V tomto týdnu skládají praktické zkoušky kuchaři – číšníci a obráběči kovů se zaměřením na CNC stroje. Ve zkouškovém maratónu se navíc všichni připravují na oslavy zdejšího zařízení, které si připomíná půl století existence. Oslavy začínají v pátek 12. června, kdy bude v zámecké budově otevřena výstava k historii a současnosti školy, připravena je prohlídka objektů a na 12. hodinu pak zasedání zaměstnanců a hostů, spojené s kulturním vystoupením.

Páteční program je určen pouze zaměstnancům školy, sobotní pak veřejnosti. Od 10 hodin bude v zámku otevřena výstava a zpřístupněny všechny budovy školy. Na 13. hodinu je v zámku naplánováno setkání bývalých a současných absolventů, pracovníků školy a veřejnosti. Nachystán je kulturní program a také vepřové hody.

Počátky učiliště jsou spojeny s bělohradským zámkem a datem 24. srpna 1959, kdy na popud zakladatele a prvního ředitele Karla Pumra byl ze zámku přestěhován dětský domov do Dětenic a z Nové Paky se do uvolněných prostor přesunulo učiliště, které zahajovalo s obory chovatel a zemědělec a dále zde fungovala zemědělská mistrovská škola.

1. září 1967 byla škola přejmenována na zemědělské odborné učiliště, v roce 1975 došlo ke sloučení s učilištěm v Mladějově. Mezníkem pak byl rok 1977, kdy zařízení převzalo ministerstvo zemědělství. Nastal ohromný rozkvět, stavěla se nová budova a učiliště změnilo název na Střední odborné učiliště. V roce 2001 zařízení přešlo zpátky pod kraj.

Po ředitelích Karlu Pumrovi a Jiřím Helingerovi nyní školu vede Pavel Petr. Několikrát se změnila skladba učebních oborů, přibyly nástavbové obory i obory kuchař – číšník a obráběč kovů se zaměřením na CNC stroje.

Škola nyní poskytuje vzdělání 260 žákům v pěti oborech, mimo školní budovu spravuje mechanizační středisko v Kotykově aleji a do konce srpna i zámek, který slouží jako domov mládeže. „Díky učilišti stojí zámek, kdyby zde 50 let nefungovalo, asi by z památky byly v dnešní době už jen trosky,“ domnívá se Pavel Petr.

Domov bude od září funkční v areálu U Lva. Záměrem školy ale bylo umístit jej do rekonstruované budovy v mechanizačním středisku, což kraj bojkotoval. Nyní ale přislíbil peníze na projektovou dokumentaci. Podle odhadů ředitele Petra bude stát rekonstrukce kolem deseti milionů korun.
Jak jsme již zmínili, škola nabízí pět učebních oborů.

„Škola má obory, které sem patří, ty chceme rozvíjet a udržovat. Přál bych si, abych měl více času na rozvíjení školních aktivit než doposud, kdy mě svazují především provozní záležitosti. To mě trápí,“ přiznává Pavel Petr. Zástupce ředitele Emil Stehlík dodává, že škole chybí finanční prostředky, aby mohla pořídit nové, moderní stroje pro výuku. (s využitím materiálu Ladislava Stuchlíka)