Zakročila amnestie

Součástí amnestijního rozhodnutí, které vyhlásil 1. ledna 2013 tehdejší prezident Václav Klaus, bylo zastavení stíhání trvajících déle než osm let u činů se sazbou do deseti let vězení. Ze stejného důvodu Krajský soud v Hradci Králové a Vrchní soud v Praze zastavil Dvořákovo stíhání.

Podle Zemana však nelze počítat délku stíhání od roku 1996, ale až od roku 2007, kdy se případ vracel státnímu zastupitelství k došetření. Pokud by NS Zemanovy argumenty uznal, musela by justice Dvořákův případ znovu projednat. NS ale podle mluvčího Petra Knötiga dospěl k závěru, že justice aplikovala amnestijní rozhodnutí správně, stíhání totiž trvalo přes osm let a Dvořák se spravedlnosti nevyhýbal.

Společnost Progres Invest údajně v letech 1994 až 1997 shromažďovala peníze od fyzických a právnických osob pod slibem vysokého zhodnocení. Firma lidem nabízela výnos 24 procent ročně, případně až dvanáctinásobek vložené sumy při investici na deset let. Představitelé firmy však prý věděli, že závazkům nemohou dostát. Firma se zhroutila na podzim 1997, o půl roku později ji soud poslal do konkurzu.

Dostal pět let

Krajský soud v Hradci Králové původně shledal Dvořáka i někdejšího jednatele Progres Invest Vladimíra Michka vinnými z podvodu a neoprávněného podnikání. Dvořákovi nepravomocně vyměřil pětiletý trest. Podle spisu obžalovaní připravili klienty zhruba o půl miliardy korun. Ve Dvořákově případě ale nakonec odvolací soud musel stíhání zastavit. Uprchlému Michkovi loni vrchní soud uložil sedmiletý trest.

Klausova amnestie dopadla na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou. Nejméně v sedmi případech byl NS proti, a to většinou kvůli tomu, že se stíhaní lidé nějaký čas skrývali v zahraničí.