kolech soupeřit o hlavní cenu sud piva Gambrinus. Vítězové jednotlivých kol navíc obdrží sadu plechovek piva Gambrinus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení