VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Logem jičínské Čtyřky je kompas

Jičín -Školní vzdělávací program Základní školy, Jičín, Železnická 460 nese název Čtyřka – škola otevřenosti a logo kompasu má symbolizovat naši snahu být vstřícní všem pozitivním změnám, kterými naše školství prochází.

10.7.2008
SDÍLEJ:

Školní vzdělávací program.Foto: DENÍK/archiv

Již po více než deset let by se pomyslná střelka tohoto kompasu musela nutně vychýlit na SEVER. Je to zkratka Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory v Horním Maršově, kde i letos na pětidenním ekologickém kurzu zakončili žáci 9.B a následně 9.A svoji práci ve volitelném předmětu ekologie. Oba kurzy byly výrazně finančně podpořeny z rozvojového programu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy „Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty ve školách v roce 2008“.

Lektoři střediska pro nás připravili program pod názvem „Týden pro udržitelný život“.

Je to pestrý výběr aktivit, které jsou rozdělené do dopoledních, odpoledních a večerních bloků. Na první pohled zábavná forma simulačních her má vždy hlubší podtext a umožní našim již téměř absolventům prožít situace, které je možná někdy v životě potkají, a zamyslet se tak nad sebou samým. Tak jsme například při hře Fish Banks vyhubili nadměrným lovem mořské ryby, při Neviditelné ruce trhu jsme pocítili nespravedlivé rozdělení bohatství mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi nebo jsme si prožili ztroskotání kosmické lodi při vesmírném výletu.

Cílem nebyly katastrofické scénáře, ale hledání možnosti řešení. Všechny hry a soutěže nebyly vůbec o tom, kdo vyhraje. Muselo se najít řešení, aby uspěli všichni. To bylo možné pouze tehdy, když skupina spolupracovala, jednotlivci si vzájemně naslouchali, přizpůsobovali se, domlouvaly se kompromisy. Pak se vždy našlo východisko i ze situace na první pohled neřešitelné.

Věnovali jsme se i poznání Krkonoš, jednak při celodenním výletu na hrádek Aichelburg a Černou horu s tamním rašeliništěm, jednak při časoprostorovém putování dějinami osídlování Krkonoš lidmi.

Dozvěděli jsme se při tom mnoho zajímavého a prakticky vyzkoušeli činnosti, které dříve patřily na horách ke každodennímu životu. Vlastnoručně jsme zpracovali rostlinku lnu až na nit, utkali na stavu kus látky a většina z nás poprvé v životě podojila kozu.

Při závěrečném hodnocení bylo příjemné slyšet ze strany účastníků, že se jim kurz líbil. Nám učitelům bylo moc dobře, když i ze strany lektorů byl vysoce hodnocen přístup a celkové vystupování našich žáků.

To se pak snadno odpovídá na otázku, proč jezdím již tolik let stále na SEVER. Obsah kurzu je skutečně vždy dosti podobný, i když lektoři ho stále zdokonalují. Mění se ale to hlavní, jeho účastníci, a rozloučit se se svými žáky právě takovým hezkým způsobem považuji za dokonalé naplnění svých představ o poslání ekologické výchovy.

10.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podkrkonošský maraton 2017

Polman na Podkrkonošském maratonu druhý ve své kategorii

Hrubá pouť v Nové Pace
7

Krásný večer s Matydlou

Střípky z letošní Dřevěnice

Dřevěnice - Další úspěšný turnaj přilákal řadu volejbalových osobností.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hluk od nemocnice zmizí

Jičín - Okresní hygienická stanice Královéhradeckého kraje uplatnila požadavek na řešení nárůstu hluku v prostoru přístupové komunikace k nově připravované lokalitě Kasárna Jičín, v ulici Československé armády.

Jičín naváže spolupráci s Pískem

Jičín - Rada města schválila dokument o přátelství s městem Písek, který bude oficiálně podepsán při zahájení festivalu Jičín – město pohádky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení