VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Logem jičínské Čtyřky je kompas

Jičín -Školní vzdělávací program Základní školy, Jičín, Železnická 460 nese název Čtyřka – škola otevřenosti a logo kompasu má symbolizovat naši snahu být vstřícní všem pozitivním změnám, kterými naše školství prochází.

10.7.2008
SDÍLEJ:

Školní vzdělávací program.Foto: DENÍK/archiv

Již po více než deset let by se pomyslná střelka tohoto kompasu musela nutně vychýlit na SEVER. Je to zkratka Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory v Horním Maršově, kde i letos na pětidenním ekologickém kurzu zakončili žáci 9.B a následně 9.A svoji práci ve volitelném předmětu ekologie. Oba kurzy byly výrazně finančně podpořeny z rozvojového programu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy „Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty ve školách v roce 2008“.

Lektoři střediska pro nás připravili program pod názvem „Týden pro udržitelný život“.

Je to pestrý výběr aktivit, které jsou rozdělené do dopoledních, odpoledních a večerních bloků. Na první pohled zábavná forma simulačních her má vždy hlubší podtext a umožní našim již téměř absolventům prožít situace, které je možná někdy v životě potkají, a zamyslet se tak nad sebou samým. Tak jsme například při hře Fish Banks vyhubili nadměrným lovem mořské ryby, při Neviditelné ruce trhu jsme pocítili nespravedlivé rozdělení bohatství mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi nebo jsme si prožili ztroskotání kosmické lodi při vesmírném výletu.

Cílem nebyly katastrofické scénáře, ale hledání možnosti řešení. Všechny hry a soutěže nebyly vůbec o tom, kdo vyhraje. Muselo se najít řešení, aby uspěli všichni. To bylo možné pouze tehdy, když skupina spolupracovala, jednotlivci si vzájemně naslouchali, přizpůsobovali se, domlouvaly se kompromisy. Pak se vždy našlo východisko i ze situace na první pohled neřešitelné.

Věnovali jsme se i poznání Krkonoš, jednak při celodenním výletu na hrádek Aichelburg a Černou horu s tamním rašeliništěm, jednak při časoprostorovém putování dějinami osídlování Krkonoš lidmi.

Dozvěděli jsme se při tom mnoho zajímavého a prakticky vyzkoušeli činnosti, které dříve patřily na horách ke každodennímu životu. Vlastnoručně jsme zpracovali rostlinku lnu až na nit, utkali na stavu kus látky a většina z nás poprvé v životě podojila kozu.

Při závěrečném hodnocení bylo příjemné slyšet ze strany účastníků, že se jim kurz líbil. Nám učitelům bylo moc dobře, když i ze strany lektorů byl vysoce hodnocen přístup a celkové vystupování našich žáků.

To se pak snadno odpovídá na otázku, proč jezdím již tolik let stále na SEVER. Obsah kurzu je skutečně vždy dosti podobný, i když lektoři ho stále zdokonalují. Mění se ale to hlavní, jeho účastníci, a rozloučit se se svými žáky právě takovým hezkým způsobem považuji za dokonalé naplnění svých představ o poslání ekologické výchovy.

10.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V útulku se rozmohl nešvar. Adoptovaní psi se vracejí zpátky

Fotbalý míč. Ilustrační foto

Již brzy uvidíme turnaje okresních výběrů

Jičínský hasič přežívá

Jičín - Valdštejnovo náměstí bude na prvního máje patřit opět místním hasičům.

Jedenáctý plenér Novopacké veduty je minulostí

Nová Paka - V malém sále MKS byl sobotní vernisáží završen 11. ročník mezinárodního plenéru Novopacké veduty, kterého se zúčastnili malíři z Podkrkonoší, Polska i Ruska.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Okresní jezdci uspěli. Prvenství vybojoval Bango z Miletína

Jičínsko - Jarní cena Brna na Masarykově okruhu zahájila letošní sezonu silničních motocyklů. Opravdu aprílové počasí – sníh, déšť, sluníčko připravilo více jak 400 jezdcům tvrdé podmínky. V silné konkurenci se neztratili ani zástupci našeho okresu a odvážejí si poháry a body.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies